Niewielki ogródek skalny lub alpejski można urządzić nie tylko w przydomowym ogródku, ale również na balonie, tarasie, patio, a nawet domowym parapecie. Skalniak w doniczce to świetna i prosta w wykonaniu alternatywa dla większych gruntowych ogródków skalnych. Dzięki takiej doniczkowej aranżacji możemy spełnić swoje marzenie o ogródku skalnym, nawet jeśli mieszkamy w centrum miasta w budynku wielorodzinnym bez ogródków.

Stworzenie ogródka skalnego w donicy nie jest trudne. Wystarczy kupić dobrą doniczkę, przygotować podłoże i elementy dekoracyjne, a także wybrać odpowiednie gatunki roślin. Ogródek skalny w pojemniku jest z reguły o wiele mniejszy niż taki w ogrodzie, dlatego lepiej sprawdzą się w nim niższe i mniejsze rośliny. Wśród gatunków typowo górskich znajdziemy bardzo dużo roślin o niskim oraz średnim wzroście, które będą pięknymi elementami naszego mini krajobrazu górskiego w doniczce. Dowiedz się, co jest potrzebne do zrobienia mini skalniaka w doniczce.

Jak stworzyć skalniak w doniczce?

Ogródek skalny to specyficzny rodzaj nasadzenia roślin, w którym chcemy odwzorować część górskiego krajobrazu. W jego skład wchodzą więc kamienie, żwir, elementy dekoracyjne z wysuszonego drewna oraz oczywiście rośliny, które w naturze rosną na kamienistych terenach górskich.

Zrobienie takiego górskiego mini ogródka w donicy nie jest trudne. Samo jego planowanie i aranżacja to świetna zabawa, a pielęgnacja roślin nie jest trudna ani czasochłonna, ponieważ typowe gatunki na skalniaki są bardzo wytrzymałe, tolerancyjne w stosunku do warunków uprawy, odporne na czasowy niedobór wody i inne niekorzystne czynniki.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy ogródek skalny w doniczce można urządzić wszędzie? Owszem możemy go umiejscowić zarówno na balkonie, jak i tarasie czy nawet parapecie, ale musimy pamiętać, że powinno to być miejsce dosyć dobrze nasłonecznione. Rośliny górskie mają z reguły duże potrzeby świetlne i wymagają słonecznego stanowiska. Dobre będzie miejsce o wystawie południowej, ale z powodzeniem możemy również ustawić nasz ogródek skalny na balkonie wychodzącym na zachód, wschód, czy południowy wschód lub zachód. Niestety stanowiska o wystawie północnej, gdzie przez zdecydowaną większość dnia panuje półcień lub cień, nie będą odpowiednie dla roślin górskich.

Zobacz, jak w prosty sposób zaaranżować mini ogródek skalny w donicy:

Wybieramy doniczkę na mini ogródek skalny

Nie każda doniczka nadaje się na ogródek skalny. Powinniśmy od razu odrzucić pomysł zakupu plastikowej doniczki. Po pierwsze jej sztuczny charakter nie będzie pasować do ogródka skalnego, a po drugie tego typu donice nie sprawdzają się zbyt dobrze na dworze. Po jakimś czasie plastik po prostu skruszeje pod wpływem działania promieni słonecznych, wysokich temperatur latem oraz niskich zimą.

Doskonałym wyborem będą za to wszelkie donice oraz skrzynie wykonane z naturalnych materiałów takich jak:

  • glina,
  • kamionka,
  • terakota,
  • beton,
  • drewno.

W sprzedaży dostępne są również doniczki metalowe, która są bardzo trwałe i ładne, ale ich wygląd po prostu nie pasuje do naturalnego i nieco dzikiego charakteru ogródka skalnego.

Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonana jest doniczka, bardzo istotne jest to, aby miała ona na dnie otwory odpływowe. Rośliny na skalniaki są bowiem wrażliwe na zastoje wody, dlatego niezwykle istotny jest jej prawidłowy odpływ z podłoża, co zapobiegnie nadmiernej wilgotności ziemi na przykład po opadach deszczu.

Jeżeli w dnie naszej donicy nie ma otworów i nie jesteśmy w stanie ich samodzielnie wykonać, wówczas konieczne jest postawienie naszego mini ogródka skalnego w na parapecie w mieszkaniu lub na balkonie, lecz w miejscu dobrze osłoniętym od deszczu. Rośliny rosnące w takiej doniczce trzeba będzie też bardzo ostrożnie podlewać, aby nie doszło do gnicia ich korzeni.

