Wiadomości z amerykańskiej polityki informują, że Izba Reprezentantów przegłosowała potencjalny zakaz korzystania z popularnej aplikacji TikTok na terenie Stanów Zjednoczonych. Według raportów agencji AFP, chińska aplikacja społecznościowa mogłaby utracić blisko 170 milionów użytkowników w wyniku tego działania.

Chcąc skutecznie ograniczyć wpływy chińskie na terytorium USA, zaproponowany akt prawny otwiera drogę do kompletnego zakazu funkcjonowania TikToka, jeżeli jego właściciel – chiński gigant technologiczny ByteDance – nie zdecyduje się na sprzedaż platformy firmie niepowiązanej z rządem Chińskiej Republiki Ludowej. Ustawa została jednogłośnie przegłosowana w Izbie Reprezentantów w sobotę, równocześnie z ustawą dotyczącą konfiskaty rosyjskich aktywów. Obie propozycje ustaw zdobyły poparcie większości członków obydwu głównych partii politycznych w Stanach Zjednoczonych.

Przed ostatecznym wprowadzeniem w życie, dokument musi zostać zatwierdzony przez amerykański Senat. Następnie Prezydent Joe Biden będzie miał możliwość podpisania ustawy, co przesądzi o jej wejściu w życie.