W dzisiejszych czasach, dzieci i młodzież spędzają coraz więcej czasu przed ekranami telefonów, telewizorów i komputerów. Warto zwrócić uwagę na alternatywne formy spędzania wolnego czasu i zapewnić im inną formę rozrywki. Gry planszowe to świetna opcja, która zapewni doskonałą zabawę. Ale nie tylko! Przyniesie również wiele korzyści, takich jak rozwijanie umiejętności społecznych i poznawczych. W tym artykule przedstawimy najlepsze propozycje familijnych gier planszowych dla całej rodziny.

Wciągające gry planszowe dla całej rodziny

Polecając gry doskonałe dla całej rodziny, zaczniemy od niezwykle popularnej ostatnimi czasy planszówki Dixit. To gra, w której gracze muszą opowiadać historie i używać swojej wyobraźni. Gracze wybierają kartę z obrazkiem i opisują, co przedstawia. Pozostali gracze muszą odgadnąć, o co chodzi. Gra ta jest świetnym sposobem na rozwijanie kreatywności i wyobraźni. Następną grą, o której chcemy wspomnieć jest Catan. Jest to gra strategiczna, w której gracze rywalizują ze sobą o zasoby i terytoria. Gracze muszą budować miasta, drogi i rozwijać swoje osady. Chociaż sama w sobie jest doskonałą rozrywką to również rozwija umiejętności strategiczne i logiczne myślenie. Podobną do Catan i również bardzo popularną grą godną uwagi jest Carcassone. Jest to gra, w której gracze budują miasta, drogi i pola. Gra ta jest idealna dla całej rodziny, a jej zasady są łatwe do zrozumienia. Ta pozycja także rozwija umiejętności strategiczne oraz umiejętności społeczne.

Klasyka gatunku

Jeśli mowa o kultowych grach dla całej rodziny, nie można nie wspomnieć o Scrabble’ach. To klasyczna gra słowna, która polega na układaniu słów na planszy. Gra ta pozwala na rozwijanie umiejętności językowych i poznawczych, a także umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika. Kolejną, doskonałą i znaną wszystkim grą dla całej rodziny jest Rummikub. To gra planszowa składająca się z 106 kamieni, które mają różne numery i kolory. Celem gry jest pozbycie się wszystkich swoich kamieni poprzez ułożenie ich w odpowiednie sekwencje lub zestawy. Gra uczy przede wszystkim umiejętności logicznego myślenia. Poprawia również koncentrację i spostrzegawczość, zapewniając przy tym masę dobrej zabawy. Kolejną propozycją będzie Monopoly. To jedna z najbardziej znanych i popularnych gier planszowych. Gracze rywalizują ze sobą, kupując i sprzedając nieruchomości oraz pobierając czynsze od pozostałych graczy. Gra jest idealna dla całej rodziny, a jej zasady są łatwe do zrozumienia. Oczywiście to nie wszystkie klasyczne gry. Możecie sięgnąć również po chińczyka, czy niezwykle popularne memory lub inne karcianki.