Książeczka sanepidowska to ważny dokument, którego posiadanie jest niezbędne w przypadku wykonywaniu niektórych zawodów.
W tym artykule przyjrzymy jej się nieco bliżej i odpowiemy na najważniejsze pytania z związane z książeczka sanepidowską i jej wyrobieniem.
Co to jest książeczka sanepidowska?
Niektórzy mogą być zdziwieni, ale książeczki sanpidowskie tak naprawdę nie funkcjonują od 2008 roku – w tym czasie została bowiem uchwalona ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób. Na jej mocy nazwę „książeczka sanepidowska” zmieniono na „badania do celów sanitarno-epidemiologicznych”.
Mimo to, dzisiejsze badania do celów sanitarno-epidemiologicznych działają bardzo podobnie jak stara książeczka sanepidu. Nic więc dziwnego, że pracodawcy i pracownicy często wciąż używają wcześniejszej nazwy. Posiadanie książeczki sanepidu oznacza brak obecności w organizmie pałeczek kilku rodzajów bakterii.
Kto musi wyrobić książeczkę sanepidu?
Dokument ten jest konieczny dla osób, które mają styczność z jedzeniem lub innymi substancjami spożywanymi przez ludzi. Oznacza to, że bez książeczki sanepidu nie obejdą się osoby pracujące w gastronomii – nie ważne, czy uczestniczą przy przygotowywaniu jedzenia, czy je serwują lub jedynie sprzedają.
Książeczka sanepidowska niezbędna jest nie tylko przy zawodach związanych z jedzeniem – muszą wyrobić ją także osoby pracujące wśród dużej ilości ludzi. Mowa tu na przykład o osobach pracujących w transporcie (kierowcach autobusów, pilotach, stewardesach), a także w saunach, na basenie lub w salonach piękności. Oprócz tego, dokument ten muszą posiadać lekarze, pielęgniarki, farmaceuci oraz opiekunowie w hospicjach lub domach starców. Książeczkę sanepidowską należy także wyrobić w przypadku pracy z dziećmi poniżej 6. roku życia.
Jak wyrobić książeczkę sanepidu?
Pierwszym krokiem, który należy wykonać w celu wyrobienia tego dokumentu, jest pozyskanie trzech, specjalnych pojemniczków. Są one dostępne w aptece lub sanepidzie. Do pojemniczków należy włożyć trzy próbki kału, z czego każda z nich powinna być zrobiona kolejnego dnia (uzyskanie trzech próbek powinno zatem zabrać trzy dni). Następnym krokiem jest udanie się do senepidu.
Sanepid, czyli, w pełnej nazwie, Państwowa Inspekcja Sanitarna, to miejsce, w którym wykonywania są wszystkie potrzebne badania. Dzięki przekazanym próbkom kału, diagności będą w stanie przekonać się, czy w naszym organizmie znajdują się pałeczki niebezpiecznych bakterii. Są to między innymi bakterie: salmonelli, shigelli, duru brzusznego, durów rzekomych oraz prątki gruźlicy.
Na wyniki badań czeka się około 1-2 tygodni, a po ich otrzymaniu należy udać się do lekarza medycyny pracy, którego zadaniem jest przeanalizowanie wyników i, jeżeli nie wykazały one obecności wymienionych wcześniej bakterii, wystawienie orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych.
Książeczka sanepidowska – ile to kosztuje?
Książeczkę sanepidu można wyrobić samemu lub na wniosek pracodawcy. Jeżeli wyrabiamy książeczkę na własną rękę, wszystkie koszty musimy pokryć samemu, a jeżeli robimy to na wniosek pracodawcy – to on zapłaci za badania.
Niestety, większość pracodawców już w ogłoszeniu o pracę wymaga posiadania książeczki sanepidowskiej, co oznacza, że w większości przypadków należy wyrobić ją samemu. Najczęściej jest to koszt rzędu 150-200 złotych. Na cenę tę składa się koszt badania próbek kału (60-100 złotych) oraz koszt analizy lekarskiej i wystawienia orzeczenia (50-100 złotych). Orzeczenie można umieścić w książeczce sanepidowskiej. Książeczka kosztuje parę złotych i można kupić ją na przykład przez allegro.