Sesja i egzaminy zbliżają się wielkimi krokami, a Ty jesteś w lesie z nauką? Zaczyna Cię to bardzo stresować i nie wiesz jak przyswoić taki ogrom materiału w tak krótkim czasie. Koniecznie skorzystaj ze sprawdzonych metod efektywnej nauki. Czym jest efektywna nauka? Jest to proces skutecznego przyswajania i zapamiętywania informacji, w optymalnie krótkim czasie. Pomogą Ci w tym specjalne techniki ułatwiające zapamiętywanie. Pamiętaj, że bierne czytanie informacji raczej nie jest kluczem do sukcesu. Sprawdź zatem jak się uczyć, żeby się nauczyć, zdać egzamin i nie zapomnieć!

Odpowiednie przygotowanie kluczem do sukcesu

Pamiętaj, że nauka na ostatnią chwilę nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli usiądziesz do materiału dzień lub dwa przed egzaminem, możesz mieć problem z nauczeniem się wszystkiego. Nasz organizm zaprogramowano w ten sposób, że zdecydowanie łatwiej jest nam się nauczyć, poświęcając materiałowi codziennie około pół godziny przez kilkanaście dni, niż siedząc nad książkami 10 godzin ciągiem. Przygotowując się do nauki przede wszystkim powinniśmy mieć motywację. Oprócz tego ważne jest miejsce, w którym się uczymy. Powinno być przewietrzone i zawsze dobrze oświetlone. Do nauki potrzebna jest nam cisza i spokój, dlatego musimy ograniczyć rozpraszające nas bodźce. Ważna jest także regularność i powtarzanie materiału w celu utrwalenia go. Ale nie możemy zapominać o robieniu sobie krótkich przerw, które pozwolą nam się zrelaksować. Zanim usiądziemy do nauki przygotujmy sobie wszystkie materiały, a także miejsce do robienia notatek. Dobrze jest również mieć jakąś przekąskę, która pobudzi nasz umysł, czyli na przykład orzechy.

Metody efektywnej nauki

Podstawową i najbardziej znaną metodą efektywnej nauki są mapy myśli. Na czym polegają? Na graficznym rozpisaniu sobie najważniejszych zagadnień wraz z krótkimi opisami. W centrum mapy zawsze powinny znajdować się kluczowe zagadnienia, a od nich, strzałkami, wyprowadzamy inne, poboczne. Najskuteczniejsze mapy myśli to te tworzone różnokolorowymi długopisami, z wykorzystaniem kolorowych karteczek i znaczników, które ułatwiają nam zapamiętywanie. Oprócz tego ucz się na głos. Głośnie powtarzanie ułatwia zapamiętywanie materiału. Jeśli jesteś wzrokowcem, przydadzą Ci się kolorowe karteczki samoprzylepne. Zapisz na nich najważniejsze informacje i przyklej je na ścianę, w widocznym miejscu. Możesz też samodzielnie wykonać fiszki do nauki. Jeśli te metody nie pomogą, zawsze zostaje włożenie podręcznika na noc pod poduszkę :)!