Wokół tarota narosło wiele mitów i legend. Dla większości jest to tajemniczy rytuał, który pomaga spojrzeć w przyszłość. Wróżby uzyskane za pomocą kart są jednak nierzadko odbierane jako zawarcie paktu z diabłem lub jako zwykłe oszustwo. Czym jest tak naprawdę tarot i jak z niego korzystać?
Nieważne czy chrześcijanin, wyznawca innej religii czy osoba niewierząca – każdy z nich słyszał o tarocie. Gdyby spytać się dowolnego przechodnia, czym jest tarot, odpowiedziałby pewnie, że wróżbą lub horoskopem. Rzeczywiście, tarot służy do wróżenia, ale nie tylko. Czytanie tarota ma o wiele więcej zastosowań, niż by się mogło wydawać.
Inni mogliby rzec, że jest to po prostu grzech, a tarota należy omijać szerokim łukiem. I w tym jest ziarno prawdy, ale o tym później. Niestety do nienajlepszego wizerunku tarota swoją cegiełkę dokłada również popkultura, która kreuje wiele mrocznych wyobrażeń dotyczących kart i wróżenia. Do jednego worka wkładane są zatem wiedźmy na miotłach, sprytne wróżki, sataniści, demony i wiele innych.
A więc jaki naprawdę jest tarot?
Czym jest Tarot?
Tarot to nic innego jak talia kart. Mogą one służyć do gry, wróżenia, ale również medytacji. Warto zaznaczyć, że karty przeznaczone do gry nazywane są tarokiem i różnią się od talii do wróżenia.
Współczesna talia tarota obejmuje standardowo 78 kart w dwóch podstawowych grupach, określanych jako Wielkie Arkana (22 karty) i Małe Arkana (56 kart). O tym podziale można poczytać szerzej poniżej.
Każda karta składa się z konkretnego rysunku. Nie są to jednak przypadkowe rysunki. Na każdym można znaleźć pewne charakterystyczne dla danej karty symbole i odwołania. Są one uporządkowane w pewien system, skonstruowany w oparciu o symbole, astrologię, numerologię, kabałę oraz kolory i ich znaczenie.
Powstało wiele różnych talii tarota, które z czasem stały się konkretnymi systemami. Więcej informacji o tym podziale w artykule Tarot-krótka historia i podział talii tarota.
Historia Tarota
Początki
Najstarsze zachowane talie tarota, służącego wówczas do gry i zwanego trionfi (lub triumphi), pochodzą z około 1450 roku.
Jedną z najbardziej popularnych talii do dziś jest tak zwany tarot marsylski. Powstał on prawdopodobnie w połowie XVII wieku. Z tarota marsylskiego wywodzi się bowiem większość późniejszych talii. Jego twórcą był paryski producent kart do gry, Jacques Viéville.
To również wtedy uległa ustaleniu liczba kart w talii: 22 kart Arkanów Wielkich i 56 kart Arkanów Małych.
Dopiero w XVIII wieku zaczęto rozróżniać karty tarota, przeznaczone do wróżenia, od kart taroka do gry hazardowej. Te drugie postanowiono ozdabiać wizerunkami zwierząt, głównie fantastycznych. Od tego czasu wokół talii do wróżenia zaczęły narastać mity. Poszukiwano chociażby związku tarota z kabałą, a poszczególnym kartom przypisywano litery alfabetu hebrajskiego.
Egipska mądrość?
Zrodziła się także teoria, według której tarot miał być w rzeczywistości starożytną Księgą Thotha, uratowaną z pożarów, które nawiedzały biblioteki starożytnego Egiptu. Księga ta zawierała rzekomo wiedzę tajemną daną człowiekowi przez boga. Autorem tej teorii był francuski pisarz, badacz amator i wolnomularz, Antoine Court de Gébelin. Twierdził, że nazwa “tarot” pochodzi od staroegipskiego słowa “tar” oznaczającego drogę oraz od “ro” oznaczającego „król” lub „królewski”. Stąd też słowo tarot miało oznaczać „królewską drogę” życia. Teoria ta nie ma jednak nic wspólnego z rzeczywistością.
Pierwsza prawowita talia do wróżenia
Szalony pomysł Gébelina wykorzystał Jean Alliette – żyjący w Paryżu perukarz, fryzjer i nauczyciel algebry. Zainspirowany teorią pisarza, natychmiast przybrał pseudonim Etteilla i sam zaczął publikować książki. Twierdził w nich, że jest jedynym żyjącym człowiekiem, który wie jak wyglądały wizerunki kart Księgi Thotha. Dysponując wiedzą z zakresu numerologii, mistyki liczb, astrologii i symboliki wolnomularskiej, zaprojektował własną talię tarota tworzącą zupełnie nowy system ikonograficzny i magiczny. Stała się ona tym samym pierwszą talią tarota służącą do wróżb. Ponieważ Etteilla nie pozwolił nigdy na skopiowanie tej talii, to po jego śmierci w paryskich sklepach pojawiły się różnorodne jej wersje. Oryginalnej talii tarota Etteilli nigdy nie odnaleziono i nie wiadomo jak wyglądała.
