Zdecydowana większość z nas ma siedzący tryb życia. Co gorsza we współczesnym świecie bardzo wcześnie ”zaprzyjaźniamy” się z pozycją siedzącą. Dzieci od najmłodszych lat spędzają w szkolnej ławce kilka godzin dziennie. Jednakże na tym nie koniec. Po powrocie do domu trzeba przecież odrobić lekcje. A jak już lekcje zostaną odrobione, to wolny czas dziecko często spędza przed ekranem komputera. Ponownie kilka godzin dziennie w pozycji siedzącej. Jeśli zaś chodzi o dorosłych, to w dzisiejszych czasach zdecydowana większość pracuje za biurkiem. Dojazd do pracy samochodem to znowu kilkadziesiąt minut w pozycji siedzącej. Cały ten czas spędzony w ten sposób, dzień po dniu, rok po roku odbija się na naszym zdrowiu.

Siedzący tryb życia – choroba XXI wieku

Siedzący tryb życia w XXI wieku jest naszą codziennością. Niestety nie oznacza to, że naszemu ciału taki sposób życia się podoba. Jeśli jesteśmy młodzi to nawet możemy sobie nie zdawać z tego sprawy. Przecież w zasadzie nic nas nie boli więc nie ma o czym mówić. Jednakże wady postawy nie powstają z dnia na dzień. Niewłaściwa pozycja przyjmowana przez nas każdego dnie powoli degeneruje nasze ciało. Po kilkunastu latach spędzonych za biurkiem nagle okazuje się, że coś zaczyna nasz boleć. Dodatkowo może się kazać, że brak ruchu i wygodnictwo przyczyniły się do spadku siły i wytrzymałości sercowo-naczyniowej.

Najczęstsze problemu wynikające z siedzącego trybu życia

Postawa siedząca nie jest w pełni naturalną dla ludzkiego ciała i co za tym idzie nie pozostaje dla niego obojętna. Z długimi godzinami spędzonymi na krześle najbardziej chyba kojarzy się ból pleców. Podczas siedzenia nasz kręgosłup znosi obciążenie niemal 2 raz większe niż to, które na niego oddziałuje gdy stoimy. Nic dziwnego, że krzesło najczęściej oznacza wady postawy. Bardzo często towarzyszy im ból głowy oraz spłycony oddech, który prowadzi do niedotlenienia. Bardzo częsty skutkiem wielu godzin spędzonych siedząc są żylaki. Inne niezwykle częste schorzenie towarzyszące „kanapowcom” to cukrzyca typu 2. Na szczęście tym problemom można skutecznie zapobiegać. Pomysły na właściwe zadbanie o zdrowie przy siedzącym trybie życia przedstawimy w kolejnym artykule.

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać