Kuweta dla kota to ważne miejsce. Musi być w niej zawsze świeży żwirek dla kota. Dzięki temu kot ma szansę na własną toaletę.
Jeśli żwirek jest brudny i rzadko zmieniany to wówczas kot będzie wypróżniał się poza kuwetą, a to jest dla niego na pewno złe. Poza tym niszczy w ten sposób posadzki i zostawia przykry zapach. Nie tego należy oczekiwać. Lepiej zadbać o dużą kuwetę i doskonały żwirek.
Jakie są rodzaje żwirku dla kota? – 5 przykładów
Istnieje co najmniej kilka rodzajów żwirku dla kota:
- niezbrylający się – cała zawartość kuwety powinna być częściej wymieniana;
- zbrylający się po kontakcie z kocim moczem;
- bentonitowy;
- drewniany o naturalnym, żywicznym aromacie – uwaga – nie każdy kot taki żwirek w pełni akceptuje;
- sillikonowy, nazywany też silikatowym.
Rekomendowany jest żwirek z kukurydzy, który spokojnie można spuszczać w toalecie. Inne rodzaje żwirku lepiej wyrzucać do śmietnika, aby nie zapchały toalety i nie sprawiły wielu problemów. Żwirek kukurydziany jest ekologiczny i w pełni biodegradowalny.
Czy żwirek dla kotka jest drogi?
Opakowanie żwirku kosztuje kilkanaście złotych. Może też kosztować kilkadziesiąt złotych – zależnie od jego rodzaju. Warto wybrać porządny, dobrej klasy żwirek i dużą kuwetę. Za mała kuweta może być przyczyną sikania przez kota na podłogę, w kabinie prysznicowej lub obsikiwania butów domowników. A to jest spory problem, ponieważ koci mocz ma bardzo brzydki zapach i trudno się go pozbyć.
Żwirek dla kota – porady i insturkcje
Do kuwety należy wsypać 7-10 centymetrów żwirku, aby kot miał dobre miejsce do wypróżniania się. Jest to dla niego zdecydowanie dobre rozwiązanie, które przekłada się na pełne zadowolenie kociaka z domowej toalety. Kuweta powinna zawsze stać w jednym miejscu. Takie rozwiązanie jest na pewno najlepsze i w pełni rekomendowane. W dużym domu można ustawić dwie kuwety, ale w mieszkaniach wystarczy jedna, więcej nie trzeba.
Zużyty żwirek należy zapakować w worek i wyrzucić go do pojemnika na odpady zmieszane. Zdecydowanie nie wolno go wyrzucać do odpadów segregowanych. Należy postępować w sposób ekologiczny. Kuwetę należy sprzątać dwa-trzy razy na dobę, ponieważ kot kilka razy na dobę się wypróżnia. Do brudnej kuwety nie będzie chciał załatwić się po raz kolejny. Najlepiej zadbać o to, by kuweta była zawsze czysta i pachnąca. Od kota można zarazić się różnymi chorobami takimi, jak: choroba kociego pazura, bąblowica, toksokaroza, wścieklizna, grzybica strzygąca, chlamydioza. Na pewno warto zadbać o siebie i nie nabyć tych przykrych schorzeń. Mogą one być też przenoszone przez kocie odchody.
Regularnie należy wyrzucać odchody i uzupełniać żwirek. Całkowita wymiana żwirku powinna być wykonana dwa razy w tygodniu. Na pewno warto postępować w taki właśnie sposób. Codzienna całkowita wymiana żwirku w kuwecie jest przesadą oraz bardzo kosztownym działaniem. Lepiej dosypywać żwirek co pewien czas niż wymieniać go w całości codziennie.
Tak postępują właściciele kotów i jest to bardzo regularne podejście. Jeśli kot ma biegunkę to należy wyrzucić cały piasek z kuwety i umyć pojemnik. Później należy napełnić go świeżym żwirkiem. Nie wolno zostawiać resztek odchodów, ponieważ kot ominie brudną kuwetę szerokim łukiem. Należy pamiętać, że drobinki moczu zaschną na kuwecie i na pewno nie przyniosą niczego dobrego. Kot potrzebuje czystej kuwety, to jest jego toaleta i miejsce, które powinno być higieniczne.
Żwirek to bardzo ważny produkt dla każdego kota
Należy podejść poważnie do jego zakupu i wybrać jak najlepszy. Taki żwirek to naprawdę doskonała rzecz, po którą warto sięgać i która jest naprawdę najważniejsza w życiu każdego kota. Kuweta musi być duża, żwirku powinno być sporo. Na takich produktach nie wolno oszczędzać.