Budując lub remontując dom, warto w projekcie uwzględnić kominek. Jest to nie tylko atrakcyjny element wystroju wnętrza, który wprowadza do domu niesamowitą atmosferę przytulności i ciepła, ale często również bardzo ważne urządzenie wspomagające system grzewczy. Kominek odgrywa dużą rolę w utrzymaniu przyjemnej temperatury w pomieszczeniach zwłaszcza na przełomie lata i jesieni, gdy system grzewczy nie działa jeszcze pełną parą. Dobrze wykorzystany kominek potrafi przyczynić się istotnie nie tylko do podniesienia komfortu użytkowania mieszkania w chłodniejsze jesienne dni, ale też do znacznego obniżenia kosztów ogrzewania budynku podczas całego sezonu grzewczego.

Wybór kominków jest ogromny. Różnią się one zasadą działania, wielkością, mocą oraz designem. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, warto poznać wady i zalety różnych rodzajów kominków. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa kominek.

Rodzaje kominków

Kominki różnią się od siebie zasadą działania oraz rodzajem opału. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym modelom:

1. Kominek gazowy

Kominek gazowy to świetny wybór dla osób, które marzą o funkcjonalnym i pięknym kominku z prawdziwym płomieniem, ale nie mogą sobie pozwolić na praco i czasochłonną obsługę urządzenia. W tego rodzaju kominku paliwem, które ulega spaleniu, jest gaz. Daje on takie samo promieniowanie ciepła, jak ma to miejsce w przypadku spalania drewna. Taki kominek można również podłączyć do systemu dystrybucji gorącego powietrza (DGP), który rozprowadzi ciepło po całym domu.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy możliwe jest ogrzanie całego budynku wyłącznie za pomocą kominka gazowego? Tutaj wiele zależy od metrażu domu, odpowiedniego rozprowadzenia systemu grzewczego oraz mocy samego urządzenia. Kominki gazowe mają najczęściej zaledwie kilka kilowatów mocy cieplnej- takie modele nie ogrzeją całego mieszkania, ale można również kupić kominek gazowy o znacznie większej mocy na przykład kilkanaście kilowatów.
Kominek gazowy ma wiele zalet- między innymi jest on o wiele lżejszy od tradycyjnych kominków na drewno, a także łatwiejszy w montażu. Również brak instalacji gazowej w budynku nie uniemożliwia montażu takiego kominka.

Konieczne jest jednak wtedy jego zasilanie z butli gazowej, co wiąże się z jej okresową wymianą. Obsługa kominka na butlę nie jest jednak bardzo kłopotliwa.

Ogromną zaletą kominków gazowych jest też to, że nie trzeba ich podłączać do tradycyjnego komina.

Zasada działania kominka gazowego jest bardzo prosta, a wiele modeli obsługiwanych jest za pomocą pilota więc aby włączyć urządzenie, nie trzeba nawet do niego podchodzić.

W kominku znajduje się elektryczna zapalarka uruchamiana przyciskiem (zasada jej działania jest bardzo podobna do zapalarek w kuchenkach gazowych). Aby wyregulować wielkość płomienia, wystarczy zmienić stopień otwarcia zaworu palnika.

Z palnika wydobywa się prawdziwy płomień, który, choć wygląda inaczej niż ten uzyskany podczas spalania drewna, to jednak również jest bardzo efektowny. Znajdujący się w komorze kominka palnik oraz elementy instalacji gazowej ukrywa się za pomocą ozdobnych kamieni maskujących, ceramicznych imitacji węgla lub szczap.

Pamiętajmy, że ten rodzaj kominka podlega takim samym przepisom zasadom bezpieczeństwa co instalacja gazowa. Konieczne będą więc coroczne przeglądy urządzenia, a w pomieszczeniu, w którym się ono znajduje, muszą być kratki wentylacyjne wywiewne.

2. Kominek na drewno lub inne paliwo stałe

Tradycyjny kominek na drewno nadal jest bardzo często wybieranym rozwiązaniem. Wiele osób decyduje się na jego montaż ze względów estetycznych, ponieważ pięknie płonące palenisko wprowadza do domu naprawdę niesamowitą atmosferę.

Obsługa takiego kominka nie jest trudna, ale z pewnością wymaga czasu i zagazowania, ponieważ trzeba dbać o dokładnie drewna do paleniska na bieżąco.

Kominek na drewno lub inne paliwo stałe to solidna trwała konstrukcja, której nie można łatwo przesunąć czy rozmontować, dlatego warto dobrze przemyśleć, miejsce na kominek.

Ponadto nie zapominajmy o tym, że przy takim kominku niezbędny jest spełniający wszystkie wymogi bezpieczeństwa oraz przepisów budowlanych przewód dymowy i odpowiednie przewody wentylacyjne w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek.

