Zapisałeś się na kurs prawa jazdy. Przebrnąłeś przez część teoretyczną kursu i zaczynasz wreszcie uczyć się jeździć samochodem. 30 godzin podstawowego kursu praktycznego mija niezwykle szybko. Zdajesz egzaminy wewnętrzne przeprowadzane przez autoszkołę i możesz podejść w końcu do egzaminów na prawo jazdy. Sporo stresu i być może nieco szczęścia i w końcu Ci się udaje. Egzaminy państwowe zdanie i już zaraz można odebrać dokument potwierdzający, że jesteś kierowcą. Wprawdzie najtrudniejsze już za Tobą, ale przynajmniej jeszcze jedna rzecz dzieli Cię od wyjechania na drogę własnym samochodem. Musisz ten samochód kupić. Wprawdzie nie jest to tak stresujące jak egzamin na prawo jazdy, ale czeka na Ciebie kilka pułapek i kila decyzji do podjęcia. W tym wpisie postaramy się podpowiedzieć na co zwrócić uwagę kupując pierwszy samochód.

Zacznijmy od silnika

Pierwsza rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest jednostka napędowa naszego pierwszego samochodu. Od razu nasuwa się pytanie czy powinien to być silnik benzynowy, czy też może diesel. Każdy z tych silników posiada zarówno wady jak i zalety. Należy pamiętać, że jeśli kupimy samochód z silnikiem diesla to raz na jakiś czas należy rozruszać go nieco dłuższą trasą. Jeśli zatem będziemy jeździć tylko krótkie trasy po mieście do pracy lepszym wyborem będzie benzyna. Przy okazji wyboru silnika należy także zwrócić uwagę na pojemności. Pojemność silnika wpływa na wysokość spalania ale także na koszt ubezpieczenia. Z tego powodu najlepsza wydaje się być jednostka napędowa o pojemności do 1.6 litra. Taka pojemność w zupełności wystarczy do jazdy po mieście. Również jazda na trasie nie będzie tak dużą mordęgą jak np. przy pojemności 1.0 litra.

Koszty eksploatacji

Istotną sprawą przy zakupie samochodu są późniejsze koszty eksploatacji. Zależą one od bardzo wielu czynników. Bardzo istotny w tym przypadku jest przebieg samochodu. Warto szukać egzemplarzy z możliwie małym przebiegiem, gdyż wraz z każdym przejechanym przez samochód kilometrem wzrasta ryzyko kosztownej naprawy. Pewne znaczenie może mieć także wiek samochodu. Należy rozeznać się w dostępności do części zamiennych i cenie najczęściej psujących się podzespołów. Zastosowanie się do tych rad powinno umożliwić wybór pierwszego samochodu, który będzie się dobrze sprawował przez wiele lat.