Ile razy zdarzyło ci się siedzieć godzinami nad książką, czytać w kółko ten sam tekst, aby po chwili odkryć, że nic nie pamiętasz?
Sztuka efektywnej nauki nie jest łatwa do opanowania, istnieje jednak wiele technik skutecznego uczenia się, które pozwolą zaoszczędzić ci nie tylko czas, ale i wiele nerwów.
Mnemotechniki – im dziwniejsze, tym lepsze
Metoda zapamiętywania za pomocą mnemotechnik jest jednym z najlepszych sposobów na zapamiętywanie pojęć, liczb, dat czy definicji. Nadaje się ona bardziej do kojarzenia krótkich porcji informacji niż długich tekstów, mimo to jest bardzo pomocna i szeroko stosowana, chociażby przez studentów.
Zastosowanie mnemotechnik polega na skojarzeniu w dowolny sposób danej informacji, którą musimy zapamiętać. Do skojarzenia możemy wykorzystać wierszyk, rymowankę, zestaw kolorów czy liczb – im bardziej ,,abstrakcyjna” mnemotechnika, tym większa szansa na trwałe zapamiętanie.
Jeśli nie chcemy wymyślać mnemotechniki samodzielnie, możemy skorzystać z gotowych pomysłów, których jest pełno w sieci, niezależnie od dziedziny jaka nas interesuje.
Mapy myśli – bardzo skuteczna technika nauczania
Mapy myśli, w przeciwieństwie do mnemotechnik i skojarzeń, świetnie nadają się do zapamiętywanie długich ciągów informacji, rozumienia zależności między danymi faktami oraz rozpisywania skomplikowanych zagadnień. Mapa myśli może przyjmować dowolną formę oraz może być rozbudowywana na bieżąco podczas nauki. Ta technika zapamiętywania świetnie sprawdzi się w przypadku nauki wydarzeń historycznych, ciągów dat, nauki epok literackich czy innych rozbudowanych zagadnień.
Aby stworzyć dobrą mapę myśli, należy pamiętać o nieumieszczaniu zbyt wielu bardzo szczegółowych informacji na niej. Mapa myśli powinna być skrótem, streszczeniem tego co mamy zapamiętać. W związku z tym, ważna podczas tworzenia mapy myśli jest umiejętność zdecydowania, które informacje są najważniejsze.
Tak jak w przypadku mnemotechnik, w internecie z łatwością znajdziemy wiele gotowych map myśli, jednak w tym przypadku warto postarać się stworzyć swoją własną – to właśnie tworzenie mapy myśli, a nie samo jej czytanie, przysporzy nam największej korzyści i ułatwi zapamiętywanie.
Mapy myśli stanowią idealną technikę zapamiętywania dla wzrokowców – przy jej tworzeniu warto użyć różnych kolorów do oznaczania różnych informacji. Kojarzenie za pomocą kolorów także stanowi jedną z lepszych metod skutecznej nauki. Kolorowa mapa myśli sprawdzi się nam znacznie lepiej niż zwykłe zakreślanie ściany tekstu w podręczniku.
Czytanie na głos, active reading
Aby wytrenować nasz mózg do szybszego przyswajania informacji w jak najkrótszym czasie, warto czytać na głos. Należy jednak pamiętać o tym, aby czytać ze zrozumieniem. Brzmi prosto, prawda? W praktyce nie jest to jednak takie łatwe. Aby nauczyć się czytać szybko i dokładnie, potrzebny jest długi trening. Na początek warto rozpocząć od czytania krótkich tekstów, lub dzielenia dłuższych na fragmenty i robienia krótkich przerw pomiędzy fragmentami. Czytanie na głos pomaga nam bardziej skupić się na czytanym tekście, w szczególności jeśli jesteśmy słuchowcami.
Metoda pierwszych liter
Kolejną z technik efektywnego zapamiętywania opierającą się na skojarzeniach jest metoda pierwszych liter. Polega ona na dopasowywaniu do pierwszych liter wybranego słowa wyrazów, pojęć czy definicji, które musimy zapamiętać. Metoda ta może okazać się bardzo pomocna w przypadku zapamiętywania krótkich pojęć, np. zespołu cech czy charakterystyk.
Pomodoro – najlepsza technika uczenia się?
Technika Pomodoro, ciesząca się rosnącą popularnością, jest techniką pomagającą w lepszym, produktywniejszym wykorzystaniu czasu. Jej głównym celem jest zwiększenie efektywności, co czyni ją świetnym pomocnikiem w nauce. Pomodoro polega na utworzeniu listy zadań, które musimy wykonać (w tym przypadku listy rzeczy do nauki) i systematycznym wypełnianiu listy w 25 minutowych seriach, podzielonych przez 5 minutowe przerwy. Wariant pracy 25/5 minut jest uznawany za najbardziej optymalny, ze względu na skupienie naszego mózgu, które z czasem maleje. Dzięki temu wykorzystujemy 25 minut na intensywną pracę, po czym przez 5 minut pozwalamy na ,,reset” mózgu tak, aby powrócić do pracy z niezmniejszonym skupieniem i zapałem.
Istnieje wiele wariantów techniki Pomodoro, różnią się one między sobą czasem pracy i odpoczynku, sens pozostaje jednak taki sam – przez określoną ilość czasu pracujemy, a następnie dajemy odpocząć naszemu mózgowi. W ten sposób wykorzystujemy jego pełny potencjał do zapamiętywania informacji.
Muzyka – rozprasza czy pomaga?
Istnieje wiele badań potwierdzających korzystny wpływ słuchania muzyki podczas nauki na poziom zapamiętywania informacji. Czy zadziała to w naszym przypadku? To zależy. Jeśli mamy problem z zapamiętywaniem informacji, warto wypróbować słuchania ulubionej muzyki podczas nauki. Ważne jednak, aby nie rozpraszała nas i nie zaburzała pracy. Jedną z najczęściej wybieranych do nauki jest muzyka klasyczna.
Co jeśli nic nie działa i nie możesz się uczyć?
Technik na skuteczne zapamiętywanie jest wiele. Co zrobić, gdy żadna z nich nie przynosi oczekiwanego skutku? Po pierwsze, nie należy się załamywać! Warto próbować dalej, tak, aby znaleźć odpowiedni dla nas sposób. To, że jedna technika nie działa, nie oznacza, że inna będzie nieskuteczna.