Żebyśmy mogli cieszyć się dobrą kondycją i zdrowiem, musimy zadbać o odpowiedni poziom minerałów i witamin w naszym organizmie. Jedną z witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu jest witamina D. Co ciekawe, prawdopodobnie większość Polaków cierpi z powodu niedoboru tej substancji. Dzisiaj poświęcimy chwilę na omówienie właściwości witaminy D. Powiem również w jaki sposób możemy dostarczyć ją do naszego organizmu oraz jakie skutki powoduje jej nieodpowiedni poziom.

Właściwości witaminy D i skutki jej niedoboru

Witamina D jest niezwykle ważną substancją dla naszego organizmu. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów i układów. Przede wszystkim odpowiada za układ kostny. Ma wpływ na jego prawidłowy rozwój oraz na mineralizację kośćca. Jest również regulatorem gospodarki wapniowo fosforanowej. W przypadku tego układu, witamina D ma ogromne znaczenie u dzieci i nastolatków, którzy wciąż rosną. Niedobór witaminy D może prowadzić do krzywicy u dzieci i osteoporozy u dorosłych. Jej znaczące braki mogą spowodować zmniejszenie masy kostnej. Witamina D reguluje również pracę układu nerwowego. Na przykład jej niedobory mogą przyczyniać się do zaburzeń snu. Witamina D ma także istotny wpływ na nasz układ odpornościowy. Utrzymana na odpowiednim poziomie zapobiega nawracającym infekcjom. Co ciekawe, ta substancja może uchronić nas także przed grypą, czy też koronawirusem. Witamina D ma właściwości przyspieszające metabolizm. Bierze udział w procesach regeneracji wątroby, a nawet może zapobiegać nowotworom. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy suplementowali witaminę D i na bieżąco kontrolowali jej poziom w naszym organizmie.

Źródła witaminy D

Każdy z nas powinien wiedzieć, jakie produkty spożywcze są najbogatsze w witaminę D. Żeby zwiększyć jej poziom w organizmie powinniśmy spożywać duże ilości tłustych ryb morskich. Bogate w witaminę D są również jajka, wątróbka i czerwone mięso. Musimy jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy, prawidłową dietą jesteśmy w stanie dostarczyć jedynie 20% potrzebnej nam witaminy D. W jaki sposób uzupełnić pozostałe 80%? Poziom tej witaminy rośnie w naszych organizmach w bardziej słoneczne miesiące. Witamina D wytwarza się pod wpływem promieni UVB padających na naszą skórę. Dodatkowo, w mniej słoneczne miesiące, każdy z nas powinien suplementować tę substancję. Warto przyjmować codziennie przynajmniej minimalną dawkę witaminy D. Uchroni nas to przed niedoborami. Warto jednak, przed suplementacją sprawdzić poziom witaminy w swoim organizmie, żeby nie przesadzić w drugą stronę. Nadmiar witaminy D może być dla nas równie niebezpieczny.

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać