Wielu z nas ma swoje uprawy, które w sezonie zaskakują plonami. Pomidory, ogórki, cebule i inne popularne warzywa możesz uprawiać samodzielnie, a plony i efekty upraw będą zależne od tego, jak dobrze przygotujesz grunt i jak zadbasz o dobre wzrosty swoich roślin.

Już teraz sprawdźmy, jakie triki i sposoby stosują amatorzy ogrodnictwa, by wycisnąć ze swojego ogródka najwięcej, jak się da! Okazuje się, że przy niewielkim nakładzie pracy możesz podwoić, a nawet potroić ilość plonów!

Odpowiednie przygotowanie gleby to klucz do sukcesu

Wielu amatorów i specjalistów zgodnie przyznaje, że odpowiednie przygotowanie gleby pod uprawy to ważny element każdego ogrodu, który ma przynieść dobre i owocne plony. Nie chodzi tu tylko o nawożenie ziemi, choć i to jest istotne. W tej kwestii rekomendujemy stosowanie naturalnych oborników, a nie chemii dostępnej w sklepach.

Wracając do samego tematu ziemi, w uprawach istotna jest jej przyszłość, a więc przed sezonem warto odpowiednio ją przekopać. Przy tej okazji nawożenie będzie dobrym dodatkiem.

Przekopać ogródek można ręcznie lub z użyciem przydatnego narzędzia, które szczególnie ułatwia pracę. Ręczna glebogryzarka na wynajem będzie dobrym rozwiązaniem, bo pozwala Ci skuteczniej, szybciej i bez większego wysiłku zająć się gruntem. Przy okazji możesz przekopać inne grunty w obrębie swojej działki, które od dawna wymagają mniejszej lub większej pielęgnacji.

Dobra glebogryzarka sięgnie w głąb ziemi, a chcąc uzyskać ten sam efekt łopatą, będziesz musiał poświęcić długie godziny na ciężkiej pracy, które niekoniecznie jest warta oszczędności tych kilkudziesięciu złotych.

Odpowiednie nawodnienie

Wykorzystaj okazję, w której będziesz ingerować z glebę. Możesz w tym samym momencie pokusić się o instalacje rurek do systemu nawadniania. Dzięki opcji nawadniania będziesz w stanie lepiej zadbać o swoje rośliny, tym bardziej w szczególnie upalny okres letni.

Nawodnienie gleby pozwoli Ci lepiej odżywiać roślinność. Pomyśl też o odzyskiwaniu deszczówki, dzięki czemu zaoszczędzisz na rachunkach, jeśli nie masz dostępu do swojej prywatnej studni.

Szklarnia w ogrodzie – hit czy kit?

Coraz więcej przydrożnych ogródków ma na swoim terenie mniejsze lub większe szklarnie – wykonane z prawdziwego szkła lub po prostu foliowe namioty na rośliny. To instalacje służące do uprawy roślin. Gwarantują bezpieczeństwo plonów, bo w pewnym stopniu chronią rośliny przed chorobami, deszczem i nadmiernym promieniowaniem.

W namiocie lub szklarni panuje wysoka temperatura, więc szczególnie trzeba zadbać o jej dobre nawodnienie. Wiele osób twierdzi, że tego typu infrastruktura pozwala uzyskać lepsze plony. Jest też grupa osób, która uważa, że takie namioty są zupełnie niepotrzebne.

Dobrze zaplanuj ogród

Planując swój ogród weź pod uwagę najważniejsze kwestie:

  1. Cel i styl ogródka.
  2. Przeanalizuj teren i nasłonecznienie.
  3. Wybierz odpowiednie rośliny.
  4. Zadbaj o dobrą pielęgnację i dostęp do plonów.

Dobrze przemyślany plan ogrodu pozwoli cieszyć się piękną i funkcjonalną przestrzenią przez wiele lat.