Żywe rośliny wnoszą do przestrzeni naturalny klimat i upiększają otoczenie. Zielony kolor roślinności poprawia nastrój i relaksuje. Musisz też wiedzieć, że liście mają zdolność do oczyszczania powietrza z toksycznych związków, a niektóre gatunki są w tym wręcz świetne. To tylko niektóre zalety roślin w mieszkaniach.

Poznaj 5 powodów, dla których warto mieć żywe rośliny w domu.

  1. Żywe rośliny to naturalna dekoracja domu

Rośliny doniczkowe spełniają funkcję dekoracyjną, świetnie zastępują bibeloty, nie wychodzą z mody, a jeśli są odpowiednio zadbane – nie tracą swojego uroku. Żywa roślinność cały czas rośnie, kwitnie i owocuje, wprowadza więc nieco dynamiki do wnętrza.

Rośliny są niezwykle uniwersalne, pasują do każdego stylu mieszkania lub domu – wystarczy dobrać odpowiednią donicę lub pojemnik. Latem rośliny mogą zdobić tarasy lub balkony, a zimą mogą stać się drzewkiem świątecznym. Żywe rośliny w mieszkaniu sprawdzą się wszędzie tam, gdzie mają dostęp do naturalnego światła.

  1. Funkcja relaksacyjna, czyli jak się odprężyć dbając o roślinność?

Żywe rośliny w domu wymagają Twojej opieki. Należy zapewnić im optymalne warunki do wzrostu, a odwdzięczą się nieskazitelnymi liśćmi, pięknymi kwiatami i sporymi przyrostami. Podlewanie, aplikowanie odżywek oraz podcinanie to bardzo pasjonujące i uspokajające zajęcia.

Roślinność w mieszkaniach jest swego rodzaju substytutem ogrodu lub działki. Prace pielęgnacyjne pozytywnie wpływają na nastrój, pozwalają ćwiczyć uważność oraz relaksują. Co więcej, patrzenie na swoje piękne rośliny podnosi na duchu i napawa dumą.

  1. Żywe rośliny oczyszczają powietrze w mieszkaniu

Fitoremediacja to znana technologia, która wykorzystuje żywe rośliny do oczyszczania powietrza. Rośliny mają dużą zdolność do pochłaniania z otoczenia szkodliwych związków takich jak: benzen, ksylen, formaldehyd lub tlenek węgla. W

brew pozorom te substancje są często obecne w mieszkaniach – wydobywają się z mebli, z farb lub z podłóg. Rośliny pochłaniają je i unieszkodliwiają, a Ty możesz oddychać czystym powietrzem.

Najlepsze roślinne oczyszczacze

  • chamedora wytworna, czyli palma koralowa,
  • zielistka,
  • sansewieria, czyli wężownica,
  • bluszcz pospolity,
  • epipremnum złociste,
  • skrzydłokwiat.

Już kilka żywych roślin w widoczny sposób poprawia parametry otoczenia, takie jak czystość powietrza oraz jego wilgotność. Rośliny delikatnie podnoszą wilgotność powietrza, co pozytywnie wpływa na komfort domowników. Ze względu na swoje korzystne właściwości, zielone ściany stworzone z żywych roślin coraz częściej pojawiają się w przestrzeni biurowej.

  1. Żywe rośliny w mieszkaniach mogą być użyteczne

Ziołowe ogródki na kuchennym parapecie to nie tylko sposób na uroczą dekorację, ale to też doskonałe źródło zapachu i składników do ulubionych potraw. Oregano, mięta, cząber lub rozmaryn – postaw je na parapecie lub na doświetlonym blacie kuchennym i używaj ich zawsze wtedy, kiedy potrzebujesz. Aromatyczne zioła bardzo szybko rosną, a kiedy są regularnie cięte – ładnie się rozkrzewiają i mają gęsty oraz zwarty pokrój.

Żywe rośliny w domu mogą odstraszać komary (np. geranium), być składnikiem kosmetyków domowej roboty (aloes) lub stanowić uzupełnienie pokarmu dla kota (kocimiętka i specjalna trawa dla kotów).

  1. Funkcja edukacyjna – czego nauczysz się, posiadając rośliny?

Na koniec argument, który powinien przekonać Cię do posiadania roślin w swojej przestrzeni. Dbanie o roślinność uczy cierpliwości oraz systematyczności. Sukulent lub małowymagający kwiat doniczkowy może być świetnym prezentem dla Twojego dziecka. Rośliny uczą troski o żywy organizm, a dbanie o roślinność często staje się pasją i pozwala odkrywać świat flory oraz fauny.

Niektóre gatunki wykazują ciekawe cechy – żywią się owadami (rosiczki), tworzą jednodniowe kwiaty (niektóre filodendrony) lub mają korzenie powietrzne (monstera). Nie od dziś wiadomo, że odkrywanie różnorodności świata zwiększa wrażliwość.