Twój komputer jest zbudowany z wielu komponentów. Każdy z nich przyczynia się do prawidłowego działania maszyny i ma swoją funkcję. Kiedy otworzymy typowy komputer stacjonarny, zawsze znajdziemy tam kości z pamięcią RAM, kartę graficzną, zasilacz, procesor oraz płytę główną, która łączy ze sobą różne komponenty i doprowadza do nich zasilanie.
Procesor graficzny to najważniejszy element komputera dla osób, które będą wykorzystywały swój sprzęt podczas gier. Karta graficzna (z angielskiego skrót GPU) odpowiada za tworzenie obrazu na ekranie naszego monitora lub innego urządzenia wyświetlającego obraz.
Bez karty graficznej nie bylibyśmy w stanie transmitować obrazu tworzonego przez komputer. Nie moglibyśmy grać w gry, oglądać filmów, czy też przeglądać internetu.
Czym dokładnie jest karta graficzna?
Karta graficzna jest procesorem, którego zadaniem jest transmisja obrazu. Procesory graficzne mogą mieć różnorodny kształt. Najczęściej zostają wyposażone przez producenta w wentylatory, które pomagają schładzać kartę podczas intensywnej pracy. Karty mają swoją własną pamięć, dzięki której kontrolują samodzielne procesy. Na rynku znajdziemy dosłownie dziesiątki, jeśli nie setki różnych modeli kart graficznych. Jednak wszystkie różnorodne karty możemy podzielić na dwa typy. Karty graficzne zintegrowane i karty graficzne dedykowane. Czym się różnią?
Karta graficzna zintegrowana
Procesor graficzny w postaci zintegrowanej to po prostu niewielka karta, która została połączona z głównym procesorem komputera lub układem scalonym na płycie głównej. Dlatego nazywamy ten sprzęt zintegrowaną kartą graficzną, ponieważ nie jest oddzielnym komponentem, a jedynie dodatkiem połączonym z inną częścią. Całkiem spora część kart graficznych od firmy Intel posiada zintegrowane procesory graficzne. Zintegrowane procesory graficzne mają całkiem spory problem z obsługą wymagających obrazów, takich jak bardzo wysoka rozdzielczość w filmach lub grach.
Poradzą sobie jednak bez problemu ze starymi grami, które produkowano z myślą o archaicznych urządzeniach. Generalnie zintegrowany GPU spełni oczekiwania osób, które nie wykorzystują komputera do zbyt skomplikowanych zadań i skupiają się jedynie na przeglądaniu internetu, czytaniu artykułów i odtwarzaniu poczty elektronicznej. Zintegrowana karta pobiera mniej prądu od dużego, dedykowanego procesora graficznego. Dlatego może być sensownym wyborem dla oszczędnego konsumenta.
Dedykowana karta graficzna
Dedykowany procesor graficzny jest oddzielnym komponentem komputera, który został dodany do gniazda z rozszerzeniami. Dedykowana karta graficzna stanowi prawdziwy rdzeń każdego komputera gamingowego. Dedykowane karty zostały stworzone po to, aby obsługiwać znacznie bardziej skomplikowane obrazy. Najnowsze karty umożliwiają rozgrywkę w trójwymiarze nawet na ekranach o rozdzielczości 4K. Z kolei najlepsze z nich umożliwiają oglądanie filmów i seriali na telewizorach z rozdzielczością 8K.
Mimo wszystko pamiętajmy o tym, że wysokiej jakości dedykowane karty graficzne są przydatne nie tylko podczas gry oraz oglądania filmów. Potężne karty graficzne są niezbędne do renderowania filmów oraz tworzenia animacji. Dedykowany układ graficzny zawsze przewyższa zintegrowane karty, jednak musimy liczyć się z tym, że w porównaniu ze zintegrowaną wersją jest niezwykle prądożerny.
Czym tak właściwie przewyższa zintegrowane GPU? Dedykowana karta graficzna została wyposażona w znacznie więcej mocy zdolnej do przetwarzania danych, a ponadto ma swój własny układ chłodzenia, który schładza kartę podczas przetwarzania skomplikowanych zadań.
W jakie komponenty jest wyposażona dedykowana karta graficzna?
Dedykowana graficzna to sporych rozmiarów część komputerowa, która składa się ze swoich własnych komponentów potrzebnych do jej prawidłowego działania. Co tak właściwie znajduje się w karcie graficznej? W wielu aspektach karta graficzna przypomina główny procesor komputera (nie bez powodu nazywamy karty procesorami graficznymi).
Pamięć karty graficznej to najważniejszy komponent, który pozwala nam oszacować i porównywać poszczególne modele. Na podstawie pamięci możemy określić, jak potężny jest dany model procesora graficznego. Pamięć karty graficznej często określana jest słowem VRAM (od połączenia określeń Video i RAM).
Kolejny istotny element karty, na który należy zwrócić uwagę to jej wyjścia i wejścia, czyli po prostu porty na kable. Najczęściej znajdziemy na kartach graficznych porty DVI, HDMI, Display Port i VGA. Nieliczne z kart są kompatybilne z najnowszymi wejścia typu USB C 3.1/3.2 (znanymi także jako port thunderbolt).
Karty graficzne składają się także z radiatora lub wentylatora. Dodatkowe wentylatory zamontowane na karcie graficznej pomagają w odprowadzaniu ciepła wytwarzanego przez sprzęt podczas intensywnej pracy. Ze względu na to, że dużych rozmiarów karty pobierają większe ilości prądu od zintegrowanych układów graficznych, istnieje potrzeby, aby umieszczać na nich dedykowane wiatraki i radiatory.
Ostatnim elementem karty jest BIOS. BIOS układu graficznego przechowuje informacje o początkowych ustawieniach i programach, zachowując dane o napięciach, pamięci i inne dane po wyłączeniu komputera.
W jaki sposób działa karta graficzna?
Karta graficzna renderuje obraz w czasie rzeczywistym i transmituje go na odbiornik w postaci monitora lub telewizora. Niezależnie od tego, czy chcemy wyświetlać filmy, gry, obrazy, animacje, czy też zwykłe strony internetowe, potrzebujemy do tego karty odpowiedzialnej za transmisję obrazu. Nawet tak proste czynności otwarcie zwykłego folderu z tekstem wymaga karty graficznej, aby renderować obraz w czasie rzeczywistym.
Kiedy zagłębimy się nieco w specyfikę działania tego komponentu, należałoby powiedzieć, że karta graficzna odwzorowuje informacje przesyłane przez programy w komputerze. Odbiera ona sygnał od plików znajdujących się na naszym dysku lub w pamięci podręcznej komputera, a następnie przetwarza je na skalowalny obraz.
Najnowocześniejsze z dzisiejszych kart graficznych są w stanie przetwarzać ogromne ilości obrazu równocześnie. Najlepsze karty z serii RTX 3000 mają 24 gigabajty VRAMu. Dla porównania typowa karta znajdująca się w biurowym laptopie ma zwykle nie więcej niż 2 gigabajty VRAMu. Im więcej VRAMu posiada karta graficzna, tym więcej obrazu przetwarza w tym samym momencie. Duża moc karty graficznej dba również o płynność wyświetlanego obrazu.
Procesor wysyła do karty graficznej informacje o obrazie, które następnie karta przetwarza. Następnie GPU przesyła przetworzone w swojej pamięci podręcznej informacje o obrazie od podłączonego wyświetlacza, takiego jak monitor. Innymi słowy, cały proces wygląda mniej więcej tak:
Procesor pobiera informacje, przesyła je do karty graficznej, a następnie karta graficzna przetwarza dane i transmituje je na telewizory lub monitory.