Co roku Saxo Bank publikuje „Szokujące Prognozy” na nadchodzący rok. Jeśli chodzi o rok 2023 takie prognozy mają pojawić się na stronie duńskiej instytucji finansowej już w tym tygodniu. Jak podkreślają analitycy Saxo Banku w przypadku „Szokujących Prognoz” nigdy nie chodziło o przewidywania, które się sprawdzą. Zawsze najważniejszym ich aspektem był element kryjący się pod słowem „szokujące. Nie oznacza to, że prognozy te nigdy się nie sprawdziły. Wręcz przeciwnie, w ciągu ostatnich kilku lat duńskim analitykom przynajmniej kilka razy udało się trafić w przysłowiową 10. Kilka przykładów poniżej.

Złoto i brexit

Na koniec 2012 roku cena złota wynosiła spora ponad 1600 dolarów za uncję. W żaden sposób nie przeszkodziło to analitykom Saxo Bank przedstawić prognozę, która wieszczyła prawdziwy krach na runku tego aktywa. Według Duńczyków uncja złota miała być warta w roku 2013 1200 dolarów. Faktycznie na rynku złota doszło do jeszcze głębszej przeceny – notowania spadły w okolicę 1150 dolarów. Spowodowane to było skupieniem uwagi inwestorów na akcja i dolarze w związku z wspieraniem gospodarki przez banki centralne.

Kolejna „Szokująca Prognoza” dotyczyła brexitu. Wprawdzie tym razem analitycy nieco pomylili się jeśli chodzi o termin, to mimo wszystko dość dobrze przewidzieli zawirowania w brytyjskiej polityce. Prognoza wydana pod koniec 2014 roku wieszczyła dobre wyniki partii UKIP i głosowanie w sprawie brexitu już w 2017 roku. Jak wiemy, wprawdzie nieco później, jednakże prognozy te się spełniły.

Hossa kryptowalut

Kolejna trafiona „Szokująca Prognoza” to przewidywania odnośnie hossy na kryptowalutach. Zespół analityków w 2016 roku przewidywał znaczący zysk wartości wiodących kryptowalut. Rok 2017 istotnie przyniósł pierwszą prawdziwą hossę na Bitcoinie – w szczytowym momencie cyfrowy pieniądz był wart 20000 dolarów za sztukę. Wprawdzie na sprawdzenie się przewidywań odnośnie okoliczności tego zdarzenia trzeba było poczekać do 2021 roku, jednak mimo wszystko po raz kolejny „Szokująca Prognoza” okazała się „Trafną Prognozą”.