Kleszcze to drobne pajęczaki. Mimo, iż ich rozmiar na to nie wskazuje mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. W Polsce, jak również w innych krajach, kleszcze są powszechnie spotykane, zwłaszcza w lasach i parkach. W przypadku ukąszenia przez kleszcza, można doświadczyć nieprzyjemnych objawów, takich jak ból, swędzenie i obrzęk. Co gorsze, istnieje ryzyko przeniesienia niektórych chorób. W tym artykule omówimy, jak uniknąć ugryzień kleszczy i co zrobić, jeśli już zostałeś ugryziony.
Staraj się unikać
Przede wszystkim należy dowiedzieć się na co należy uważać jeśli chodzi o kleszcze. Kleszcze lubią ukrywać się w wysokich trawach i zaroślach. Jeśli zatem masz zamiar spędzać czas na zewnątrz, najlepiej ubrać się w bluzę z długim rękawem i spodnie. Należy także nosić wysokie buty z zakrytymi palcami. Dobrym pomysłem będzie czapka lub chusta na głowę. Ogólnie im mniej odkrytych fragmentów ciała tym lepiej. Dodatkową ochronę mogą stanowić preparaty odstraszające. Skutecznym środkiem odstraszającym jest DEET. Natomiast jeśli nie chcesz używać chemikaliów, można spróbować naturalnych metod. Spróbuj olejków eterycznych lub substancji zapachowych, takich jak cytryna lub lawenda. Po powrocie do domu należy dokładnie sprawdzić ciało w poszukiwaniu kleszczy. Zwróć uwagę na skórę za uszami, na szyi, w pachwinach i między palcami u stóp. Warto także wytrzepać lub wyprać ubranie.
Co zrobić gdy ugryzie kleszcz
Jeśli zostałeś ugryziony przez kleszcza, usuń go tak szybko, jak to możliwe. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zakażenia. Najlepiej użyć specjalnego narzędzia do usuwania kleszczy. Takie zestawy dostępne są w większości aptek. Podczas usuwania pajęczaka stosuj się do instrukcji dołączonych do zestawu. W żadnym wypadku nie należy wyciągać kleszcza siłą. Taka próba może spowodować pęknięcie jego ciała i zwiększyć ryzyko zakażenia. Po usunięciu kleszcza należy dokładnie oczyścić miejsce ugryzienia i zdezynfekować je. Obserwuj miejsce ugryzienia oraz swoje samopoczucie w poszukiwaniu ewentualnych objawów zakażenia. Objawy mogą pojawić się po kilku dniach lub nawet kilku tygodniach. Najczęściej są to gorączka, ból głowy, osłabienie, ból stawów, wysypkę lub inne objawy. Jeśli zaobserwujesz u siebie coś niepokojącego zgłoś się do lekarza żeby podjąć leczenie. Zastosowanie się do powyższych radom powinno pomóc maksymalnie zminimalizować ryzyko jakie niesie ze sobą ugryzienie kleszcza.