Urządzanie trzeba również regularnie czyścić oraz serwisować zgodnie z zaleceniami producenta. Kominki na paliwo stałe możemy podłączyć do systemu dystrybucji gorącego powietrza w domu.

3. Kominek z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym często nazywane po prostu kominkami wodnymi to urządzenia doskonale współpracujące z instalacją centralnego ogrzewania wodnego w domu. Działają one na zasadzie ogrzewania gorącymi spalinami przepływającej przez nie wody.

Tego rodzaju kominki działają na takiej samej zasadzie jak kotły grzewcze na paliwo stałe, dlatego wymagają podobnych zabezpieczeń na przykład przed nadmiernym wzrostem ciśnienia w wyniku podgrzewania wody.

Kominek wodny można podłączyć do systemu dystrybucji gorącego powietrza lub do już istniejącego w domu systemu centralnego ogrzewania z kaloryferami.

Kominek wodny, choć nie należy do najtańszych, to ma naprawdę wiele zalet. Nie tylko używając go, można dosyć precyzyjnie uregulować temperaturę w ogrzewanych pomieszczeniach, ale w dodatku utrzymuje się ona długo po zgaszeniu ognia w kominku. Ponadto kominek z płaszczem wodnym można wykorzystać do podgrzewania wody użytkowej.

4. Kominek wolno stojący

Ten rodzaj kominka to popularna i znana od lat koza. Taki kominek jest mobilny, to znaczy nie jest on trwale związany z podłogą ani ścianami pomieszczenia, w którym się znajduje. Kominek jest lekkiej konstrukcji, łatwo go zamontować i zdemontować, a także wygospodarować na niego przestrzeń nawet w pomieszczeniu o niewielkim metrażu.

Trzeba jednak pamiętać, że jest to już urządzenie, które wymaga instalacji przewodu dymowego i zarówno sam kominek, jak i pomieszczenie, w którym się on znajduje, muszą spełniać surowe wymogi bezpieczeństwa.

Zgodnie z przepisami takie wolno stojące piece- kominki typu koza można montować w domach szeregowych, jedno oraz wielorodzinnych o wysokości maksymalnie do 12 metrów, co odpowiada czterem kondygnacjom.

W pomieszczeniu, w którym stoi koza musi znajdować się przewód kominowy o średnicy co najmniej 15 cm, bądź przekroju 14 x 14 cm. Oraz wysokości minimum 4 metrów. Pamiętajmy jednak, że zalecana długość przewodu dymowego może różnić się znacząco w zależności od modelu kozy. Informację o tym, znajdziemy w parametrach urządzenia i instrukcji jego montażu.

Nie zapominajmy również o tym, że podłoga, na której stoi koza oraz ściany w pobliżu niej musimy zabezpieczyć niepalną okładziną w postaci kamienia naturalnego, płytek ceramicznych lub stali.

Kozy są dostępne w wielu różnych wersjach. Ze względów praktycznych warto wybrać taką, której drzwiczki są dosyć duże lub która oprócz niewielkich drzwiczek przednich ma również dodatkowe drzwi w górnej płycie bądź z boku.
Kominki wolno stojące typu koza, choć mają określone wymagania montażowe, to jednak nie są trudne w obsłudze. Ponadto są bardzo dekoracyjne i funkcjonalne. Trzeba w nich na bieżąco dokładać opału w postaci drewna, jeśli chcemy utrzymać określony efekt cieplny w pomieszczeniu. Taki piecyk najpraktyczniej będzie ustawić w centralnej części pomieszczenia, aby ciepło roznosiło się równomiernie we wszystkich kierunkach.

Jeśli ustawimy kominek radiacyjno-konwekcyjny w postaci kozy w kącie pokoju, wówczas najcieplej będzie w pobliżu urządzenia. Warto jednak wiedzieć, że ciepłe powietrze w kozy unosi się do góry i jest rozprowadzane w dużym stopniu po całym pokoju, a często również do sąsiednich pomieszczeń. Z tym że nie możemy tutaj liczyć na ich ogrzanie w takim stopniu, jak ma to miejsce w przypadku kominka podłączonego do systemu dystrybucji ciepłego powietrza.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj kominka się zdecydujemy, pamiętajmy o tym, aby kupić wysokiej jakości urządzenie sprawdzonego producenta. Powinno ono mieć certyfikaty bezpieczeństwa. Na bezpieczeństwo użytkowania ogromny wpływ ma również prawidłowy montaż kominka, dlatego najlepiej powierzyć go profesjonalnej firmie. Nie zapominajmy też o odpowiedniej konserwacji urządzenia oraz jego regularnych przeglądach technicznych i serwisowaniu.