Chcesz wyjechać w podróż do USA, ale nie wiesz jak podejść do tematu? Boisz się ograniczeń w ruchu lotniczym lub powortu pandemii korona wirusa?

Jak się przygotować do tak dalekiej podróży, co ze sobą zabrać i jak ustrzec się przed nieprzyjemnymi sytuacjami, na te pytania postaramy Ci odpowiedzieć, aby twoja podróż była bezpieczna, przyjemna i bez stresu.

Jak przygotować się do wyjazdu do Ameryki?

Zacznijmy od podstaw, które należy zrobić, zanim będziemy planować, jakie drinki będziemy pić w Miami, czy gdzie znajduje się ten słynny wielki Kanion :).

Wypełniamy wniosek wizowy

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić planując podróż do USA jest wypełnienie wniosku wizowego, chyba że wcześniej podróżowaliśmy do USA i taką wizę mamy ważną. Mimo że Polska jest w ruchu bezwizowym nadal trzeba składać wniosek.

Pamiętaj, że wniosek jest płatny! Jest to niewielka kwota w granicach 60 zł. Pamiętajmy, aby dokładnie odpowiadać na pytania. Nie zaznaczajmy odpowiedzi niezgodnych z prawdą oraz sprawdźmy wszystkie odpowiedzi dokładnie. Jeśli zaznaczymy opcję bycia kryminalistom, raczej nas nie wpuszczą do Stanów. Należy zaznaczyć, że wniosek nie musi być wypełniany w konkretnym terminie. Może być wykonany na zapas.

Jak płacić za usługi w Stanach?

Zanim wyjedziemy w podróż, zapoznajmy się czy nasz bank obsługuje dolary amerykańskie, a naszą kartą będzie można płacić na miejscu. Warto skorzystać z usług portfeli elektronicznych z kartą, np. Revolut, lub założyć konto walutowe w swoim banku.

Nie zabieraj ze sobą dużo gotówki. Po pierwsze jest to rozwiązanie niewygodne, po drugie nie jest bezpieczne. Należy też uważać na piny do karty, ponieważ często możemy się spotkać z sytuacją w Ameryce, kiedy nasza karta nie będzie działać zbliżeniowo.

Ceny w Ameryce za produkty lub usługi są podawane klientowi bez podatku i opłat. Miej to na uwadze, kiedy będziesz planować swój budżet na podróż. Do kwoty dodaj kilkanaście procent na zapas, aby się nie zdziwić. Amerykanie często doliczają sobie napiwki w restauracjach od razu do rachunku nie pytając Cię o zdanie.

Hotel w Stanach Zjednoczonych

Zanim zamówisz swój wymarzony hotel w wymarzonej cenie, najpierw zobacz, w jakiej znajduje się dzielnicy. Możemy być zachęceni pięknymi zdjęciami dobrze wyposażonego hotelu z niską ceną, natomiast możemy na ulicach spotkać gangi i wszelkiego rodzaju patologie. Bezpieczna okolica to podstawa, od jakiej należy zacząć zanim zabukujesz hotel!

Wynajem drogiego samochodu czy luksusowego jachtu w USA

Jeśli planujesz wynajem takich usług miej na uwadze, że nie dostaniesz ich bez karty kredytowej. Jest to praktycznie niemożliwe. Amerykanie takie usługi dają tylko klientowi, który taką kartę posiada.

Zaplanuj swoją trasę po Ameryce

Jeśli chcesz odwiedzić więcej niż jeden Stan, bardziej opłaca się transport kolejowy lub autokarowy, niż lotniczy. Jeśli chcesz tanio i szybko podróżować po danym mieście, to niestety nie ma jednej reguły. W Nowym Yorku najtaniej wychodzi nas metro, w Chicago będzie to auto. Zapoznaj się z cenami przejazdów w każdym mieście osobno.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu

Jest to jedna z najważniejszych rzeczy. Opieka medyczna w Stanach Zjednoczonych jest jedną z najdroższych na świecie. Jeśli coś ci się stanie, to koszty pokrywasz w większości sam. Należy więc ubezpieczyć się od takiej podróży przede wszystkim zdrowotnie. Im droższe ubezpieczenie, tym lepiej. Nie należy na tym oszczędzać

Internet

Planując podróż do USA uwzględnij również nielimitowany Internet w twoim telefonie. W Ameryce dużo jest miejsc, w którym znajdziesz darmowe wifi, ale mimo wszystko warto mieć własny.

Inne rzeczy o których warto pamiętać przed wycieczką do Stanów Zjednoczonych

Bilet lotniczy, w zależności od lotniska kosztuje między 2500, a 3000 złotych. Pamiętajmy o takich rzeczach jak ograniczenia covidowe, które sprawdzimy na stronie rządowej Polski., protesty linii lotniczych zaplanowane lub w trakcie. Ceny biletów w wyszukiwarkach nie uwzględniają przeważnie bagażu nierejestrowanego, o tym należy tez pamiętać.