Podłoże i dodatki od skalniaka w doniczce

Rośliny górskie w warunkach naturalnych żyją w lekkim, przepuszczalnym podłożu z dużym udziałem żwiru, piasku oraz kamieni. Jest ono również z reguły dosyć ubogie w składniki pokarmowe. Dlatego podłoże do doniczki na mini ogródek skalny trzeba odpowiednio przygotować, aby jak najbardziej przypominało to, występujące w naturze.

Po pierwsze na dno doniczki trzeba wysypać porządną warstwę drenażową, aby nadmiar wody z podlewania oraz deszczowej sprawnie odpływał z pojemnika. Może to być na przykład 2-3- centymetrowa warstwa żwirku, keramzytu lub pumeksu ogrodniczego.

Sama ziemia do uprawy roślin powinna być lekka. Dobrze jest więc tradycyjne dostępne w kwiaciarniach podłoże do uprawy roślin doniczkowych wymieszać pół na pół z piaskiem. Można również dorzucić małą garstkę drobnego żwirku.
Wierzchnia warstwa podłoża pełni funkcję dekoracyjną i powinna nawiązywać do górskiego krajobrazu. Pomiędzy roślinami warto więc ułożyć większe lub mniejsze kamyki, fragmenty skał czy ozdobne wysuszone kawałki drewna lub korzeni drzew.

Możemy również wykorzystać żwirek w ciemnym lub jasnym kolorze, fragmenty gałęzi drzew czy ozdobne mchy lub porosty.

Rośliny do skalniaka w doniczce

Do ogródka skalnego czy mini alpinarium możemy wykorzystać wyłącznie rośliny gatunków typowo górskich lub połączyć je z gatunkami leśnymi o dużej wytrzymałości, jak na przykład zimozielony bluszcz pospolity, który będzie doskonałym uzupełnieniem każdej górskiej aranżacji.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej kilku łatwym w uprawie popularnym gatunkom roślin na skalniaki, od których warto zacząć swoją przygodę z tworzeniem tego typu aranżacji roślinnych:

Bluszcz pospolity Hedera helix

Bluszcz to bardzo wytrzymałe zimozielone pnącze ozdobne, które szybko rośnie i pienie ożywi swoją zielenią każdy skalniak. Warto sięgnąć po ten gatunek, jeśli planujemy ustawienie naszego skalniaka w doniczce na parapecie wewnątrz lub na zewnętrza mieszkania bądź zawieszenie donicy na balkonowej czy tarasowej balustradzie.
Zwisające pędy bluszczu sprawią, że kompozycja roślinna będzie wyglądać znacznie atrakcyjniej.

Bluszcz nie ma dużych wymagań. Choć w naturze rośnie on raczej w miejscach półcienistych, to większość odmian poradzi sobie także w większym nasłonecznieniu. Choć na aranżację ogródka skalnego z wykorzystaniem tego gatunku lepiej nie decydować się na bardzo gorącym i słonecznym balkonie południowym. Jednak już wszelkie inne wystawy będą odpowiednie.

Bluszcz jest dostępny w wielu ciekawych odmianach. Do niewielkiego ogródka skalnego w pojemniku, będą idealnie pasować te o słabszym wzroście oraz miniaturowe jak na przykład Arborescens Nana, Ivalace, Miniature Needlepoint czy Wonder.

Goryczka bezłodygowa Gentiana acaulis

Goryczka jest typową niską byliną alpejską dorastającą do zaledwie 10 cm wysokości. Choć pędy rośliny są krótkie, a listki niewielkie ciemnozielone i zebrane w rozetki, to jej kwiaty osiągają całkiem spore rozmiary i są zachwycające. Mają one do 6 cm długości, trąbkowaty kształt oraz intensywnie niebieski kolor. Znane są również odmiany uprawowe kwitnące na biało oraz różowo.

Okres kwitnienia goryczki to maj oraz czerwiec.

Roślina jest w pełni mrozoodporna oraz bardzo wytrzymała. Goryczka nie ma dużych wymagań uprawowych. Lubi stanowiska słoneczne i przepuszczalne, lecz dosyć wilgotne ziemie.

Miłek letni Adonis aestivalis

Miłek to roślina jednoroczna, która w naturze występuje w dziko w Polsce, jest jednak bardzo rzadka i jest objęta całkowitą ochroną gatunkową. Można jednak kupić nasiona miłka w sklepach ogrodniczych w uprawiać roślinę w ogródku lub na balkonie.

