Woda z kranu, w ciężkich czasach PRL-u, co starsi jej użytkownicy na pewno pamiętają, miała zapach i wygląd, który nie zachęcał do spożycia. Była mętna i pachniała nieprzyjemnie chlorem. To właśnie te obrazki z lat 80-tych spowodowały, że do dzisiaj panuje mit na temat picia wody z kranu oraz konieczności jej filtrowania.
Wielu z nas zadaje sobie pytania: czy picie wody z kranu tworzy kamienie na nerkach? Czy warto filtrować wodę z kranu? Spróbujmy rozstrzygnąć jak to jest z naszą kranówką, czy jest zdrowa, czy też należy jej unikać.
Czy picie wody z kranu tworzy kamienie na nerkach?
Każdy wie, że gotując wodę z kranu w czajniku wytwarza się na nim pewien osad, nazywany powszechnie kamieniem. A skoro kamień wytwarza się na czajniku, to przecież musi się również wytwarzać w naszych nerkach, tworząc niebezpieczną kamicę nerkową, tak? Na szczęście ten mit jest nieprawdziwy. Co więcej nie ma żadnych badań naukowych, żeby woda z kranu powodowała problemy z nerkami.
Kamica powstaje z powodu złej diety, natomiast osad na czajniku występuje, dlatego, że podczas procesu gotowania następuje rozkład wodorowęglanów wapnia i magnezu występujących w wodzie z kranu. Ciekawostką jest to, że właśnie ten osad na sprzętach kuchennych czy na łazienkowym prysznicu świadczy o tym, że nasza woda z kranu jest w gruncie rzeczy… bardzo zdrowa. Z raportów ministerstwa zdrowia, dowiadujemy się, że woda z kranu ma podobny skład do tej, którą kupujemy w butelkach, a nawet zawiera pewne minerały, których płyn ze sklepu może w ogóle nie mieć.
W wodzie z kranu występują bardzo ważne dla naszego zdrowia: wapń, magnez, fosfor, potas, siarka, miedź i sód. To właśnie ze względu na to, że woda z kranu zawiera te cenne minerały, to podczas procesu gotowania wody wydzielają się one powodując występowanie wspominanego osadu. Także, jeżeli zastanawiamy się czy picie wody z kranu tworzy kamienie na nerkach i czy jest niezdrowe, to już wiemy, że zdecydowanie jest zdrowe i jak najbardziej wskazane.
Czy warto filtrować wodę z kranu?
Gdy zastanawiamy się, czy warto filtrować wodę z kranu, to musimy sobie uświadomić, że decydując się na taki zabieg możemy pozbawić naszą wodę z kranu, cennych składników mineralnych, o których pisaliśmy powyżej. To czy w takim razie powinniśmy zupełnie zrezygnować z dzbanków z filtrem do wody? Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeżeli nasza woda w kranie jest na prawdę twarda to może smakować nieprzyjemnie, a poza tym spowoduje odkładanie się dużej ilości osadu na naszych sprzętach gospodarstwa domowego, które poddane takiemu procesowi mogą zacząć się zwyczajnie psuć.
Dlatego filtrowanie wody, może być dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcemy wykorzystywać kranówkę do czajnika oraz w sytuacji, gdy nie przepadamy za jej smakiem. Warto również wiedzieć, że gotowanie wody samo w sobie pozbawia ją pewnych minerałów, które odkładają się właśnie w formie kamienia, a co za tym idzie, woda gotowana jest mniej zdrowa niż woda z kranu, a przy okazji robiąc to bez filtrowania wody, narażamy nasz sprzęt na awarię. Ze względu na twardość wody, jej filtrowanie może być wskazane w przypadku małych dzieci. Tutaj istotna jest opinia lekarza pierwszego kontaktu i jego wskazania, co do rodzaju wody jakąś powinniśmy podawać niemowlakowi.
Mity dotyczące picia wody z kranu obalone
Jak widać picie wody z kranu to zdrowe rozwiązanie, które nie grozi naszym nerkom. Wiemy również, że w pewnych sytuacjach warto korzystać z jej filtrowania, zwłaszcza gdy chcemy wykorzystać kranówkę w czajniku lub podać ją niemowlakowi. Ciekawostką jest to, że spożywanie wody z kranu jest również bardzo ekologiczne, gdyż ogranicza produkcję niebezpiecznych dla naszej planety, tworzyw sztucznych.
Do produkcji jednej butelki plastikowej emitujemy do atmosfery 0,5 kg dwutlenku węgla i zużywamy około 26 litrów wody. Wystarczy, jeżeli sobie pomnożymy to przez ilość butelek typu PET, jakie sami zużywamy w ciągu miesiąca, aby wyobrazić sobie skalę problemu z produkcją, ale także składowaniem odpadów oraz ich późniejszą ponowną obróbką. Jak widać picie wody z kranu to dobry sposób na zapewnienie bezpieczeństwa dla następnych pokoleń. Warto również wiedzieć, że skład naszej wody z kranu możemy sprawdzić na stronach lokalnego przedsiębiorstwa wodnokanalizacyjnego.
Znajdziemy tam między innymi informację na temat temperatury wody, jej składu mineralnego czy też barwy. Biorąc powyższe argumenty, możemy podsumować, że kranówka jest dobrym wyborem, jako źródło wody w naszym domu.