Szybki wzrost cen praktycznie wszystkich produktów i usług jest zauważalny od wielu miesięcy. Znaczna podwyżka cen nie ominęła branży turystycznej. Za wypoczynek w najpopularniejszych destynacjach turystycznych przyjdzie nam zapłacić niejednokrotnie o kilkadziesiąt % więcej niż rok temu. W tym wpisie postaramy się porównać wybrane ceny z tego roku z zeszłorocznymi cennikami. Taka krótka analiza może okazać się już niebawem niezwykle przydatna. Wszystko za sprawą ferii zimowych, które już tuż tuż. Dla wielu rodzin będzie to idealna okazja do wypoczynku. Warto zatem choć orientacyjnie sprawdzić jaki budżet należy przygotować na wspólny wypad z rodziną w góry lub nad morze.

Zimowy wyjazd nad morze

Właściciele kurortów wypoczynkowych wskazują, że pomimo wzrostu cen zainteresowanie wyjazdami wypoczynkowymi jest spore. W porównaniu do okresu świąteczno-noworocznego wzrost obłożenia rezerwacjami to mniej więcej kilkadziesiąt %. Jeśli zaś chodzi o ceny, to oczywiście spore znaczenie ma miejsce i standard na jakim nam zależy. Średnia cena 6 nocy spędzonych nad morzem zawiera się w przedziale 900-1000 zł od osoby. Jednakże jest to cena średnia. Istnieje możliwość znalezienia bardziej budżetowych kwater kosztem nieco niższego standardu. Oczywiście możliwe jest także znalezienie kwater dla naprawdę wymagających. Jednak w taki wypadku trzeba się liczyć ze znacznie wyższymi kosztami. Dla przykładu koszt pokoju 2-osobowego w hotelu 4-gwiazdkowym wynosi około 3,5-4,5 tys. zł za tydzień. Mimo sporej ilości zapytań wciąż istnieje możliwość znalezienia wolnych miejsc, chociaż obłożenie kwater prywatnych, które są najtańsze wynosi już grubo ponad 95%.

Sytuacja w górach

Jeśli chodzi o polskie góry to sytuacja wygląda bardzo podobnie jak nad morzem. Praktycznie wszędzie ceny kwater wzrosły o mniej więcej 25-30% w porównaniu do zeszłego roku. Oczywiście po raz kolejny głównym czynnikiem determinującym ile przyjdzie nam zapłacić jest standard wybranego przez nas lokum. Ceny wahają się od 600zł za osobę za tydzień spędzony na kwaterze prywatnej do nawet 6-8 tys. zł w hotelu 5-gwiazdkowym. Baza noclegowa w polskich górach jest dość spora, więc spokojnie da się jeszcze zaplanować wyjazd na okres ferii zimowych. Warto jednak się śpieszyć bo im bliżej do przerwy zimowej, tym ciężej znaleźć dobre lokum.