Czereśnie kojarzą się z pełnią lata, ale sezon na nie jest dość krótki.
Dlatego warto wykorzystać go, by skosztować tych owoców, które są nie tylko piękne i smaczne, ale mają też wiele właściwości odżywczych.
Dlaczego warto jeść czereśnie?
Sezon na czereśnie zaczyna się pod koniec maja i trwa do lipca. Choć obecnie cena czereśni nie jest niska, jednak wiele osób chętnie sięga po nie z uwagi na wyjątkowy smak. Idzie to w parze z z właściwościami zdrowotnymi, ponieważ czereśnie zawierają duże ilości witamin, w tym witaminę A, witaminy z grupy B, a także witaminę C i K. Znajdziemy w nich również potas, która ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie nerek i serca.
Lekarze i dietetycy podkreślają, że czereśnie zaliczane są do owoców, które zawierają bioflawonoidy, mające istotne znaczenie w walce z oznakami starzenia się, ponieważ zwalczają wolne rodniki. Dlaczego chętnie powinny sięgać po nią osoby, którym zależy na zachowaniu pięknego wyglądu i dobrego zdrowia. Czereśnie zawierają również duże ilości wapnia, żelaza i jodu – mającego dobroczynny wpływ na pracę hormonów tarczycy, a także na przemianę materii. Z tego powodu nie powinno ich zabraknąć w diecie kobiet, które zmagają się z nadwagą, otyłością i problemami z tarczycą.
Kto powinien sięgać po czereśnie?
Hipokrates powiedział: „Niech pożywienie będzie twoim lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”. Tę maksymę przypominamy do dziś, wierząc, że ludzki organizm posiada naturalną zdolność do samoleczenia, natomiast jedzenie stanowi podstawę zdrowia i może zapobiegać chorobom. Nie inaczej jest w przypadku owoców takich jak czereśnie, które, z uwagi na dużą zawartość witamin i składników mineralnych, polecane są podczas leczenia zapalenia dróg oddechowych, a także przy chorobach nerek i serca.
Z uwagi na bogactwo składników mineralnych i witamin czereśnie wspomagają organizm podczas osłabienia i są polecane osobom, które zmagają się z reumatyzmem i chorobą stawów. Atutem jedzenia czereśni jest też fakt, że są niskokaloryczne, dlatego można je jeść nawet będąc na diecie – jako jeden z głównych składników. Ponadto czereśnie wpływają dobroczynnie na elastyczność i napięcie skóry, dlatego w sezonie można wykonywać z nich maseczki i okłady na twarz.
Właściwości zdrowotne czereśni
Czereśnie aż w 80% składają się z wody, dlatego są idealne w upalne dni. Jedzenie czereśni może, bowiem nie tylko gasić pragnienie, ale też dostarczyć do organizmu ile witamin i minerałów. Wśród nich warto wymienić chociażby potas, który działa pozytywnie na układ krwionośny, a także: fosfor, cynk, miedź i mangan. Czereśnie są polecane zwłaszcza osobom, które zmagają się z dną moczanową i zwyrodnieniami stawów, ponieważ zawierają duże ilości witaminy B5.
Warto wiedzieć, że czereśnie zawierają duże ilości cukrów, ale samej sacharozy jest w nich bardzo niewiele. Dzięki temu mają niski indeks glikemiczny. Dlatego też idealnie sprawdzają się w diecie osób chorujących na cukrzycę – jednak nie należy przesadzać z ich ilością.
Czereśnie mogą mieć różny kolor od żółtego po czerwony, a nawet czarny. Warto zwracać na to uwagę, ponieważ ciemniejsza skórka owoców oznacza, że zawierają większe ilości antyoksydantów. Z kolei te czereśnie, które charakteryzują się kwaśnym smakiem posiadają w składzie cenne dla zdrowia kwasy organiczne, wpływające pozytywnie na pracę przewodu pokarmowego i pobudzające trawienie. Dlatego warto aby sięgały po nie osoby zmagające się na co dzień z problemami ze strony układu pokarmowego. Tego typu przekąska może mieć dodatkowo działanie moczopędne.
Przetwory z czereśni, czyli zdrowie ze słoika
Aby zachować cenne właściwości czereśni na cały rok warto przygotować z nich przetwory, po które można sięgnąć jesienią i zimą. Istnieje wiele sposobów na to by zachować dobroczynne właściwości czereśni na długie miesiące, a jednym z nich jest przygotowanie frużeliny czereśniowej, czyli pysznej konfitury. Frużelina czereśniowa to nic innego jak czereśnie w żelu, które są słodkim, owocowym dodatkiem do ciast, naleśników i tostów. Z czereśni można też przygotować dżem oraz sok,
Nie od dziś wiadomo, że owoce są źródłem cennych witamin, mających dobroczynny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Czereśnie są jednymi z tych owoców, po które warto sięgać w każdym wieku. Stanowią, bowiem cenne źródło witamin, składników odżywczych oraz mikroelementów, a ich smakiem można cieszyć się nie tylko w sezonie, ale również poza nim, sięgając po przetwory przygotowane z czereśni.