W ostatnim czasie jazda na rowerze zyskała na popularności. Na rower wsiadają niemal wszyscy, bez względu na płeć i wiek, jeżdżą zarówno małe dzieci jak i starsi ludzie. Często stanowi formę transportu do pracy czy do szkoły lub po prostu rodzaj aktywnego spędzania czasu.
Nie ma się co dziwić, gdyż pozwala na uniknięcie korków, można nim wjechać niemal wszędzie, a dodatkowo pozwala na zadbanie o swoją kondycję. Różnorodność rowerów dostępnych na rynku może jednak przyprawić o ból głowy. Jak zatem wybrać swój idealny rower? O tym kilka słów poniżej.
Dokąd chcemy zajechać rowerem?
Wybierając swój rower warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, do czego potrzebny jest nam rower. Jest to bardzo ważne pytanie, ponieważ rowery różnią się między sobą geometrią ramy, szerokością opon, wielkością kół, obecnością amortyzatorów, czy rodzajem hamulców.
Wszystkie te różnice w budowie wpływają na parametry roweru takie jak waga, szybkość jazdy czy pozycja na rowerze. Jeżeli rower ma służyć jako środek transportu do pracy lub szkoły, a droga po której będziemy jechać jest asfaltowa można wybrać rower miejski. Jeśli jednak zamierzamy pojechać na swoim rowerze czasami na wycieczkę za miasto warto spojrzeć na rower trekkingowy lub crossowy.
Fani jazdy po bardzo trudnym terenie powinni przyjrzeć się rowerom MTB, natomiast zwolennicy szybkiej jazdy odnajdą swój idealny jednoślad wśród rowerów szosowych. O poszczególnych typach rowerów przeczytasz w poniższym artykule.
Rower miejski
W ostatnim czasie rowery miejskie cieszą się sporą popularnością, czemu nie ma się co dziwić, gdyż ich design jest z reguły czarujący, a szerokie siodło, długa rama i kierownica typu jaskółka zapewniają wygodę podczas jazdy. Dodatkowe elementy jak np. błotniki, bagażnik, osłona łańcucha czy kosz na zakupy umożliwiają komfortową jazdę po miejskich drogach, nawet w eleganckim stroju czy sukienkach.
Niestety nie jest to rower, który poradzi sobie na szutrowej drodze, a tym bardziej po leśnych ścieżkach, ze względu na fakt małej ilości bądź braku przerzutek. Stosunkowo wysoka waga roweru i jego szerokie opony sprawiają, że jazda tym rowerem jest spokojna i niezbyt szybka. Jednak niepodważalną zaletą rowerów miejskich jest ich uroczy wygląd, który z pewnością przypadnie do gustu wielu kobietom. Rowery miejskie można spotkać w pięknych, pastelowych kolorach, z dodatkowym koszykiem z przodu co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi wizualnie.
Rower trekkingowy
Rower trekkingowy, czyli tzw. rower turystyczny stworzony został z myślą o rowerzystach chcących poruszać się w zróżnicowanym terenie. Doskonale radzi sobie po utwardzonych i naturalnych nawierzchniach, dzięki czemu sprawdzi się jako rower po mieście jak i na weekendową wycieczkę rowerową.
Rower turystyczny zapewnia szybszą jazdę niż na modelu miejskim, przy zachowaniu wygodnej pozycji. Modele trekkingowe wyposażone są w bagażniki, dzięki czemu możliwe jest przyczepienie sakw rowerowych, amortyzatory redukujące wstrząsy powstałe podczas jazdy w trudniejszym terenie, a także sporą ilość przełożeń, co ułatwia jazdę po zróżnicowanym terenie.
Rower crossowy
Rower crossowy również świetnie poradzi sobie na różnych nawierzchniach, jednak w porównaniu z rowerami trekkingowymi, nie jest wyposażony w tak dużą ilość osprzętu, co czyni go znacznie lżejszym od rowerów turystycznych.
Ma to szczególnie duże znaczenie dla osób mieszkających na wyższym piętrze, które muszą znosić swój rower po schodach. Od roweru trekkingowego różnią się także pozycją – na rowerze crossowym przyjmujemy bardziej pochylną pozycję, a także mniejszą awaryjnością i niższą ceną.
Rower MTB
Stworzone zostały dla fanów jazdy w trudnym, górskim terenie. Charakteryzują się niską i długą ramą, przynajmniej jednym amortyzatorem, szerokim ogumieniem oraz wydajnymi hamulcami. Ze względu na rodzaj tras, do których są przeznaczone wyposażone są w zaawansowane technologie gwarantujące wygodę jazdy.
Niestety ze względu na swoją budowę, a co za tym idzie duże opory toczenia oraz małą aerodynamiczność słabo nadają się do codziennej jazdy.
Rower szosowy
Głównym przeznaczeniem roweru szosowego jest szybka jazda, często na bardzo długich odcinkach. Idealnie sprawdzi się dla aktywnych osób, pokonujących wiele kilometrów po twardej nawierzchni w krótkim czasie. Warto pamiętać, że podczas szybkiej jazdy rowerem szosowym należy zachować dużą ostrożność.
Charakteryzują się kołami wielkości 28 cali na bardzo cienkich oponach pozbawionych bieżnika, niską wagą oraz pochyloną, aerodynamiczną pozycją podczas jazdy. Niestety ze względu na swoje parametry nie nadaje się on do jazdy na rodzinne wycieczki rowerowe po drogach szutrowych lub leśnych, gdyż taka jazda jest praktycznie niemożliwa.
Jak widać, przy wyborze swojego idealnego roweru bardzo ważne jest jego przeznaczenie i rodzaj tras, które będziesz użytkować. Jeśli zastanawiasz się jaki rower wybrać do lasu to powinien się on charakteryzować dużą stabilnością, amortyzacją oraz wieloma przełożeniami.
Jeśli chcesz na swoim rowerze jeździć również po drogach miejskich warto wybrać rower trekkingowy lub crossowy. Myślisz jaki rower wybrać do miasta? Rower miejski będzie dobrym rozwiązaniem, a dodatkowo pozwoli Ci na jazdę w wyjściowym ubraniu i przewiezienie zakupów.