Malowanie ścian w pokoju jest czynnością wieloetapową, która wymaga podjęcia określonych działań. Jeszcze przed samym nałożeniem farby powinniśmy zadbać o przygotowanie całego pokoju. Przede wszystkim warto wynieść z pokoju ważne przedmioty lub zabezpieczyć je folią malarską.

Dzięki temu zniwelujemy ryzyko zabrudzenia kanapy lub fotela farbą. Ułatwione zadanie mamy wtedy, gdy pierwszy raz malujemy ściany. Surowe podłoże wystarczy jedynie oczyścić z kurzu i zagruntować specjalnym preparatem. Jak przygotować ściany do malowania? Co przyda nam się do remontu? Jakie kroki podjąć po kolei? O czym musimy pamiętać?

Czynności przed malowaniem – co należy wiedzieć?

Jak przygotować ściany do remontu? Przed ostatecznym malowaniem, musimy podjąć następujące działania. Przedstawimy je w kilku krokach, dzięki czemu łatwiej będzie przyswoić cenną wiedzę.

Usuwanie starych warstw farby ze ściany

W celu przygotowania ścian do malowania, trzeba pozbyć się starych powłok malarskich. Co zrobić, gdy nie możemy ocenić, w którym miejscu farba straciła przyczepność? W tej sytuacji wystarczy przykleić na kilku fragmentach ściany mocną taśmę malarską, a następnie oderwać ją szybkim ruchem.

Jeżeli wraz z farbą odchodzi fragment powłoki, to oznacza, że trzeba ją usunąć. Naszym zadaniem jest zwilżenie powierzchni wodą i zeskrobanie starej powłoki szpachelką. Inne rozwiązanie to użycie specjalnego preparatu – w tym wypadku trzeba zastosować okulary ochronne i maseczkę.

Mycie ścian w pokoju

Przed malowaniem musimy mieć na uwadze dokładne umycie ścian. Jeśli nie usuniemy ze ściany osadów, farba może nie osiągnąć odpowiedniej przyczepności. Po jakie rozwiązanie sięgnąć? Specjaliści zalecają skorzystania z miękkiej ściereczki i wody z dodatkiem mydła malarskiego.

Możliwy jest też zakup delikatnego detergentu odtłuszczającego. Mycie odbywa się od góry do dołu, a na końcu przemywamy powierzchnię niewielką ilością czystej wody. Nie bez znaczenia jest usunięcie pierwszych ognisk grzybów i pleśni.

Wyrównywanie oraz szpachlowanie ścian

W celu odpowiedniego przygotowania ścian do remontu, warto zniwelować wszelkie rysy, nierówności i ubytki. W przeciwnym razie po pomalowaniu będą widoczne wszelkie spękania. Gdy ściany wyschną, należy rozdrobnić masę szpachlową w odpowiednich proporcjach lub zastosować gotowy do użycia produkt.

Za pomocą szpachelki wyrównujemy powierzchnię. Po wyschnięciu, szlifujemy podłoże gruboziarnistym  papierem ściernym i wygładzamy papierem drobnoziarnistym. Ostatnim krokiem w tym wypadku jest usunięciu kurzu i pyłu.

Gruntowanie ścian

Jak przygotować ściany do malowania? Nie możemy pomijać gruntowania ścian. Czy przed każdym pomalowaniem trzeba wykonać tę czynność? Raczej tak, jednak z użyciem różnych produktów. Remont pokoju jest łatwiejszy z użyciem niezawodnych narzędzi i akcesoriów. Zabieg wykonuje się na niemalowanym wcześniej podłożu. To oznacza, że zastosowanie gruntu jest koniecznością wtedy, gdy usunęliśmy stare powłoki ze ścian i nałożyliśmy masę szpachlową na naprawiane ubytki.

Gruntowanie sprawdzi się na nowych ścianach, wykończonych materiałami o dobrej chłonności. Bardzo ważne jest to, że tynki gipsowe wymagają gruntowania jeszcze przed położeniem gładzi i malowaniem.

Przydatne akcesoria do malowania pokoju – 9 przykładów

Malowanie ścian wymaga zastosowania różnorodnych produktów i narzędzi, bez których trudno byłoby wykonać remont. Jakie narzędzia spełnią nasze oczekiwania? Z pewnością podczas malowania przydatne są:

  1. Pędzle małe i duże – małe pozwolą dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, a duże służą do malowania kątów i naroży większych powierzchni. Za kaloryferami posłuży nam zakrzywiony pędzel.
  2. Folia malarska – ma ona za zadanie ochronić podłogę i meble przed zabrudzeniami. Kosztuje niewiele i jest pomocna podczas remontu pokoju.
  3. Szpachelki szerokie i wąskie – mają na celu wspomóc proces nakładania szpachlówki w miejscach pęknięć na ścianach w pokoju.
  4. Taśmy papierowe – służą głównie do oklejania ościeżnic drzwi i okien.
  5. Plastikowe wiaderko – można zastosować wiadro po farbie z poprzedniego malowania. Służy do przygotowania szpachli lub gipsu.
  6. Skrobak trójkątny oraz z wycięciem na wałek – produkty przydadzą się do usunięcia łuszczących się farb ze ścian.
  7. Wałek – pozwala sprawnie i komfortowo pomalować duże powierzchnie ścienne.
  8. Mieszadełko do farby – przed użyciem farby, trzeba ją dokładnie wymieszać za pomocą mieszadełka.
  9. Pistolet do silikonu – masą akrylową wypełnimy nieestetyczne szczeliny przy ościeżnicach drzwi i listwach przypodłogowych.

Remont pokoju wymaga zaangażowania i dokładności.