Lawenda jest rośliną pochodzącą z obszaru Morza Śródziemnomorskiego. Jej uprawa wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, jednak roślina ta odwdzięcza się doskonałym wyglądem oraz niesamowitym zapachem. W polskim klimacie bez problemu można uprawiać lawendę w ogrodzie.

Lawenda posiada nie tylko wysokie walory estetyczne, lecz także szereg zastosowań, między innymi we florystyce, ale także kosmetyce. Suszona lawenda może stać się elementem bukietów, natomiast jej kwiaty mogą wypełnić zapachowe saszetki oraz chronić szafy przed molami.

Lawenda – podstawowe informacje, charakterystyka rośliny

Lawenda to także znana przyprawa kulinarna. Kwiaty lawendy mogą mieć zróżnicowane barwy, w zależności od odmiany. Najbardziej popularne są jednak fioletowo-niebieskie kwiaty zebrane w kłosy. Lawenda przy odpowiedniej uprawie może kwitnąć od czerwca aż do października. Rośliny posiadają zwarty pokrój kępy dzięki odpowiedniemu przycinaniu. Jest to roślina idealna na obwódki, rabaty, balkony, ale także ogródki skalne. Doskonale komponuje się z różami oraz wieloma innymi roślinami ozdobnymi.

Przede wszystkim pielęgnacja lawendy zaczyna się od wybrania dla niej odpowiedniego stanowiska. Musi być to miejsce ciepłe, na przykład od południowej lub zachodniej strony. Ziemia pod uprawę lawendy powinna być przepuszczalna, z dużą zawartością wapnia. Jest to warunek konieczny decydujący o ilości kwiatów oraz szybkości wzrostu rośliny. Lawenda nie znosi podmokłego gruntu, tym samym lepiej wybierać dla niej stanowiska suche aniżeli zbyt wilgotne gleby. Konieczne jest także wybieranie do uprawy odmian mrozoodpornych.

W jaki sposób przycinać lawendę?

Przycinanie lawendy to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych gwarantujący jej odpowiedni wzrost oraz krzewienie. Młode oraz nierozkrzewione pędy rośliny należy skrócić o połowę już w pierwszym roku wzrostu. Dzięki temu lawenda będzie mogła wypuścić bardzo wiele nowych pędów, tworząc w ten sposób gęstą korony. Natomiast wiosną przycina się lawendę usuwając chore, połamane lub zbyt wybujałe gałązki.

Natomiast pozostałe pędy przycina się w taki sposób, aby roślina zdobyła regularny krzaczasty kształt. Jednocześnie przycinanie lawendy pobudza ją do dalszego wzrostu. Nie należy jednak ciąć starszych części zbyt blisko ziemi, gdyż wówczas roślina może nie wypuścić już nowych pędów. Niezbędne jest również, aby przycinać lawendę regularnie każdego roku. W ten sposób nie dopuszcza się do jej nadmiernego krzewienia. Natomiast dzięki systematycznemu uformowaniu roślina może być gęsta i zwarta, a także bardziej odporna na niszczycielskie oddziaływanie śniegu oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Nawożenie lawendy – najważniejsze kwestie

Lawenda to roślina o stosunkowo małych wymaganiach w zakresie nawożenia. Wystarczy każdego roku wiosną rozłożyć dookoła roślin warstwę kompostu. Natomiast zimą warto zabezpieczyć lawendę przed przemarzaniem, układając dookoła niej suche liście lub słomy.

Można wykorzystać także korę sosnową. Jeżeli jednak lawenda posadzona jest w glebie ubogiej w składniki odżywcze wówczas skorzystać można z nawozu wieloskładnikowego, który wystarczy zastosować raz w ciągu sezonu. Lawenda preferuje także stanowiska przewiewne. Dlatego w sytuacji, kiedy krzewy zbytnio się rozgrzewają wówczas konieczne jest ich przesadzenie lub przerzedzenie. Lawenda powinna być posadzona w odległości co 30 lub 40 cm zależnie od odmiany. Posadzone w zbyt dużym zagęszczeniu może chorować, a także słabo kwitnąć.

Istotny jest także sposób podlewania lawendy, aby nie zraszać liści ani kwiatów. Wodę należy dostarczać bezpośrednio do ziemi. W ten sposób ogranicza się możliwość występowania chorób grzybowych, które mogą być degradujące dla rośliny.

Ciekawe zastosowanie lawendy

Istnieje bardzo wiele zastosowań lawendy. Najczęściej latem rośliny zbiera się do suszenia. Kolor kwiatów jak najczęściej sygnalizuje czy można dokonać już pierwszych zbiorów. Nie należy jednak zrywać całkowicie rozwiniętych kwiatów, gdyż wówczas łatwo się one kruszą. Po ścięciu lawendy należy zebrać się w bukieciki oraz zawiesić kwiatostanem do dołu.

W ten sposób zasusza się lawendę do celów między innymi florystycznych. Różne także zebrać nierozwinięte kwiatostany lawendy do woreczków. W ten sposób uzyskuje się pachnące wkłady między innymi do szafy czy do wnętrza samochodu. Lawenda działa także bardzo relaksująco. Tym samym kwiatostany można umieścić także w sypialni, aby podnieść komfort swojego snu.