Kochasz swojego zwierzaka? Tak powinno być! Dowiedz się, co zrobić, aby dostarczyć mu potrzebnych składników odżywczych każdego dnia. Spraw, żeby cieszył się zdrowiem i witalnością przez długie lata!
Wielu z nas traktuje swoje psy jak członków rodziny. Nic więc dziwnego, że robimy wszystko, aby były one zdrowe i radosne. Co rusz podrzucamy im nowe przekąski. Pupile często same „wymuszają” na nas dodatkowe posiłki. Postawmy jednak na zdrowy rozsądek. Zwierzę przekarmione to zwierzę nieszczęśliwe.
8 porad dotyczących zdrowego karmienie psa
1. Zacznijmy od szczeniaków
Taki mały, a potrzebuje o ok. 300-400 kalorii więcej niż dorosły pies. Wszystko przez jego niespożytą energię!
Co powinna zawierać karma dla szczeniąt?
- argininę – reguluje wydzielanie hormonu wzrostu i wspomaga odporność
- kwasy tłuszczowe Omega-3: wspomagają słuch, wzrok i rozwój mózgu
- dużą ilość białka – od 25 do 40%
- wapń – ok. 1,5% zawartości: dba o układ szkieletowo-kostny
- fosfor – ok. 1% zawartości: wraz z wapniem odgrywa dużą rolę w prawidłowym rozwoju kości.
Warto pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar składników odżywczych nie są dla psiaka odpowiednie. Każdą nową karmę należy wprowadzać stopniowo. Zadbaj, aby przejście na karmę suchą nie odbyło się zbyt wcześnie.
Oto wzór, dzięki któremu wyliczysz zapotrzebowanie energetyczne szczenięcia:
0,66 MJ x [waga psa] 0,75 (MJ to megadżule, 1000 kcal to odpowiednik 4,184 MJ)
Przykład: szczeniak waży 4 kg: 0,66 MJ x 4 kg = 2,64 MJ. 2,64 MJ to w przeliczeniu 630 kcal. Ostatnia liczba wskazuje, ile kcal należy dostarczyć w ciągu dnia.
2. Karmienie psów dorosłych
Wiele zależy od tego, czy posiadamy psa rasy małej, czy większej, Karmienie psów ras małych powinno się odbywać częściej, serwując mniejsze porcje. Miskę napełniamy ok. 3 razy dziennie i pozostawiamy dla pupila na 20-30 minut.
Pies rasy dużej powinien spożywać posiłki 2 razy dziennie. Podstawowy wzór na obliczenie zapotrzebowania kalorycznego psa domowego:
0,52 MJ x [waga psa] 0,75. Jeśli mowa o psach bardziej aktywnych, użyjemy wzoru: 0,56 MJ x [waga psa] 0,75
Czym wyróżnia się dobra jakościowo karma dla psa dorosłego?
- posiada jedno źródło białka
- zawiera roślinne oraz rybie oleje – źródło kwasów Omega-3 i Omega-6
- w składzie znajdziesz warzywa i owoce – dostarczą mnóstwo witamin i przeciwutleniaczy
- zawiera świeże mięso – najbardziej bogate w składniki odżywcze.
3. Tego unikaj w karmach dla psów
- cukier – prowadzi do rozwoju cukrzycy, nadwagi oraz kłopotów z uzębieniem
- soja – jest ciężkostrawna, powoduje wzdęcia i wywołuje reakcje alergiczne
- biała mąka – pies w krótkim czasie ponownie zacznie odczuwać głód
- kukurydza – kolejny ciężkostrawny dodatek, powodujący problemy trawienne
- sztuczne barwniki – po co Twojemu psu poprawa wyglądu jedzenia, kiedy liczy się smak i walory odżywcze? Ponadto sztuczne barwniki sprzyjają nadpobudliwości i są alergogenne.
4. Karma sucha, czy mokra?
Najlepiej obie! Różnorodność jest świetnym rozwiązaniem. Mokra zawiera mniej kalorii, a psy jedzą ją chętniej. Ponadto dostarcza dodatkową ilość wody. Będzie szczególnie pomocna przy karmieniu starszych psów. Sucha karma to sojusznik w dbaniu o higienę jamy ustnej. Pomaga pozbyć się płytki nazębnej. Właściciele docenią również fakt, że łatwiej ją przechowywać.
5. Kwestia ceny
Nie ma się co oszukiwać. Zakup najtańszej karmy nie będzie dobrym rozwiązaniem. Nie dość, że posiada bardzo kiepskie walory odżywcze, to istnieje mała szansa, że będzie naszemu psu smakować.
Co więcej, tanie karmy zawierają znikome ilości mięsa, więc zwierzak będzie musiał zjeść jej więcej, aby poczuć sytość. Oczywiście nie trzeba wydawać kroci, aby znaleźć karmę przyzwoitą jakościowo, ale trzeba się liczyć z wydatkiem ok. 10 zł/kg. Warto zaopatrywać się w karmy o większych pojemnościach. Zaoszczędzimy pieniądze i przyczynimy się do dbania o środowisko.
6. Coś na deser, czyli o przekąskach słów kilka
Przekąski mogą stanowić ciekawe urozmaicenie psiej diety. Zasady wyboru są tutaj podobne jak w przypadku karmy. Zwracamy uwagę przede wszystkim na skład. Nie można zapomnieć również o kaloryczności psich przysmaków i wliczyć je w dzienne zapotrzebowanie energetyczne zwierzaka.
7. Otoczenie ma znaczenie
Psy nie lubią, gdy ktoś przeszkadza im w trakcie posiłku. Hałas i dużo zewnętrznych bodźców sprawia, że odczuwają stres. Zadbaj zatem o spokojne, przyjazne otoczenie. Nie bez znaczenia jest również temperatura jedzenia. Jeśli przechowujesz żywność w lodówce, podgrzej ją delikatnie przed podaniem.
8. Miska misce nierówna
Miski powinny być oczywiście dwie – jedna na karmę, druga na wodę. Staraj się wybierać te z gumową podstawą. Dobrze trzymają się podłoża i „nie uciekają” w trakcie posiłku. Twój zwierzak ma krótki pyszczek? Wybierz miskę, która będzie szeroka i niska. A może ma długie uszy? Wariant zwężany ku górze pozwoli uniknąć ich zamoczenia.
Pamiętaj – pisaki ze schroniska też potrzebują zdrowej karmy
Dobro zwierząt ma dla Ciebie znaczenie? Wspaniale! W każdej chwili możesz odwiedzić wybrane przez siebie schronisko i przeznaczyć wybraną ilość karmy.
Nie zapomnij, aby była dobrej jakości, nasi zwierzęcy przyjaciele na to zasługują! Jeśli nie masz możliwości zawieźć karmy osobiście, poszukaj fundacji, które zrobią to za Ciebie. Wystarczy, że zasilisz ich konto określoną kwotą, a pieski będą nakarmione!