Odkąd ludzie wiele wieków temu wynaleźli pismo, zaczęły powstawać również książki i niektóre z nich znane są i wydawane do dzisiaj. Niegdyś dostępne tylko nielicznym, ponieważ były pisane ręcznie i powstawały tylko w jednym lub kilku egzemplarzach, były czymś dosłownie na wagę złota.

Wynalazek czcionki przez słynnego Guttenberga i możliwość drukowania książek w wielu nakładach sprawiły, że dostęp do nich stał się bardziej powszechny i czytanie książek stało się ulubioną rozrywką wielu osób. Książki to nic innego, jak sposób na opowiadania świata – utrwalony na papierze.

Dlaczego warto czytać książki?

Podobno na świecie istnieje obecnie około 130 000 000 książek o różnej tematyce. Są wśród nich powieści, książki popularno-naukowe, specjalistyczne, poradniki, albumy i wiele innych. Mówi się często o tym, że czytanie książek jest coraz mniej popularne i czytelnictwo na świecie umiera, ale wystarczy wejść do pierwszej lepsze księgarni i przekonać się, jak wiele istnieje wydawnictw książkowych i jak wiele różnych propozycji mają do zaoferowania. Książki wciąż są wydawane i czytane. Książki też wciąż są pisane –  w ciągu jednego roku wydaje się dziesiątki nowych pozycji. Z jakiegoś powodu ludzie sięgają po książki od wieków. Dla niektórych czytanie książek jest czynnością naturalną, ale wcale nie potrafią szybko znaleźć odpowiedzi na pytanie: dlaczego?

Co jest napisane w książkach – czy czytanie książek jest dla każdego?

Książki powstające każdego dnia na całym świecie, przeznaczone są dla czytelników w różnym wieku i o bardzo różnych zainteresowaniach. Dosłownie każdy jest w stanie znaleźć książki odpowiednie dla siebie. Obszar poszukiwań jest naprawdę bardzo duży. W dodatku wybór jest całkowicie dobrowolny, wystarczy kierować się tylko tym, co się lubi lub co kogo interesuje.

Można znaleźć masę książek, w których znajdzie się wiedza o całym świecie, ale też całe mnóstwo takich, które dostarczą tylko i wyłącznie rozrywkę. Nie ma zupełnie znaczenia to, po które z nich sięgniemy. Wielu osobom książki wydają się czymś trudnym i niedostępnym. Nie sięgają po nie, obawiając się nudy lub tego, że będą dla nich niezrozumiałe. Nic bardziej błędnego. Na całym świecie powstają książki o tak różnorodnej tematyce, że bez trudu każdy może znaleźć takie, które będą odpowiedzią na jego zainteresowania i potrzeby.

Czytanie książek czyli nudne lektury szkolne

Bywa, że wielu ludzi nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego czytanie jest ważne, ale z jakichś nieznanych sobie powodów zachęca do czytania swoje dzieci już od najmłodszych lat. Z jakiegoś też powodu czyta się dzieciom na dobranoc bajki i inne książeczki, które sprawiają, że rozwija się ich wyobraźnia. Dzieci w szkole namawia się do przeczytania co najmniej kilku lektur w ciągu roku i często traktowane jest to przez nie jako zło konieczne. A przecież nie chodzi tylko o to, żeby znać jakiś kanon literatury, chociaż ma to znaczenie także z punktu widzenia nauki historii i nauk społecznych. Ucząc się jakiekolwiek języka, także ojczystego, warto sięgać  po książki, dzięki którym gramatyka, ortografia czy stylistyka staną się czymś łatwym do opanowania i zupełnie intuicyjnym.

Czytanie książek jako najlepszy sposób na naukę o świecie

W dobie telewizji, Internetu i wielu dodatkowych źródeł informacji niektórzy próbują obalić tezę o tym, że wiedzę o świecie można czerpać tylko z książek. Jednak to wciąż książki są źródłem wielu ważnych danych i to do nich powinno się sięgać, jeśli chce się mieć co do nich pewność.

Książki naukowe i popularno-naukowe opisują ze szczegółami świat, który nas otacza, pozwalają nam poznać mechanizmy nim rządzące i oswoić lęk przed nieznanym. Literatura piękna to bogactwo emocji, uczuć, relacji międzyludzkich, które są niezmienne – jak się okazuje – od wieków. Czytając książki, które powstały przed wiekami szybko przekonujemy się, że ludzie od zawsze kierowali się podobnymi pobudkami, a świat wcale nie zmienił się tak bardzo mimo upływu czasu.

Z drugiej strony dostępne obecnie na półkach księgarń książki psychologiczne i socjologiczne pełne są wskazówek co do tego, jak radzić sobie z codziennym natłokiem trudnych spraw i jak dbać o to, żeby nasze życie płynęło spokojniejszym nurtem. Tak naprawdę nie sposób opisać tych wszystkich treści, które można znaleźć w tysiącach książek znajdujących się na regałach bibliotek, księgarń czy w domach i mieszkaniach.

Dlaczego czytanie książek ma sens?

W sposób zupełnie prozaiczny można wymienić kilka ważnych elementów, które świadczą o tym, że czytanie książek ma dużą wartość:

  • wpływa na rozwój wyobraźni;
  • poszerza zasób słownictwa i rozwija umiejętności językowe;
  • daje szeroką wiedzę o świecie i o ludziach;
  • zapewnia rozrywkę;
  • rozwija myślenie.

Przeczytanie codziennie zaledwie kilku stron książki nie tylko sprawia, że nasz mózg jest ciągle angażowany do pracy, która wpływa na to, że stale się rozwijamy. Podobno dzięki czytaniu nasz mózg wolniej się starzeje. Ponadto – po prostu – czytanie poprawia nam nastrój. Jest to udowodnione i jest to wystarczający powód, żeby czytać książki.

Czytanie książek jako sposób na rozwój wyobraźni

Jedni sięgają po książki, żeby wiedzieć więcej. Czytają o odległych krajach, o minionych czasach lub o niezbadanych obszarach i miejscach, takich jak na przykład kosmos. Niektórzy czytają chętnie biografie wielkich i znanych ludzi, którzy są dla nich inspiracją i dowodem na to, że życie ludzkie ma głębszy sens.

Są też tacy, którzy interesują się tylko bardzo wąską dziedziną wiedzy, nauki czy związaną z ich pasją i pochłaniają książki tylko w tej tematyce. Książki służące rozrywce odpowiadają na nasze emocjonalne potrzeby – lubimy czytać o szczęśliwej miłości, czasami lubimy się bać, jeśli potrzebujemy większych emocji sięgamy po kryminały lub książki grozy. Jakakolwiek tematyka nie byłaby dla nas najbardziej pociągająca – czytanie książek przenosi nas w jakiś sposób do zupełnie innego świata. Wciągająca powieść sprawia, że zapominamy o tym, co nas otacza i przeżywamy wraz z bohaterami ich przygody. Czujemy empatię i przywiązujemy się do nich. Dla tych, dla których czytanie książek jest największą pasją w życiu, są one jak drzwi, które wystarczy tylko otworzyć.

Można się wtedy znaleźć w miejscu naprawdę przyjaznym lub takim, które sprawi, że nasze życie nabierze nowych znaczeń. Warto spróbować, znaleźć książkę, która będzie początkiem czytelniczej przygody i znaleźć się w gronie tych, którzy nie wiedząc dokładnie dlaczego, nie potrafią bez czytania żyć.