Miłek jest średniego wzrostu rośliną (20-40 cm wysokości), która dobrze czuje się na łąkach terenach ruderalnych i w okolicach pół. Naturalne stanowiska miłka znajdują się w zdecydowanej większości na południu kraju na terenach podgórskich w glebach wapiennych i ilastych, dlatego roślina ta będzie czuła się znakomicie w doniczkowym ogródku skalnym.

Liście miłka są jasnozielone i mają charakterystyczny koperkowaty wygląd- są 2 lub 3- krotnie pierzasto sieczne.
Kwiaty rośliny wyrastają pojedynczo na szczytach łodyg i najczęściej są ceglasto pomarańczowe, ale mogą mieć też kolor żółty lub intensywnie czerwony. Kwiaty pojawiają się a maju oraz czerwcu.

Miłek najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych w lekkiej przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej glebie.

Rojnik Sempervivum

Rojniki to byliny o charakterystycznych mięsistych liściach zebranych w dekoracyjne rozetki. Bardzo dobrze znoszą trudne warunki atmosferyczne oraz czasowy niedobór wody, są więc idealne do ogródków skalnych.

Rojniki występują w bardzo wielu gatunkach i odmianach różniących się między sobą wielkością oraz kolorem rozetek liściowych. Mogą one być intensywnie zielone, ale również brązowawe, wiśniowe, fioletowawe, a nawet intensywnie czerwone. Odcień liści jest nie tylko cechą odmianową, ale może również zmieniać się w zależności od intensywności nasłonecznienia.

Kwiaty rojników wyrastają na długich cienkich łodyżkach w okresie od maja od końca sierpnia i mogą one mieć kolor biały, kremowy, żółty, różowy lub czerwony.

Rojniki są bardzo łatwe w uprawie i tolerancyjne. Będą świetnym uzupełnieniem każdego ogródka skalnego, a jeśli jesteśmy zapominalscy i często nie pamiętamy o podlewaniu roślin na balkonie, to warto nawet zaaranżować nasz mini ogródek skalny wyłącznie z różnych odmian rojników. Nie będziemy się wtedy musieli martwić o to, że inne rośliny zwiędną lub ulegną zasuszeniu, jeśli zapominamy o podlewaniu.

Szarotka alpejska Leontopodium alpinum

Szarotka to jedna z najpiękniejszych roślin górskich. Stanie dzikim gatunek ten występuje na alpejskich łąkach na wysokości do 3000 metrów.

Cała roślina jest intensywnie miękko owłosiona. Jej listki są wąskie odłożone i mają piękny srebrzysty kolor, a kwiaty są białe lub kremowe i miękkie „watowate” w dotyku. Mają one charakterystyczny gwiazdkowaty kształt i osiągają do 8 cm średnicy. Zakwitają w okresie od czerwca do sierpnia. Szarotki osiągają maksymalnie 20 cm wysokości.

Rośliny są łatwe w uprawie i odporne. Preferują lekkie, przepuszczane, świeże i ubogie w składniki pokarmowe podłoże oraz stanowiska słoneczne. Nie lubią przelewania oraz zastojów wody.

Wybór roślin na sklaniaki jest naprawdę ogromny. Oprócz przedstawionych tutaj łatwych w uprawie i bardzo dekoracyjnych gatunków, w centrach ogrodniczych i szkółkach znajdziemy również mnóstwo innych gatunków, którymi możemy obsadzić nasz balkonowy skalniak.

Choć najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest aranżacja mini ogródka skalnego w jednym pojemniku, to ciekawą opcją jest również wykorzystanie większej ilości mniejszych doniczek. Możemy wybrać kilka lub kilkanaście różnych gatunków roślin, posadzić każdą z nich w osobnej kamionkowej lub glinianej doniczce i ustawić je na balonie albo tarasie wedle uznania. Stworzymy w ten sposób nieco nietypowy, lecz z pewnością bardzo oryginalny i efektowny ogródek skalny. Jego ogromną zaletą jest to, że możemy dowolnie zmieniać ustawienie roślin. Taka dynamiczna aranżacja sprawi, że unikniemy nudy. Ponadto sadząc każdą roślinę w osobnym pojemniku, nie musimy się obawiać, że bardziej ekspansywny gatunek zagłuszy inne rośliny.

Możliwości ciekawej aranżacji alpinarium bądź ogródka skalnego w jednej lub wielu doniczkach jest naprawdę sporo. Ogranicza nas w zasadzie wyłącznie nasza wyobraźnia.