Grypa, w tym sezonie, zaatakowała w Polsce wcześniej i ze zdwojoną siłą. Już teraz zaczyna brakować miejsc w szpitalach. Coraz więcej oddziałów ma zapełnione wszystkie łóżka. A w ciągu najbliższych tygodni sytuacja prawdopodobnie będzie się pogarszać. Szczyt zachorowań szacuje się na przełom lutego i marca przyszłego roku.
Zwiększona liczba zachorowań na grypę
Zgodnie z ogłoszeniem Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego, jedynie w tygodniu poprzedzającym święta Bożego Narodzenia, w Polsce na grypę zachorowało aż 300 tysięcy osób. To zdecydowanie więcej niż w poprzednich latach. Eksperci uważają, że jest to spowodowane, poniekąd pandemią Covid-19. Przez minione dwa lata zdecydowanie bardziej chroniliśmy siebie i izolowaliśmy się od innych osób. Chodzenie w maseczkach w pewnym stopniu ograniczyło też rozprzestrzenianie się innych wirusów. Pomocne było także ograniczenie kontaktów z innymi osobami. Jednak spowodowało to również spadek zbiorowej odporności. Wiele osób zrezygnowało z corocznych szczepień przeciwko grypie. Niestety skutki widoczne są obecnie gołym okiem. Objawy grypy na samym początku ciężko odróżnić od koronawirusa. I chociaż ten wirus ma mniejszą śmiertelność to zdecydowanie łatwiej się rozprzestrzenia. Minione święta z pewnością sprzyjały zarażaniu się grypą. Czeka nas teraz bardzo ciężki okres. Kolejki do lekarzy pierwszego kontaktu są ogromne, a szpitale zmagają się ze zdecydowanie większym obłożeniem. Widać to szczególnie na oddziałach dziecięcych.
Jak rozpoznać grypę i jak ją leczyć?
Objawy zakażenia wirusem grypy pojawiają się bardzo szybko, bo już po 2-3 dniach od kontaktu z chorym. Praktycznie każdy kto zetknie się z wirusem przechoruje grypę. Pierwsze objawy są dość niewinne. Na samym początku występuje osłabienie, zmęczenie, ból głowy i bóle mięśni. Następnie dochodzi do tego wysoka gorączka, czasem sięgająca nawet 40 stopni. Mogą pojawić się także katar i kaszel. Nieleczona grypa niestety często daje powikłania, między innymi zapalenie mięśnia sercowego. Jak zatem rozpoznać grypę i odróżnić ją na przykład od zakażenia Covid-19? Sposób jest bardzo prosty, należy wykonać specjalny test antygenowy, dostępny w aptece. Jeśli wyjdzie pozytywnie i mamy objawy, warto udać się do lekarza. Dzięki temu możemy szybko wprowadzić leczenie i uporać się z zakażeniem. Istnieje bowiem skuteczny lek, dość szybko rozprawiający się z wirusem – oseltamiwir. Czasami stosuje się go również zapobiegawczo, po kontakcie z osobą chorą. Jeśli jesteśmy zdrowi, warto rozważyć zaszczepienie się przeciwko grypie, ponieważ zgodnie z przewidywaniami wirusologów, najgorsze jeszcze przed nami.