Ponad 200 tysięcy osób, w przyszłym roku, może spodziewać się wezwania na ćwiczenia wojskowe. Oczywiście chodzi o osoby, które w tym momencie znajdują się w rezerwie. Z tego powodu, wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy powinni spodziewać się takiego wezwania. Padają pytania, jak konkretnie wyglądają takie ćwiczenia? A także, co z osobami mającymi stałe zatrudnienie lub prowadzącymi własną działalność? Często rozważane jest również to, czy na ćwiczenia mogą być wezwane osoby, które nie przeszły do tej pory kwalifikacji wojskowej. Odpowiadamy.

Kto może spodziewać się powołania na ćwiczenia i do służby?

Ministerstwo Obrony Narodowej na ten moment ogłosiło swoje plany dotyczące powołań na ćwiczenia i do służby. W przyszłym roku możemy spodziewać się powołań między innymi 200 tysięcy osób  na ćwiczenia wojskowe, a także 17 tysięcy osób do czynnej służby wojskowej. Kto zatem może spodziewać się powołania na ćwiczenia? Jedynie osoby, które są obecnie w rezerwie pasywnej. Muszą być już po kwalifikacji wojskowej, a także posiadać przydzieloną im kategorię służby. Co istotne, osoby te nie mogą mieć więcej niż 55 lat. Wojsko, przede wszystkim ma zamiar wzywać osoby, które już w przeszłości przeszły podobne szkolenia. Z podawanych przez MON informacji wynika, że powołań mogą spodziewać się również ludzie o specjalnych umiejętnościach. Chodzi tu przede wszystkim o osoby pracujące w służbie zdrowia, czyli lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych.

Ile trwają szkolenia i czego należy się spodziewać?

Istnieje kilka rodzajów szkoleń wojskowych, a każde z nich ma inną długość. Można dostać wezwanie na ćwiczenia 1-2 dniowe, ale również na takie, które trwają około 90 dni. Jednak z zapowiedzi Ministra Obrony Narodowej wynika, że przyszłoroczne ćwiczenia nie będą trwać dłużej niż 2 tygodnie. Co w takim przypadku powinna zrobić osoba czynna zawodowo, która otrzyma wezwanie? Musi złożyć wniosek o bezpłatny urlop w pracy. Co więcej, pracodawca ma obowiązek zaakceptować taki wniosek. Czy to oznacza, że taka osoba nie otrzyma wynagrodzenia? Nie. Za czas, który spędzi na szkoleniu otrzyma tak zwane uposażenie, czyli pieniądze za każdy dzień ćwiczeń. Dodatkowo, jeśli uposażenie będzie niższe niż wynagrodzenie w pracy, ma prawo złożyć wniosek o zwrócenie różnicy w przychodach. To samo dotyczy osób prowadzących własną działalność.