Nowy kanon
Najsilniejszy wpływ na dzisiejszą strukturę i interpretację tarota miała grupa francuskich i angielskich okultystów na przełomie XIX i XX wieku. Ich studia oparły się na systemie ezoterycznym kabały. Większa część talii opracowanych w XX wieku bazuje na pojęciach kabalistycznych w strukturze, symbolice i interpretacji. Czołowymi i typowymi przykładami są talie: Rider-Waite – Tarot Artura Edwarda Waite z ilustracjami wykonanymi przez Pamelę Colman Smith oraz Thoth Tarot Aleistera Crowleya, do którego ilustracje wykonała Frieda Harris. Obie talie powstały z myślą o stworzeniu nowego kanonu, i obie zyskały sobie powszechne uznanie. Dziś jako talię do nauki, która jest idealna dla początkujących uznaje się karty Ridera-Waite’a.
Pomoc w rozwoju psychologii
W XX wieku po karty tarota sięgnęli psychologowie analityczni ze szkoły Carla Gustava Junga. którzy chcieli opisać symbolikę i archetypy w nim zawarte. Posługując się wiedzą z zakresu psychologii oraz kartami, powstała ciekawa analiza zbiorowych archetypów.
Tarot dziś
Obecnie tarot nie ewoluuje w formie, lecz raczej funkcji i zastosowaniu. Cały czas powstają nowe talie tarota, które zazwyczaj nie różnią się zasadniczą budową a bardziej techniką wykonania, ekspresją i indywidualną interpretacją twórcy czy zawartością symboli.
Z resztą okultyzm w XXI wieku ma się nadal dobrze. Świadczą o tym liczne horoskopy i wróżby internetowe. Codziennie do najczęstszych wyszukiwań w przeglądarce należą hasła: tarot na dziś lub tarot online.
Wielkie Arkana
Arkana Wielkie to pierwsza, podstawowa część talli każdego tarota. Składają się one z 22 kart przedstawiających różne osoby lub zjawiska. Każda karta posiada rysunek, podpis oraz liczbę. Wielkie Arkana są często określane jako zbiór archetypowych sytuacji, postaci i ról, jakich doświadczają ludzie w swojej życiowej wędrówce, której celem, jak twierdzą ezoterycy i mistycy, jest oświecenie duszy. Na początku tej drogi znajduje się arkan Głupiec, a na końcu arkan Świat.
Lista wszystkich Arkanów Wielkich wg kolejności: Głupiec, Kuglarz (Mag), Kapłanka, Cesarzowa, Cesarz, Kapłan, Kochankowie, Rydwan, Sprawiedliwość, Starzec, Koło Fortuny, Siła (Moc), Wisielec, Śmierć, Powściągliwość, Diabeł, Wieża (Dom Boga, Piorun), Gwiazda, Księżyc, Słońce, Sąd Ostateczny, Świat.
Małe Arkana
Arkana Małe składają się z 56 kart. Każda z nich opatrzona jest rysunkiem i liczbą. Nie ma sensu wymieniać każdej karty po kolei. Najważniejszy jest ich podział.
Małe Arkana dzielą się na cztery kolory, czy też inaczej dwory:
- Denary (Monety, Pentakle);
- Buławy (Pałki, Różdżki, Kije, Maczugi);
- Kielichy (Puchary, Puszki);
- Miecze.
Każdy kolor (dwór) dzieli się na poszczególne żywioły:
- Denary odpowiadają żywiołowi ziemi; symbolizują świat materialny, sprawy doczesne;
- Buławy odpowiadają żywiołowi ognia; symbolizują energię, siłę, męskość;
- Kielichy odpowiadają żywiołowi wody; symbolizują zdolności twórcze, kobiecość;
- Miecze odpowiadają żywiołowi powietrza; symbolizują rozum i porozumiewanie się.
Zgodnie z zasadami zachodniej astrologii, każdemu z żywiołów, a zatem i każdemu kolorowi w tarocie, odpowiadają trzy znaki zodiaku:
- ziemia to Byk, Panna i Koziorożec;
- ogień to Baran, Lew i Strzelec;
- woda to Rak, Skorpion i Ryby;
- powietrze to Bliźnięta, Waga i Wodnik.
