Jeżeli prowadzisz działalność sprzedażową na platformach e-handlowych jak Allegro czy OLX, istotną wiadomość ma dla ciebie rząd. Został przyjęty projekt ustawy, który przewiduje opodatkowanie tego rodzaju transakcji, co może skomplikować prowadzenie takiej działalności. Do tej pory wiele informacji zdawało się umykać uwadze fiskusa, jednak sytuacja ta ma ulec zmianie już niebawem – dokładniej mówiąc, do lipca.

Ministerstwo Finansów poinformowało o przyjęciu przez rząd projektu zmieniającego ustawę o wymianie informacji podatkowych z innymi krajami oraz kilka innych przepisów. Zgodnie z nowelizacją, operatorzy platform cyfrowych będą zobligowani do zbierania i przekazywania informacji na temat sprzedających dokonujących transakcji za pośrednictwem ich serwisów do administracji podatkowej.

Warto jednak zauważyć, że zmienione przepisy nie dotkną drobnych sprzedawców okazjonalnych, którzy w ciągu roku wykonali mniej niż 30 takich transakcji, a suma ich wynagrodzeń nie przekroczyła równowartości 2 tys. euro. Ci sprzedawcy zostaną zwolnieni z obowiązku corocznego raportowania do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej przez operatorów platform cyfrowych. Co istotne, nowe regulacje nie wprowadzają zmian w dotychczasowych zasadach opodatkowania osób prowadzących sprzedaż w sieci – informuje komunikat.