Tragiczne wieści dla wszystkich sympatyków piłki nożnej. W dniu dzisiejszym walkę z nowotworem przegrał Pele. Brazylijczyk od pewnego czasu przebywał w szpitalu w Sao Paulo gdzie był leczony na nowotwór jelita grubego. W momencie śmierci Pele miał 82 lata. Odejście legendy futbolu opłakuje cały piłkarski świat. Uznawany za najlepszego zawodnika XX wieku Pele, od dłuższego czasu zmagał się z licznymi problemami zdrowotnymi.

Od pucybuta do gwiazdy piłki nożnej

Edson Arantes do Nascimento przyszedł na świat 23 października 1940 roku. Od najmłodszych lat młody Brazylijczyk pasjonował się piłką nożną. Aby móc zarobić pieniądze na swój pierwszy strój piłkarski Edson pracował jako pucybut na ulicach Bauru. Wówczas został dostrzeżony przez jednego z zawodników Santosu. Młody Pele został zawodnikiem drużyny juniorskiej lokalnego klubu. Jako 10-latek oglądał Mistrzostwa Świata podczas, których w finałowym spotkaniu Brazylia przegrała z Urugwajem. Widząc rozpacz swojego ojca po przegranym meczu postanowił go pocieszyć. Obiecał mu, że w przyszłości pokona Urugwaj w turnieju mistrzowskim. Jak wszyscy wiem Pele dotrzymał słowa.

Wspaniała kariera

Kariera sportowa Pele rozpoczęła się na dobre w 1956 roku kiedy to w wieku 16 lat został piłkarzem FC Santos. Już rok później Pele wraz z kadrą narodową Brazylii pojechał na Mistrzostwa Świata do Szwecji. Na turnieju tym zdobył 6 bramek i wraz z kolegami wywalczył tytuł mistrzowski dla Brazylii. Uczynił to wszystko nie mając skończonych 18 lat. 4 lata później zagrał jedynie w dwóch spotkaniach. Mimo to Brazylia po raz kolejny wywalczyła tytuł mistrzowski. Po raz 3. po tytuł Mistrza Świata sięgnął w 1970 roku. Jak do tej pory wyczynu tego nie powtórzył żaden inny piłkarz. Jednakże wszystko kiedyś się kończy. Jeśli chodzi o karierę sportową Pele zakończył ją w roku 1977. Ostatni mecz zagrał w barwach swojego ukochanego klubu FC Santos. W oficjalnych 812 meczach strzelił łącznie 757 goli. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy walczył z nowotworem. Dzisiaj, 29 grudnia, prawdziwa gwiazda futbolu zgasła.