Sejm podjął decyzję odnośnie przedłużenia tzw. tarczy antyinflacyjnej zakładającej obniżkę VAT na wybrane kategorie towarów.
Sejm zdecydowaną większością głosów zadecydował, że dotychczasowe obniżone stawki podatku będą w ramach tarczy obowiązywały do końca bieżącego roku. Tarcza antyinflacyjna obejmuje obniżkę VAT na takie kategorie jak żywność, paliwa silnikowe, gaz ziemny oraz energia elektryczna.
W wieczornych godzinach we czwartek 15 września Izba Niższa Parlamentu znowelizowała ustawę o podatku dochodowym pd osób prawnych, która przewiduje wydłużenie do końca grudnia bieżącego roku działania Tarczy Antyinflacyjnej. Nowelizację poparła większość 300 posłów ,czterech było przeciwko a 144 wstrzymało się od głosu.
Przedłużenie tarczy oznacza, że czasowo utrzymane zostają obniżone stawki podatku VAT na żywność, paliwa silnikowe, gaz ziemny, energię elektryczną oraz cieplną, nawozy oraz inne środki używane w produkcji rolniczej.
Utrzymana zostanie zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze obniżona z 5 % oraz gaz ziemny obniżona z 23 % a od lutego 2022 roku z 8 %. Z 23 na 5 % zmniejszona pozostaje stawka VAT na energię elektryczną. Także na 5 % zmniejszona jest stawka na ciepło systemowe z kaloryferów, przy pierwotnej stawce 23 % a po 1 lipca 8 %. VAT na paliwa silnikowe pozostaje zmniejszona z 23 na 8 %m, a całkowicie wyłączona z opodatkowania podatkiem handlowym zostaje sprzedaż niektórych rodzajów paliw silnikowych.
Także zerowa stawka utrzymana pozostaje na nawozy i niektóre środki wspomagające produkcję rolniczą, która pierwotnie wynosiła 8 %. Do unijnego minimum obniżona będzie w dalszym ciągu akcyza na energię elektryczną, niektóre paliwa silnikowe a także lekki olej opałowy. Jak oszacowano obniżenie stawek podatku na wymienione kategorie produktów przez 2 kolejne miesiące spowoduje uszczuplenie wpływów do budżetu państwa o około 4,8 mld zł.