Planowanie remontu to nie tylko wymyślenie nowej aranżacji i zakup niezbędnych materiałów. Równie ważne jest znalezienie ekipy remontowej, która podejmie się wykonania zlecenia.

Wybór fachowców powinien być uzależniony od kilku czynników, do których zaliczyć można renomę, termin i koszt podjęcia pracy. Nie można zapominać także o specjalizacji, czyli zakresie prac jakich podejmują się fachowcy. Podpowiadamy, jak znaleźć sprawdzoną ekipę budowlaną.

Dobra ekipa budowlana to dobry fachowiec, czyli… jaki?

Cechy dobrego fachowca do remontów można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza dotyczy wiedzy i doświadczenia, jakimi dysponuje specjalista. Będą one cenne zwłaszcza podczas wykonywania prac, gdy przed ekipą pojawi się problem wymagający szybkiego rozwiązania. Również inwestor będzie mógł czerpać z wiedzy posiadanej przez fachowca od remontu – pomoże on wybrać najlepsze rozwiązanie i precyzyjnie wytłumaczy, na czym polegają kolejne etapy budowy.

Druga kategoria cech charakteryzujących dobrego fachowca to zdolności manualne. Bez nich nie jest możliwe dokonanie żadnej naprawy, czy przeprowadzenie renowacji. Przy szukaniu ekipy remontowej warto więc sprawdzić, jak wyglądały dotychczasowe realizacje fachowców. Zwykle można je obejrzeć w kanałach social media lub na stronach internetowych prezentujących ofertę ekipy budowlanej.

O czym trzeba pamiętać przy wyborze ekipy remontowo-budowlanej? – 5 tematów

Jeszcze przed podpisaniem umowy z fachowcami trzeba ustalić kilka kryteriów, które zdecydują o wyborze ekipy remontowej. Samo obejrzenie zdjęć z realizacji nie może być bowiem elementem decydującym o powierzeniu budowy fachowcom. Warto zwrócić uwagę na inne aspekty i szukanie ekipy remontowej uzależnić od kilku czynników. Ważne będą przede wszystkim:

  1. termin realizacji zlecenia, który nie powinien być zbyt długi, jednak musi uwzględniać systematyczne postępowanie prac; harmonogram pracy dobrze ustalić już na etapie podpisywania umowy,
  2. koszt realizacji, obejmujący zarówno zakup materiałów, jak i wycenę robocizny; na tym etapie ważne jest także określenie, czy opłata za zlecenie będzie dokonana jednorazowo, czy etapami po skończeniu poszczególnych części inwestycji,
  3. zakup materiałów, który niekiedy leży po stronie inwestora, innym razem zajmują się tym fachowcy; warto ustalić preferowany sposób zakupów z ekipą remontową jeszcze przed nawiązaniem współpracy,
  4. wystawianie faktur, które będzie potwierdzeniem wykonania zlecenia i pomoże w ewentualnym dokonaniu reklamacji,
  5. specjalizacja fachowców, która musi być dopasowana do charakteru zaplanowanych prac; część ekip zajmuje się wyłącznie remontami, inne są w stanie wykonać poprawki hydrauliczne, czy drobne prace z elektryką.

Wybór ekipy do remontu – współpracuj z najlepszymi

Poszukiwania ekipy remontowej dobrze rozpocząć wśród znajomych. Być może w przeszłości współpracowali oni z fachowcami godnymi polecenia i mają w swoich kontaktach ich numer telefonu. Jeśli nie przyniesie to skutku, wówczas można przejrzeć oferty w serwisach ogłoszeniowych, gdzie swoją pracę reklamuje wiele firm budowlanych.

Podczas wyboru dobrze porozmawiać z fachowcami, zapytać o interesujące informacje, a następnie poszukać opinii w Internecie. Ocena współpracy przez byłych klientów będzie kluczowa dla inwestora. W ten sposób zyska on pewność, że powierzył remont ekipie godnej zaufania, która ma na swoim koncie udane realizacje i zadowolonych zleceniodawców.

Pamiętaj, aby poszukiwania ekipy budowlanej zacząć na długo przed planowanym terminem remontu. Wielu fachowców posiada zarezerwowane daty na kilka tygodni do przodu, dlatego dobrze uzbroić się w cierpliwość. W wielu przypadkach odpłaci się ona rzetelnie wykonaną robotą, która przetrwa lata.