Dzieci rozwijają się w różnym tempie, a dłuższe opanowywanie poszczególnych umiejętności nie zawsze musi się wiązać z problemami zdrowotnymi. Jednak to ważne, żeby wiedzieć, co powinno umieć dziecko w wieku 3 lat, by móc w porę zareagować, jeśli pojawią się niepokojące symptomy.
Taka wiedza umożliwi rodzicom zweryfikowanie swoich oczekiwań względem dziecka i sprawi, że będą mogli skutecznie wspierać pociechę w nauce samodzielności, rysowania czy nawet liczenia. A jak przebiega prawidłowy rozwój 3-latka?
Umiejętności 3-latka – na co warto zwrócić uwagę?
Dziecko w wieku 3 lat staje się coraz bardziej samodzielne, potrafi się efektywnie komunikować z otoczeniem i znacznie wzrasta jego sprawność motoryczna. 3 lata to wiek, w którym maluch powinien już sprawnie sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne i korzystać z toalety bez pomocy dorosłych.
Umiejętności 3-latka obejmują także samodzielne jedzenie i picie napojów z kubka oraz prawidłowe trzymanie sztućców i kredek. Rezolutny 3-latek może bez wsparcia rodziców ubrać się, włożyć buty czy zapiąć zamek błyskawiczny. Dodatkowo dzieci chodzące do przedszkola często szybciej uczą się składać ubrania i odnosić rzeczy na miejsce. Ponieważ w przedszkolu po każdej zabawie maluchy muszą po sobie posprzątać.
Co zrobić, gdy 3-latek nie ubiera się sam?
Może się tak zdarzyć, że dziecko w wieku 3 lat jeszcze nie potrafi samo się ubrać. Wówczas rodzice starają się nakłonić pociechę do tej czynności na wszelkie możliwe sposoby. Brak samodzielności w tym obszarze nie musi oznaczać, że maluch nieprawidłowo się rozwija.
Ważne, by sprawdzić, czy dziecko wie, jak te czynności wykonać oraz w jakim zakresie potrzebuje wsparcia rodziców. Ponieważ czasami maluchy potrafią same się ubrać, ale z różnych przyczyn nie chcą tego zrobić. Taka sytuacja może wynikać z faktu, że dziecko źle znosi niepowodzenia lub odczuwa zbyt dużą presję ze strony rodziców. Dlatego warto podejść do każdego przypadku indywidualnie, by udzielić dziecku potrzebnego wsparcia.
Jak przebiega rozwój emocjonalny u 3-latka?
Trzyletnie dzieci zaczynają coraz lepiej rozumieć otaczający je świat. W efekcie rodzice mogą już takiemu dziecku wytłumaczyć, dlaczego nie może zjeść cukierków lub dostać danej zabawki. Dziecko w wieku 3 lat potrafi bardzo precyzyjnie rozpoznać i nazwać emocje oraz wyrażać je adekwatnie do sytuacji. Rodzice mogą zaobserwować, że ich pociecha chętniej się przytula, często upewnia się, że jest kochana i zaczyna troszczyć się o innych.
Trzeci rok życia to także wiek, w którym dziecko nawiązuje pierwsze przyjaźnie i uczy się dzielić zabawkami. Jednocześnie 3-latek może się bać ciemności, owadów, samotności lub wyimaginowanych potworów. Jest to zatem okres, w którym dziecku trzeba zapewnić poczucie bezpieczeństwa, aby mogło z sukcesem poznawać świat i rozwijać swoje umiejętności.
Jaki zakres wiedzy powinien posiadać 3-latek?
Dzieci w tym wieku są bardzo ciekawe otaczającego je świata i chętnie chłoną nową wiedzę. Trzylatek powinien umieć już rozróżniać podstawowe kolory i kształty oraz znać ich nazwy. Poza tym takie maluchy mają coraz lepszą zdolność zapamiętywania i mogą przewidywać konsekwencje swoich działań.
Intelektualne umiejętności 3-latka obejmują również znajomość kilku pierwszych cyfr czy fragmentów tekstów dziecięcych piosenek i wierszyków. Pociecha może też wiedzieć, do czego służą poszczególne przedmioty użytku domowego i jak można je włączyć lub wyłączyć. W wieku trzech lat dziecko potrafi łączyć obrazki w pary, układać puzzle oraz dostrzegać podobieństwa i różnice między wybranymi przedmiotami.
Umiejętności językowe 3-latka
Trzylatek powinien wyraźnie się wysławiać i składać poprawne zdania. Dziecko w tym wieku używa prawidłowych form osobowych i jest świadome swojej przynależności płciowej. Maluchy chodzące do przedszkola potrafią zapamiętać imiona i nazwiska kolegów oraz koleżanek, a także mogą zacząć nadawać własne nazwy zabawkom lub ulubionym przedmiotom.
Co ważne 3-latek zadaje bardzo dużo pytań i dużo mówi, dlatego to naturalne, że czasem przekręci jakieś słowo lub sylabę. Ponadto dziecko w tym wieku z każdym dniem poznaje coraz więcej słów i zaczyna używać zdrobnień.
3 lata to także wiek, w którym dziecko odkrywa bogaty świat wyobraźni, dzięki czemu już za chwilę będzie wymyślać niesamowite scenariusze zabaw, które zaskoczą niejednego dorosłego. Umiejętności 3-letniego dziecka są naprawdę imponujące, dlatego warto w tym okresie często rozmawiać z dzieckiem, by wspierać jego potrzebę poznawania świata.