Każdy użytkownik samochodu spotyka się z koniecznością wymiany opon. Potrafi być to dotkliwe dla portfela. Ceny opon różnią się między sobą bardzo znacząco, w zależności od producenta, rozmiaru i parametrów. Cena używanych odpowiedników na ogół jest o ponad połowę niższa niż nowego kompletu. Stanowi to sporą różnicę.

Jeszcze taniej można kupić ogumienie regenerowane. Brzmi to kusząco, ale czy to bezpieczne? I czy faktycznie jest opłacalne?

Czy kupno używanych opon się opłaca?

Kupując używane opony można wydać nawet o kilka tysięcy złotych mniej, niż przy zakupie nowego kompletu. Jest to zdecydowanie godna uwagi różnica. Dokonując decyzji dotyczącej wyboru ogumienia, koniecznie trzeba mieć na uwadze, że bezpieczeństwo nie jest czymś na czym warto oszczędzać.

Utraconego w wyniku potencjalnego wypadku zdrowia lub życia nie da się odzyskać. Ewentualne straty materialne w przypadku zdarzenia drogowego również niemal zawsze są większe niż kwota, którą trzeba by było dołożyć do dobrej jakości opon. Ogumienie jako zewnętrzna część koła, ma styk z podłożem i bezpośrednio bierze udział w przeniesieniu sił między pojazdem, a drogą. Wszelkie nieprawidłowości w zużyciu bieżnika lub ciśnieniu wewnątrz opony stwarzają zagrożenie na drodze. Mogą spowodować wydłużenie drogi hamowania, znoszenie pojazdu na którąś stronę i inne problemy. Czy to oznacza, że lepiej zrezygnować z kupna używanych opon? Nie koniecznie!

Na co zwrócić uwagę przy kupnie używanych opon?

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort użytkowania, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy w czasie wyboru. Kupienie opon używanych w dobrym stanie technicznym pozwoli cieszyć się realną oszczędnością.

Wiek ogumienia

Pierwszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest rok produkcji opon. Według ekspertów ogumienie nadaje się do użytku przez maksymalnie 10 lat. Tak długi okres eksploatacji można osiągnąć wyłącznie przy niskich przebiegach i bardzo starannym użytkowaniu, konserwowaniu i przechowywaniu opon. Po tym czasie nawet, gdyby zupełnie nie były używane, nie nadają się już do zastosowania w pojeździe.

Guma z której są wykonane ulega degradacji. Zmienia się jej twardość i następuje pogorszenie właściwości trakcyjnych. Kupując używane opony warto wziąć pod uwagę koszt zakupu kompletu opon w przeliczeniu na to, ile czasu będą zdatne do użytku. Najlepiej zdecydować się na ogumienie nie starsze niż 3-4 lata, pamiętając przy tym, że im nowsze, tym lepsze.

Stopień i rodzaj zużycia

Przed zakupem należy starannie obejrzeć każdą oponę. Jest kilka elementów, na które warto przy tym zwrócić uwagę. Podstawową i najbardziej oczywistą sprawą jest stopień zużycia.

Zakup opon z wytartym lub bliskim tego bieżnikiem z pewnością nie będzie opłacalny. Koniecznie należy zdyskwalifikować także opony o nierównomiernym zużyciu bieżnika. Świadczy o tym, że były eksploatowane z nieprawidłowym poziomem ciśnienia, były założone na krzywą felgę lub geometria zawieszenia pojazdu nie była prawidłowa. Takie opony nie nadają się do dalszego użytkowania. Warto obejrzeć także ich boki. Tam najłatwiej zauważyć ewentualne wybrzuszenia lub pęknięcia.

Mogą one powstawać w wyniku uszkodzeń mechanicznych, np. w przypadku uderzenia o krawężnik. W przypadku zauważenia takich uszkodzeń lub śladów po łataniu opony również należy zrezygnować z zakupu.

Pełen komplet

Najlepiej wymieniać jednocześnie cały komplet opon. Absolutnym minimum jest jednoczesna wymiana opon na jednej osi pojazdu. Aby zachować właściwości trakcyjne bezwzględnie muszą mieć one taki sam stopień zużycia. Oprócz tego, używanie dwóch różnych opon na jednej osi, nie jest zgodne z przepisami. Najlepiej jest wybrać cały komplet używanych opon, które były razem używane od nowości w jednym pojeździe.

Jakie opony używane warto kupić?

Zakup używanych opon wymaga więcej zaangażowania niż kupienie nowego kompletu. Konieczne jest staranne obejrzenie ich przed podjęciem decyzji. Inaczej zakup może zakończyć się rozczarowaniem i wygenerować straty, zamiast oczekiwanych oszczędności.

Najlepiej zdecydować się na zakup dość nowego, pełnego kompletu o dobrych parametrach. Szczególnie warte uwagi jest takie rozwiązanie w przypadku opon z segmentu premium. Pozwala uzyskać dobry stosunek ceny do jakości. Można dzięki temu nabyć wysokiej jakości produkt przy zachowaniu przystępnego budżetu. Używane opony w dobrym stanie to świetna inwestycja dla osób, które są skłonne poświęcić trochę czasu na poszukiwania.