Zapalenie zatok to problem, który dotyka wielu osób. Pojawia się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Niestety, na skutek złego leczenia i błędnej diagnostyki, krótkotrwały problem może przerodzić się w przewlekłą chorobę. Jak zatem rozpoznać zapalenie zatok? Jakie są jego przyczyny? Ile trwa i jak je leczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.
Przyczyny i objawy zapalenia zatok
Zapalenie zatok charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej w zatokach twarzoczaszki. Może mieć wiele przyczyn. Przede wszystkim jednak wywołują je infekcje wirusowe i bakteryjne. Na zapalenie zatok jesteśmy narażeni szczególnie w okresie jesienno-zimowym. To właśnie wtedy choroby układu oddechowego występują najczęściej. Dodatkowo zapaleniu zatok może sprzyjać palenie tytoniu i przebywanie w miejscach ze szczególnie zanieczyszczonym powietrzem. Skłonność do zapalenia zatok mają alergicy i osoby z osłabieniem odporności. Czasami zapalenie zatok może wynika również z wad anatomicznych. Jakie są najczęstsze objawy, świadczące o problemach z zatokami? Przede wszystkim jest to ból głowy i ból zatok. Jest dość charakterystyczny i najczęściej obejmuje czoło i oczodoły. Zapaleniu zatok mogą również towarzyszyć katar, kaszel i podwyższona temperatura ciała. Czasem osoby z chorymi zatokami skarżą się na uczucie „ciężkiej głowy”, a także na utratę węchu i smaku. Istnieją dwa rodzaje zapalenia zatok, ostre i przewlekłe. W przypadku tego pierwszego objawy pojawiają się nagle i są silniejsze. W przypadku stanu przewlekłego objawy najczęściej są łagodne, ale długotrwałe i po czasie uciążliwe.
Jak leczyć zapalenie zatok?
Jeśli masz podejrzenie, że dopadło Cię zapalenie zatok, koniecznie udaj się do lekarza. Tylko w ten sposób otrzymasz prawidłową diagnozę i dopasowane leczenie. Lekarz najczęściej wdraża postępowanie polegające na zwalczaniu infekcji i łagodzeniu objawów choroby. Jeśli zapalenie zatok ma ostrą postać, często stosuje się antybiotyki. Wykazują one największą skuteczność. Czasem stosuje się również leczenie przeciwwirusowe. Pomocne przy zapaleniu zatok będą leki przeciwbólowe, łagodzące nieprzyjemne objawy. W skrajnych przypadkach stosuje się leczenie chirurgiczne i wykonuje się różnego rodzaju zabiegi, które mają przynieść ulgę.