Od jakiegoś czasu kleszcze są prawdziwą plagą. Kiedyś występujące jedynie od wiosny do jesieni, obecnie aktywne przez cały rok. Niestety te insekty roznoszą wiele poważnych chorób. Zarażają między innymi odkleszczowym zapaleniem mózgu, anaplazmozą, babeszjozą i tularemią. Jednak najpopularniejszą chorobą, jaką może zarazić nas kleszcz, jest oczywiście borelioza. Przez ostatnie lata możemy obserwować znaczny wzrost zachorowań na tę chorobę. Im wcześniej rozpoznana, tym szybciej można zacząć ją leczyć, dzięki czemu będzie siać mniejsze spustoszenie w organizmie. Dlatego to tak ważne, żeby znać objawy jakie daje borelioza i wnikliwie obserwować swój organizm, po każdym ugryzieniu przez kleszcza.
Jak dochodzi do zakażenia boreliozą?
Pierwsze przypadki boreliozy opisano w 1977 roku. Od tamtej pory lekarze wnikliwie obserwują tę przypadłość i objawy jakie daje. Jak dochodzi do zakażenia? Kleszcz po ugryzieniu wczepia się w naszą skórę i żywi się naszą krwią. W pewnym momencie dochodzi do zwrócenia przez niego pokarmu. To właśnie wtedy przekazuje nam krętki Borrelli. Czego możemy spodziewać się po ugryzieniu przez kleszcza, który zaraził nas tą chorobą? Pierwszym objawem zakażenia boreliozą jest rumień wędrujący. To specyficzny ślad na skórze, czerwony na brzegach i jaśniejszy w środku. Rumień może pojawić się w miejscu ukąszenia, a następnie może się przemieszczać. Co ważne, rumień nie pojawia się przy każdym zakażeniu. Natomiast są inne objawy, świadczące o tym, że możemy mieć boreliozę.
Objawy boreliozy
Objawy boreliozy możemy podzielić na podstawie tego, w którym momencie po zakażeniu się pojawiają.
- Wczesne ograniczone: rumień wędrujący i chłoniak limfocytowy. Pojawiają się kilka dni po zakażeniu i samoistnie ustępują po jakimś czasie.
- Wczesne rozsiane: zapalenie stawów oraz mięśnia sercowego, a także neuroborelioza. Na tym etapie zakażenie rozchodzi się po naszym organizmie. Mogą pojawić się objawy podobne na przykład do grypy bądź innej infekcji. Możemy mieć temperaturę, bóle głowy i stawów. Mogą pojawić się również objawy sercowe, a także w ciężkich przypadkach schodzenia takie jak zapalenie opon mózgowych.
- Późne: objawy ze strony wielu układów.
Rozpoznanie i leczenie boreliozy
Oprócz charakterystycznych objawów, dla pewnego rozpoznania zakażenia krętkami Borrelli, powinno przeprowadzić się odpowiednie badania. Istnieje kilka testów, które w dość szybki i wiarygodny sposób mogą wykryć, że dana osoba cierpi na boreliozę. Po pozytywnym wyniku takiego testu należy niezwłocznie udać się do lekarza i rozpocząć leczenie. Najskuteczniej na boreliozę działają odpowiednie antybiotyki. Przyjmuje się je nawet przez 28 dni, aż do całkowitego wyleczenia. W trakcie leczenia można także zażywać leki łagodzące objawy bólowe i gorączkę oraz stany zapalne. Niestety borelioza to wciąż mało zbadana choroba, na której wyleczenie potrzeba czasu.