Już tylko kilka dni pozostało do końca 2022 roku. Dzień 1 stycznia przyniesie nam wszystkim sporo zmian. Zapewne część z nich będzie miała związek z postanowieniami noworocznymi. Jednakże w tym artykule skupimy się na zmianach przygotowanych przez rządzących. Trzeba przyznać, że zmian tych będzie istotnie sporo i nie wszystkie zapewne spotkają się z szerokim uznaniem. Poniżej szczegóły.

Płaca minimalna, składka ZUS i waloryzacja emerytur

Początek 2023 roku to przede wszystkim zmiana wysokości płacy minimalnej. Ze względu na niezwykle wysoką inflację podwyżka płacy minimalnej będzie miała miejsce aż 2 razy w przyszłym roku. Od 1 stycznia wynagrodzenie za pracę na pełen etat nie będzie mogło wynosić mniej niż 3490 zł brutto. Natomiast od 1 lipca będzie to 3600 zł brutto.

O ile wzrost wynagrodzeń wydaje się być pozytywną zmianą, o tyle podwyżka składki ZUS dla przedsiębiorców raczej nie budzi radości. Wysokość tej składki wzrośnie aż o 17%. Tym samym będzie to najwyższa w historii podwyżka tej składki.

Kolejna zmiana dotyczy wysokości świadczeń emerytalnych. Emerytury mają zostać podniesione o prawie 14%, przy czym nie mniej niż o 250zł brutto. Oznacza to wzrost minimalnej emerytury do 1588,44 zł. Obecnie najniższe świadczenie wynosi 1338,44 zł brutto.

Wzrost podatku od nieruchomości i świadectwo energetyczne

Wzrost maksymalnej stawki podatku od nieruchomości to kolejna zmiana, która będzie obciążeniem dla każdego z nas. Rząd zakłada, że maksymalna stawka może wzrosnąć o 11,8%. Ostateczną wysokość tego podatku ustalają lokalne samorządy. I trzeba przyznać, iż w przypadku większości dużych miast lokale władze postanowiły o ustaleniu stawek na maksymalnym poziomie. Oznacza to, że w większości dużych miast stawka podatku od nieruchomości mieszkalnych wzrasta do 1 zł za metr kwadratowy.

Drugą zmianą związaną z budownictwem jest wprowadzenie obowiązku oceny energetycznej budynku. W tym celu sporządzane będzie świadectwo charakterystyki energetycznej. Dla nowo powstałych budynków świadectwo będzie musiało zostać sporządzone w czasie odbioru budynku. Dla budynków już istniejących taki obowiązek zaistnieje w przypadku sprzedaży bądź najmu.