Tarot a religia
Kościół katolicki surowo zabrania wszelkich sposobów wróżenia, w tym z tarota. Osoba, która jest wierząca może czuć się winna idąc po poradę do wróżki lub sama próbując odczytywać karty. Jest to bowiem grzech przeciwko pierwszemu przykazaniu z Dekalogu, które mówi: “Nie będziesz mieć bogów cudzych przede mną”. W tym wypadku tarot i płynące z niego wróżby, pytania i odpowiedzi o przyszłość oraz powierzanie im swojego losu jest krokiem oddalającym się od Boga.
Wszystko jednak zależy od sumienia danej osoby oraz poziomu jej gorliwości. Są ludzie, którzy w Boga wierzą, ale niekoniecznie praktykują doktrynalną wiarę. Powinni oni sami przed sobą zadecydować o konsekwencjach moralnych i duchowych jakie niesie ze sobą tarot.
Mowa tu oczywiście o zawierzanie kartom swojej przyszłości i dalszych losów. Tarot nie zawsze jednak służy tym celom. Jak się zaraz okaże, karty tarota można wykorzystywać w zupełnie inny sposób. Cele te nie zawsze muszą się kłócić z wyznawana religią, a wręcz pomóc w pogłębieniu i zrozumieniu swojej wiary.
Jak działa Tarot?
Karty tarota tworzą uporządkowany system, który stanowi odbicie przede wszystkim procesów psychologicznych, które dzieją się w każdym człowieku. Za pomocą kart można również śledzić tendencje względem różnych wydarzeń.
Tarot mówi przede wszystkim o tym co dzieje się tu i teraz. To wgląd w świadomość i podświadomość osoby korzystającej z kart. Na tej podstawie można rozpoznać ciągi przyczynowo-skutkowe, czyli tendencje, które ma dana osoba. Dzięki temu można domyślać się, w którą stronę będzie szło jej dalsze życie. Ważne jest, aby uświadomić sobie, że to ty sam/sama decydujesz o swoim losie, a nie karty. Tarot pomaga tylko zauważyć pewne procesy, często nieświadome, które aktualnie dzieją się w naszym życiu.
Logiczny umysł większości osób będzie jednak negować takie postrzeganie. Warto się tutaj odnieść do Carla Gustava Junga, jednego z najważniejszych prekursorów współczesnej psychologii, który wytłumaczył na czym polega archetyp zbiorowy oraz jaką rolę pełni w życiu każdej jednostki. Według niego ludzie są ze sobą połączeni nieświadomością zbiorową. Korzystając z tarota, wchodzi się w stan zbliżony do medytacji. Poszczególne karty łączą się z daną osobą właśnie poprzez symbolikę i intuicję.
Uwaga na oszustów!
Niestety zawsze znajdą się osoby, które układają tarota tylko po to, aby wyłudzić od klientów duże sumy pieniędzy. Zjawisko to jest nagminne w Internecie. Zanim skusisz się na wgląd tarotowy, zrób porządny research odnośnie wyboru osoby, do której się zwrócisz. Koniecznie sprawdź jak wybrać wróżkę internetową.
Osoby, które posiadają złe intencje, chociażby zysk, a nie pomoc, nigdy nie będą dobrymi tarocistami. Oznacza to, że nie zrozumieli mądrości płynącej z kart lub wykorzystują je tylko jako narzędzie. Zdarza się, że wróżbici uzależniają swoich klientów od tarota wmawiając im, że bez pomocy kart, ta osoba nie poradzi sobie w życiu.
Tarot to jedynie narzędzie do rozwoju osobistego i wspierania drogi życiowej lub duchowej. Karty pokazują o wiele więcej, niż tylko “jedną prawdę”.
Tarot zamiast psychoterapii?
Tarot może się okazać świetnym narzędziem psychologicznym, które wspiera w codzienności, motywuje i przynosi ulgę poprzez naprowadzanie na zagadnienia, którymi aktualnie warto się zająć. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko pewien indywidualny rodzaj terapii. Jeśli ktoś próbuje rozwikłać swoje ciężkie problemy za pomocą tarota, może się zawieść lub może się to skończyć tragicznie. Tarot nie zwalnia z profesjonalnej pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej. Osoba z poważnymi zaburzeniami powinna nawet skonsultować używanie tarota ze swoim terapeutą.
Jeśli jednak miewasz chwilowe wahania nastrojów lub czeka cię trudna decyzja, może warto wybrać się do wróżki lub samemu nauczyć się układać karty? Tarot posiada niezwykłą moc pomagającą zajrzeć w głąb siebie.
Więcej o ezoteryce, horoskopach i astrologii dowiesz sie na ŚwiatMagii.pl oraz Horoskop24.pl.