Domki letniskowe są budowlami cieszącymi się ogromną popularnością. Coraz częściej pojawiają się na działkach rekreacyjnych, także tych typu ROD.
Ich zaletą jest możliwość wybudowania bez uzyskania pozwolenia na budowę, a także niski koszt takiej inwestycji. Chcąc zmniejszyć koszty domku, można skorzystać z ekonomicznych materiałów, takich jak płyty OSB.
Wybudowanie domu z płyt OSB na działce a kwestie prawne
Możliwe jest wybudowanie domów z płyt na działce budowlanej, ale też rekreacyjnej. Mogą więc one powstać także na ogródkach działkowych, jednakże muszą spełniać określone wymagania. W przypadku budynków na działce typu ROD ich metraż nie może przekraczać 35m2, natomiast wysokość 4 lub 5 metrów (w zależności od rodzaju dachu). Takie nieruchomości nie wymagają pozwolenia na budowę.
Ogrodowy domek z OSB – projekt
Aby powstał na działce dom z płyt, niezbędne jest przygotowanie projektu. Istnieje możliwość jego samodzielnego wykonania, czy też skorzystanie z usług projektanta bądź zakup gotejpropozycji. Co ważne, projekt musi być zrobiony przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami.
Najchętniej wybierane są gotowe rozwiązania, z którymi można się bliżej zapoznać, a ponadto nie są zbyt drogie. Po zdecydowaniu się na dany projekt można przystąpić do dalszych kroków w celu budowy wymarzonego domu na działce z płyt.
Dom z płyt OSB na działce – co warto wiedzieć?
Konstrukcje z płyt OSB powstają zazwyczaj w formie domów szkieletowych. Do płyty fundamentowej montuje się szkielet, przeważnie w postaci drewnianych słupków, po czym obija się go płytami OSB. Jest to szybki i tani sposób na stworzenie domku rekreacyjnego. Co ważne, taka budowla nie może być wykonana na piaszczystych czy grząskich glebach. Polecany jest teren zwłaszcza z niskim poziomem wód gruntowych.
Konstrukcja nie może też kolidować z rurami wodociągowymi czy światłowodami. Jeżeli domek przez pewien czas w roku ma być zamieszkiwany, wówczas konieczna okaże się budowa szamba. Dobrze jest go też zabezpieczyć przed włamywaczami. Warto zakupić wytrzymałe okiennice i zamki, jak i czujnik ruchu czy kamerę. Dzięki ociepleniu podłogi, w domku będzie można spędzać komfortowo czas także w zimie.
Zastosowanie płyt OSB do budowy domu – zalety
Płyty OSB mają wiele zalet. Jest to materiał tani, a przy tym pozwala na szybkie stworzenie pożądanej konstrukcji i to niskim kosztem.
Domek w płyt OSB na działce zapewni nam miejsce do schronienia się przed silnym słońcem czy deszczem. Może też służyć do przechowywania narzędzi, ogrodowych mebli i innych rzeczy, które na zewnątrz mogłyby się zniszczyć. Innymi jego zaletami są:
- niewielkie wymiary- domek może powstać nawet w małych ogródkach,
- trwałość oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych,
- lekka i prosta w budowie konstrukcja,
- możliwość dowolnego wykończenia,
- estetyka wykonania,
- niski koszt materiałów oraz wykończenia.
Płyty OSB to także materiał uniwersalny, który może posłużyć do budowy ścian, podług jak i dachu.
Czego potrzebujesz do budowy domu z płyt na działce?
Do wykonania domku z płyty OSB przydadzą na się oczywiście wysokiej jakości materiały. Jeśli chodzi o posadzkę i dach, polecane są płyty frezowane, łączone na pióro. Charakteryzują się one wysoką szczelnością. Do budowy ścian dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po warstwowe płyty OSB.
Często wybierane są zwłaszcza te o grubości 12 mm. Powinniśmy także zainwestować w ocieplenie budynku, nawet jeśli nie zamierzamy w nim mieszkać. W ten sposób zabezpieczymy wszelkie elektronarzędzia przed szkodliwych wpływem niskich temperatur. Do tego przyda się wełna mineralna o świetnych właściwościach termoizolacyjnych, która jest przy tym łatwa do położenia. Oprócz tego należy zainwestować w:
- kostka brukowa, wylewka, bloczki betonowe lub cegły (na podstawę domu),
- drewniane legary,
- pokrycie dachowe (np. gont lub papa),
- łączniki,
- zamek,
- drzwi i okna,
- wełna mineralna,
- płyty k-g,
- elementy instalacji elektrycznej,
- elementy wykończeniowe (farba, panele itp).
Jakie narzędzia przydadzą się do budowy domku z płyt na działce?
Jeśli chodzi o narzędzia to z pewnością przydadzą się nam:
- łopaty,
- piły,
- szpadle,
- wiertarki,
- wkrętarki,
- młotki,
- drabiny,
- poziomice,
- obcęgi,
- wkrętaki i gwoździe.
Budowa domu z płyt OSB – jak wygląda?
Pierwszym etapem jest przygotowanie podłoża. Możemy zdecydować się na wylewkę betonową, która będzie rozwiązaniem niezwykle trwałym, ponadto utrudni, przedostanie się do domu szkodników. Do utwardzenia terenu sprawdzą się też betonowe bloczki, kostka brukowa czy cegła.
Następnie należy położyć drewniane legary, które muszą zostać przytwierdzone do podłoża. Dopiero na nie można położyć płyty OSB. W następnej kolejności montuje się ściany na wcześniej przygotowanym drewnianym szkielecie, uwzględniając miejsca na drzwi i okna. Ostatnim etapem jest stworzenie konstrukcji dachu z płyt i położenie na nie gontu czy też papy.
Po ukończeniu budowy domu z płyt na działce możemy przystąpić do jego wykończenia. Niezbędne jest zaimpregnowanie całej konstrukcji i montaż listew wzmacniających i wykończeniowych. W domku należy przeprowadzić potrzebne instalacje, ocieplić go wełną i położyć płyty OSB, aby uzyskać estetyczny efekt.
Domek w ogródku sprawdzi się idealnie jako miejsce odpoczynku, magazyn narzędzi, maszyn rolniczych czy też miejsce gromadzenia zebranych plonów. W przypadku domków rekreacyjnych warto pomyśleć o budowie tarasu, jak i wyposażenia go we wszelkie niezbędne meble.