Podróże samolotem w obecnych czasach okazują się dużo bardziej opłacalne i ekologiczne niż te zorganizowane samochodem.

Choć wakacje z lotem to nie żadna nowość, wiele osób wciąż ma to doświadczenie przed sobą. Pierwsza wizyta na lotnisku wiąże się ze stresem przechodzenia przez bramki. Jakie rzeczy można spakować? Jak okazać je pracownikom lotniska? No i przede wszystkim, jak to właściwie jest z tymi kosmetykami, które wywołują wiele wątpliwości? Poniższy artykuł rozwieje wątpliwości dotyczące pakowania kosmetyczki przed wyjazdem na lotnisko.

Jakie kosmetyki do samolotu?

W zasadzie wszystkie kosmetyki można zabrać na pokład samolotu. Należy jednak wiedzieć, które są dozwolone w konkretnym bagażu, by przypadkiem obsługa lotniska nie była zmuszona wyrzucić niektórych butelek. A tego z pewnością żaden podróżujący by nie chciał.

Bagaż główny

Podróżując tanimi liniami lotniczymi na dłuższy okres, należy wykupić dodatkowy bagaż, który podczas lotu będzie umieszczony w luku bagażowym. Można umieścić w nim różne sprzęty elektroniczne i pełne rozmiary kosmetyków, które ze względów bezpieczeństwa nie są dozwolone na pokładzie.

Wybrana torba, czy walizka nie ma określonych rozmiarów, ale przeważnie jej waga nie może przekraczać 20 kg. W przeciwnym wypadku będziemy narażeni na dodatkowe koszty. Z tego powodu nie warto pakować wszystkich kosmetyków do głównej walizki, najlepiej część z nich przełożyć do bagażu podręcznego.

Bagaż podręczny

W nim ograniczenia są już większe. Jako że możemy mieć go przez cały okres lotu przy sobie, to na lotnisku zostanie on dokładnie prześwietlony pod kątem niebezpiecznych przedmiotów. Nawet jeśli nie mamy żadnych złych zamiarów, to część płynnych kosmetyków może zostać uznana za potencjalną broń i co za tym idzie, skonfiskowana przez obsługę lotniska.

Z tego powodu obowiązuje reguła pozwalająca na przewożenie płynów jedynie w formacie nie większym niż 100 ml. Jeśli zabrane perfumy, szampon, czy żel pod prysznic nie przekraczają tej pojemności, to nie ma żadnych przeszkód, by spakować je do bagażu podręcznego. W przeciwnym przypadku lepiej zaopatrzyć się w dostępne w sklepach miniaturki kosmetyków lub puste stumililitrowe opakowania, do których można przelać dowolny produkt.

Jak przewozić kosmetyki w bagażu?

O ile na kosmetyki spakowane w walizce nie ma narzuconej zasady, to wszelkie płyny w bagażu podręcznym muszą być umieszczone w przezroczystym opakowaniu. Sama butelka może oczywiście mieć naklejkę, czy kolorowe szkiełko, o ile na czas kontroli i lotu jest przechowywana w transparentnej kosmetyczce lub woreczku. Jeśli nie posiadamy takiej w domu, to sprawdzi się także opakowanie śniadaniowe, a nawet foliowa torebka.

Przy zakupie zestawu miniaturowych kosmetyków w sklepie, przezroczysta kosmetyczka jest zazwyczaj dodawana gratis. W ostateczności, woreczek na płyny można też dostać na lotnisku przed odprawą.

Jakich kosmetyków nie można brać do samolotu?

Nie ma oficjalnego przepisu traktującego o tym, jakich kosmetyków nie można zabierać w podróż samolotem. Należy jednak pamiętać, że łączna objętość spakowanych płynów nie powinna przekraczać jednego litra. Wiele osób nie zdaje sobie także sprawy, że pasta do zębów, dezodorant, aerozole, czy wszelkie żelowe produkty również zaliczają się do produktów płynnych i w ich przypadku obowiązują te same zasady.

Wyjątkiem, który pozwala na przewóz większej objętości płynu jest uznanie go za lek. W tym wypadku należy wcześniej zgłosić się do odpowiedniej kontroli i okazać spakowane lekarstwa, by upewnić się, że mogą one być wraz z nami na pokładzie samolotu. W ten sposób niektóre osoby dostają pozwolenie na przewóz przykładowo opakowania kropli do oczu większego niż 100 ml.

Kosmetyki, które warto spakować do bagażu podręcznego

Szczególnie w przypadku dłuższych lotów, trzeba wcześniej przemyśleć spakowanie kosmetyków, które mogą okazać się przydatne na pokładzie.

Oprócz niezbędnych leków warto mieć pod ręką:

  • szczoteczkę i pastę do zębów
  • suchy szampon
  • płyn antybakteryjny
  • mokre i suche chusteczki
  • krople nawilżające do oczu
  • dezodorant w kulce
  • tonik lub wodę termalną
  • krem do rąk
  • opcjonalnie: balsam do ust

Oczywiście są to jedynie sugestie i każdy personalnie powinien zdecydować, co przyda mu się w trakcie podróży, a co warto zostawić w walizce.

Podsumowanie – pakowanie kosmetyków na podróż samolotem

Pakowanie kosmetyków na podróż samolotem nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Wystarczy zapamiętać regułę dotyczącą maksymalnej pojemności 100 ml w bagażu podręcznym i widok lotniskowych koszy pełnych nowych produktów nie będzie już wywoływał u nas stresu. Ewentualnie w razie potrzeby zabrania napoju, czy innego płynu, sklepy w strefie bezcłowej są dostępne dla wszystkich podróżnych i można tam zakupić rzeczy do zabrania na pokład o pojemności większej niż dozwolona.

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać