W sprawie przystąpienia Szwecji do NATO, decydującą rolę odgrywają teraz Węgry. Węgierski premier, Viktor Orban, prowadzi rozmowy z odpowiednimi instytucjami swojego kraju, aby przyspieszyć proces głosowania w tej kwestii. Zaprosił także na spotkanie w Budapeszcie szefa rządu Szwecji, Ulfa Kristerssona.
Szwedzka prośba o dołączenie do NATO jest na etapie rozpatrywania w parlamencie węgierskim od lata 2022 roku. Według informacji z rządu w Budapeszcie, niektórzy posłowie koalicji rządzącej Fidesz-KDNP mają pewne zastrzeżenia, spowodowane krytyką stanu demokracji węgierskiej ze strony polityków szwedzkich.
W ciągu ostatnich miesięcy, Węgry zapewniały, że nie będą ostatnim krajem członkowskim NATO, które przegłosuje akceptację Szwecji jako nowego członka Sojuszu.
Chociaż Turcja już zasygnalizowała swoją gotowość do przyjęcia Szwecji do NATO, sprawa ta nadal nie jest rozstrzygnięta. Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, może odwlekać swoją decyzję do momentu finalizacji umowy sprzedaży amerykańskich myśliwców F-16 – podkreślił w środę na platformie X Sinan Ulgen, dyrektor tureckiego think tanku Edam.
Ulgen, były dyplomata i obecny analityk, przedstawił kilka możliwych scenariuszy dotyczących ostatecznego przyjęcia wniosku Szwecji przez Turcję. „Erdogan może podpisać ustawę w ciągu najbliższych 15 dni, co skutkowałoby jej ogłoszeniem w Dzienniku Urzędowym i zamknięciem tematu” – napisał.
Jednakże prezydent Erdogan może również czekać na formalne powiadomienie od Departamentu Stanu USA o umowie sprzedaży samolotów F-16, które jest wysyłane do Kongresu Amerykańskiego.
Erdogan wcześniej warunkował zatwierdzenie wniosku Szwecji od decyzji Kongresu USA na temat dostaw 40 myśliwców F-16 oraz części zamiennych dla Turcji. Tę samą informację przekazał szef tureckiej dyplomacji, Hakan Fidan, amerykańskiemu Sekretarzowi Stanu Anthony’emu Blinkenowi, dodając, że Turcja oczekuje, iż administracja USA i Kongres będą „działać w duchu sojuszu i wypełniać podjęte zobowiązania” dotyczące F-16.