Profilaktyka jest niezwykle ważna! Każdy powinien o tym pamiętać i badać się regularnie. Istnieje wiele badań, które powiedzą nam, czy nasz organizm funkcjonuje prawidłowo. Mowa tu zarówno o podstawowych badaniach krwi i moczu, jak i innych badaniach, które pozwolą wykryć niebezpieczne choroby na wczesnym etapie. Niektóre z nich powinniśmy wykonywać raz w roku, niektóre rzadziej, ale absolutnie nie powinniśmy pomijać żadnego z nich.
Podstawowe badania, które powinien wykonywać każdy
Absolutne podstawy badań to regularne badanie krwi i moczu. Każdy z nas przynajmniej raz w roku powinien wykonywać taki podstawowy pakiet badań. W skład takiego pakietu wchodzi morfologia, OB, ogólne badanie moczu, a także poziom glukozy we krwi. Nieco rzadziej, bo raz na 2-3 lata powinniśmy pogłębić te badania o próby wątrobowe, badania tarczycy oraz poziom poszczególnych elektrolitów we krwi. Warto kontrolować poziom fosforu, potasu, sodu, magnezu i wapnia. Przynajmniej raz na 4-5 lat, jeśli nie ma wskazań do częstszego badania, powinniśmy sprawdzić także lipidogram, czyli poziom dobrego i złego cholesterolu. Raz na kilka lat warto także zrobić USG brzucha. W dzisiejszych czasach powinniśmy też kontrolować hormony tarczycy, ponieważ coraz więcej osób cierpi z powodu jej chorób. Osoby, które palą, powinny wykonywać RTG klatki piersiowej. Do takiego pakietu badań warto dodać również kontrolę znamion na ciele. Ważne jest również regularne odwiedzanie dentysty, który wykona przegląd zębów. Osoby powyżej 40 roku życia powinny również wykonywać EKG.
Jakie badania powinny być wykonywane ze względu na płeć?
Istnieje kilka badań przeznaczonych jedynie dla kobiet, lub tylko dla mężczyzn. Kobiety przede wszystkim powinny regularnie odwiedzać ginekologa, wykonywać USG jajników oraz cytologię. Bardzo ważne jest także samobadanie piersi, przynajmniej raz w miesiącu. Dodatkowo kobiety poniżej 50 roku życia regularnie powinny chodzić na USG piersi. Kobiety powyżej 50 roku życia muszą wykonywać mammografię. Mężczyźni przede wszystkim powinni wykonywać badania profilaktyczne w kierunku raka jąder i chorób prostaty. Mowa tu o oznaczeniu antygenu PSA, samobadaniu jąder oraz o wizytach u urologa i proktologa.