Sensacja w świecie nauki! Na księżycu Saturna dostrzeżono chmury. To oznaka, że prawdopodobnie znajduje się tam atmosfera oraz życie.
Niezwykłe odkrycie naukowców z NASA
Na „Tytanie”, który jest jednym z księżyców planety Saturn dostrzeżono chmury. Chmury zostały wykryte przez Teleskop Jamesa Webba, który jest przeznaczony do wykonywania badań kosmicznych. Zaawansowany teleskop wykonuje zdjęcia w podczerwieni. Badania przeprowadziła NASA – Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej w Stanach Zjednoczonych.
Występujące na księżycu chmury oznaczają, że prawdopodobnie znajduje się na nim atmosfera. Ponadto naukowcy przypuszczają, że pod jego powierzchnią znajduje się woda. To podstawowe warunki, które muszą zostać spełnione, aby pojawiło się życie. Wiadomo również, że ciało niebieskie posiada jeziora, morza i rzeki. Różnią się one jednak od ziemskich tym, że w swoim składzie posiadają metan oraz płynny etan.
Woda pod powierzchnią księżyca?
Księżyc o nazwie Tytan posiada bardzo gęstą atmosferę. Według przeprowadzonych badań jest ona cztery razy większa od tej jaka występuje na Ziemi. U naszym Układzie Słonecznym nie ma innego księżyca, który posiadałby tak gęstą atmosferę. Wiadomo już, że atmosfera księżyca składa się przede wszystkim z azotu oraz metanu. Z tego względu atmosfera jest pomarańczowa.
W związku z występowaniem na księżycu takiej mieszaniny gazów powstaje gęsta mgła, która sprawia, że ciężko jest zaobserwować co się dzieje na powierzchni księżyca. Ten fakt dodatkowo podsyca zainteresowanie naukowców. Astronomowie podkreślają, że atmosfera Tytana jest inspirująca. Występują na nim chmury, ale także pojawiają się burze. Przeprowadzone badania mogą powiedzieć dużo na temat przeszłości oraz przyszłości ciała niebieskiego.
Wiadomo już, że badania zostaną wykonane ponownie w czerwcu 2023 roku. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki kolejnym badaniom uzyskają więcej informacji na temat wody, która znajduje się pod powierzchnią ciała niebieskiego.