Trzustka jest niezwykle istotnym organem w organizmie. Pełni wiele istotnych funkcji, między innymi dostarcza do jelita cienkiego enzymu trawiennego, umożliwiającego trawienie białek, tłuszczy i węglowodanów.

Kolejną funkcją trzustki jest produkcja hormonu, który reguluje poziom glukozy we krwi. Dodatkowo trzustka reguluje gospodarkę węglowodanów. Warto jednak zastanowić się czy możliwe jest funkcjonowanie bez trzustki, pomimo tego, że odgrywa ona odgrywa ważną rolę w organizmie. Dodatkowo co ważne, trzustka jest jednym z narządów miąższowych. Tak samo jak nerka czy wątroba.

Znaczenie i właściwości ciekawostki w organizmie

Oznacza to, że trzustka zbudowana jest z milionów kanalików oraz komórek. Jeżeli chodzi o samą budowę trzustki wyróżnia się trzon, głowę poradzę żyje, a także ogon. Można również wyróżnić część wewnątrzwydzielniczą oraz zewnątrzwydzielniczą.

Część zewnątrz wydzielnicza jest odpowiedzialna za produkcję aż jednego litra soku trzustkowego, który następnie trafia do dwunastnicy. To właśnie sok trzustkowy umożliwia trawienie białek, tłuszczy i węglowodanów. Z kolei część wewnątrzwydzielnicza trzustki jest odpowiedzialna za utrzymywanie stałego poziomu glukozy we krwi.

Dlaczego i w jakich sytuacjach usuwa się trzustkę?

Warto zastanowić się co wiadomo o trzustce oraz jak organ ten wpływa na nasze życie. Trzustka jest bardzo istotnym elementem budowy organizmu, jednak nie każdy dba o nią wystarczająco. Nadużywanie alkoholu przez człowieka nadmierne palenie papierosów lub prowadzenie zdrowego stylu życia, tłuste jedzenie może być przyczyną pojawiających się chorób i problemów trzustki.

Oczywiście choroby te mogą być także warunkowane genetyczne. Wśród najbardziej popularnych chorób trzustki zalicza się rak trzustki, przewlekłe zapalenie trzustki, lecz także autoimmunologiczne zapalenie trzustki. Najczęściej choroby te dotyczą osób w starszym wieku lub w wieku średnim. Dodatkowo zgodnie ze statystykami na choroby trzustki znacznie częściej chorują mężczyźni aniżeli kobiety.

Czy możliwe jest życie oraz funkcjonowanie bez trzustki?

Trzustka zostaje usunięta tylko w sytuacji, kiedy zabieg ten jest niezbędny, na przykład w związku z ciężką chorobą narządu. Usunięcie trzustki jest konieczne także w sytuacji, kiedy dochodzi do nowotworu trzonu trzustki. Dzięki temu pacjent chroniony jest przed ewentualnymi przerzutami na inne narządy. Po wycięciu trzustki funkcjonowanie może być możliwe, ale tylko po zastosowaniu odpowiedniego leczenia oraz styl życia. Dlatego funkcjonowanie bez trzustki może być trudne i wymaga wielu poświęceń.

Przede wszystkim należy bardzo ściśle trzymać się wskazówek lekarza, aby zachować jak największy poziom normalności. Należy bardzo skrupulatnie podchodzić do kwestii odżywiania, a także przyjmowanych leków i suplementów. Jednak sam zabieg usunięcia trzustki nie jest zbyt skomplikowany. Może być natomiast ratunkiem dla tych pacjentów, który cierpią na choroby trzustki, a także borykają się z silnym bólem trzustki oraz innymi dolegliwościami.

Często występujące choroby trzustki

Kiedy trzustka nie pracuje w sposób prawidłowy i regularny wówczas może oznaczać to początek choroby. Może być to między innymi zapalenie trzustki, do którego dochodzi w sytuacji, gdy enzymy trawienne, które powinny zostać aktywowane w dwunastnicy, rozpoczynają trawienie już w trzustce.

Pierwszymi objawami mogą być silny ból brzucha, wymioty oraz mdłości. Natomiast ostre zapalenie trzustki występuje bardzo często na skutek nadużywania alkoholu. Może ono zarówno występować jednorazowo jak również nawracać. W takiej sytuacji pacjent odczuwa bardzo silny ból brzucha. Co więcej ostre zapalenie trzustki jest zagrożeniem dla życia pacjenta.

Kolejną często występującą chorobą trzustki jest cukrzyca. Kolejną chorobą trzustki jest mukowiscydoza, będąc za chorobą dziedziczną i oznaczająca powstawanie czopów śluzowych. Z kolei czwarty co do częstości występowania jest nowotwór. To także choroba śmiertelna, którą często wykrywa się dopiero na późnym etapie.

Jak wygląda życie po usunięciu trzustki?

Wiele osób zastanawia się jak wygląda życie po usunięciu trzustki, a także czy można funkcjonować bez tego narządu. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić po usunięciu trzustki to uzupełnienie niedoborów, które dotychczas wytwarzał organy. Niezbędne jest zatem uzupełnienie insuliny, zatem substancji umożliwiającej wchłanianie i wykorzystywanie glukozy.

Najczęściej pacjenci otrzymują niedobory w postaci podskórnych zastrzyków. Usunięcie trzustki skutkuje także brakiem enzymów, tym samym konieczne jest również ich uzupełnienie. Dzięki preparatów z syntetycznym pacjenci mogą przyjmować enzymy między innymi w formie doustnych tabletek. Jednak samo zapotrzebowanie na enzymy jest zmienne, co zależy od diety, wieku, a także ilości aktywności fizycznej. Niezbędne jest także, aby pacjent po usunięciu trzustki nauczył się zwracać uwagę na reakcję organizmu po stosowaniu określonych leków oraz innych suplementów.

Na tej podstawie można określić idealne dawki leków oraz częstotliwość podawania preparatów. Pomimo tego, że operacja usunięcia trzustki może nieść za sobą wiele powikłań, gdyż narażona jest na różne komplikacje to jednak dla większości pacjentów usunięcie trzustki pomaga pozbyć się dolegliwości bólowych, ale także minimalizuje ryzyko wystąpienia przerzutów nowotworowych.

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać