Centrolewicowy polityk Anze Logar wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich w Słowenii, które odbyły się w minioną niedzielę.

Wyniki poszczególnych kandydatów

Podane jeszcze w dniu głosowania przez tamtejszą Państwową Komisję Wyborczą wstępne wyniki pierwszej tury dawały popieranemu przez Słoweńską Partię Demokratyczną SDS kandydatowi poparcie na poziomie około 35 %.

Drugie miejsce zajęła kandydatka niezależna, popierana jednak przez lewicę oraz Zielonych, Natasza Pirc Musar, która uzyskała około 26 % głosów. Oznacza to, że prawdopodobnie ta dwójka kandydatów zmierzy się ze sobą w drugiej turze przewidzianej na 13 listopada.

Kontrkandydatka zwycięzcy jest byłą prezenterką telewizyjną, która w swoim dorobku ma też rolę krajowego komisarza ds. informacji oraz kierowanie Słoweńskim Czerwonym Krzyżem. W swojej karierze prawniczej reprezentowała między innymi małżonkę byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Melanię Trump. Jej wejście do finałowego starcia wyborczego przewidywały już przeprowadzane wcześniej sondaże.

Na trzecim miejscu, a więc już bez szans na wyborczą wygraną znalazł się z wynikiem 16 % kandydat socjaldemokratów, a na kolejnym burmistrz gminy Koczevje Vladimir Prebilicz uzyskując wynik 10 %.

Zwycięzca pierwszej tury, popierany przez SDS Anze Logar w latach 2020 – 2022 sprawował funkcję ministra spraw zagranicznych w rządzie Janeza Janszy. Jego ugrupowanie w kwietniu przegrało jednak wybory parlamentarne oddając władze centrolewicowej koalicji na czele z Ruchem Wolności i jej nowym premierem Robertem Golobem.

Frekwencja wyborcza w tych wyborach wyniosła około 37 %, jednak ostatecznie, po zliczeniu wszystkich głosów, co nastąpi początkiem listopada z uwagi na głosy oddawane za granicą, okaże się nieco wyższa. Dla wyborców w stolicy kraju Lublanie pewnego rodzaju komplikacją był niedzielny maraton, na potrzeby którego czasowo wyłączono z ruchu część ulic w mieście. W efekcie niektórzy wyborcy mieli pewne trudności z udaniem się do lokali wyborczych.

Po podliczeniu głosów oddanych za granicą na początku listopada oraz wyznaczonej na dzień 13 listopada drugiej turze głosowania, które wyłoni przyszłego prezydenta kraju, objęcie przez niego urzędu nastąpi dzien przed wigilią, 23 grudnia.