Badania naukowe pokazują, że wnętrza, którymi otaczamy się każdego dnia, odgrywają niebagatelną rolę dla naszego ogólnego samopoczucia i nastroju. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób przykłada szczególną wagę do aranżacji własnych domów czy mieszkań.

Loftowy salon cieszy się ogromną popularnością i uznaniem wśród szerokiego grona odbiorców. Jak go urządzić? Które elementy będą niezbędne? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!

Twój salon w stylu loftowym? – sprawdź czego potrzebujesz krótka charakterystyka loftowych klimatów

By wykonać aranżację loftowego salonu, należy poznać główne założenia tego popularnego stylu architektonicznego. Pomimo tego, że przez wielu lofty uważane są za zimne, mało przytulane wnętrza, praktyka pokazuję, że jest zupełnie inaczej. Styl loftowy charakteryzuje się przede wszystkim ogromną przestronnością, minimalizmem i prostotą. Loftowy salon nawiązuje swoją stylistyką do dawnych wnętrz przemysłowych.

Niegdyś wnętrza fabryk przerabiano na mieszkania. W związku z tym, z założenia, styl loftowy powinien gościć jedynie w starym budownictwie. Tymczasem nowoczesne techniki i możliwości sprawiają, że wymarzoną aranżację loftowego salonu możemy wykonać na dowolnej powierzchni. To sprawia, że loftowe wnętrza posiadają unikalne, niepowtarzalne cechy, które trudno spotkać w innych aranżacjach.

Jak stworzyć loftowy salon krok po kroku?

Salon to reprezentacyjne pomieszczenie każdego domu czy mieszkania. Urządzony w stylu loftowym oprócz tego, że będzie niezwykle designerski, to dodatkowo również niezwykle funkcjonalny. Przede wszystkim wybierając elementy wyposażenia dla naszego loftowego salonu, należy kierować się zasadą „mniej znaczy więcej”. By doskonale wpisać się w założenia stylu loftowego, przede wszystkim nasz salon musi charakteryzować się dużą przestronnością. Jeśli nasz salon jest wnętrzem o małej powierzchni, możemy zastosować kilka trików, które optycznie powiększą wnętrze, np. zawieszenie luster na ścianach.

W następne kolejności należy wybrać stonowaną, klasyczną kolorystykę, która jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech salonów loftowych. Tego typu aranżację uwielbiają szarości, biel czy czerń. Nie powinno zabraknąć także elementów kontrastowych, np. czerwonej cegły. Tak klasyczna gama kolorów przełamana unikatowym akcentem jest podstawową bazą do stworzenia loftowej stylistyki. By nadać całej aranżacji wyjątkowego charakteru, doskonałym wyborem będą dodatki w kolorze błękitu, czerwieni czy miedzi.

Unikatowe, loftowe materiały do niebanalnego salonu

Aranżację salonów loftowych charakteryzują się obecnością niespotykanych, nowoczesnych materiałów. Surowa cegła czy beton to cechy rozpoznawcze. To właśnie ściany wykończone tego typu materiałami idealnie oddają charakter loftów. Co więcej, zestawienie betonu z cegłą jest duetem idealnym. Surowy, nowoczesny beton idealnie koresponduje z ciepłą i przytulną cegłą. Wycięcie z cegły płytek sprawi, że nowe budownictwo w mgnieniu oka może przybrać wygląd wnętrz z bogatą tradycją. Ściany betonowe czy ceglane nie są koniecznością, możemy je po prostu pomalować, np. na kolor biały bądź szary.

Wyposażenie loftowego salonu

Aranżacja loftowego salonu powinna przepełniona być elementami o prostej i czytelnej formie. Transparentne szkło czy metal to materiały, których nie powinno zabraknąć w loftowym wyposażeniu. Głównym elementem wyposażenia każdego loftowego salonu jest pokaźnych rozmiarów kanapa, która powinna być miękka i wygodna. Prosty, surowy stolik kawowy z metalowym stelażem również będzie doskonałym wyborem. W aranżacjach salonów urządzonych w stylu loftowym nie powinniśmy zapomnieć  także o dużej ilości zieleni i kwiatów.