Kot to wspaniałe i charakterne, często kapryśne stworzenie. Każdy człowiek mieszkający z kotem wie, że ten miewa swoje humory – czasem bywa bardzo towarzyski, czasem lubi zupełnie odciąć się od wszystkich.

Często kot swoim zachowaniem przekazuje nam różne rzeczy, które trudno jest nam wychwycić. Zwierzę to rzadko jednak robi coś zupełnie bez powodu. Czasem musimy poradzić sobie z sytuacją, że kotek łasi się. a potem gryzie. Czemu kot gryzie właściciela? Czy jest to powód do zmartwień, czy normalne zachowanie? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć Ci na te pytania, a także zastanowimy się, co zrobić, by kot nie podgryzał ludzi.

Kot liże i nagle gryzie swojego właściciela – dlaczego?

Dlaczego kot zwykł lizać swojego właściciela? Czy to przejaw niepokojący, czy całkowicie normalny? Czy jest to coś pozytywnego, czy raczej negatywnego?

Dla osoby lizanej może to mieć nieco niepozytywne skutki – kot poprzez lizanie zostawia na nas swój zapach, który nie zawsze musi nam się podobać. Szczególnie problematyczne jest, gdy kot liże nasze włosy – wtedy nasza idealnie ułożona fryzura może znaleźć się w rozsypce, a zapach z kociej paszczy będzie się utrzymywał przez długi czas, co bez wątpienia zmusi nas do umycia włosów.

Jednak, jak nietrudno się domyślić, lizanie swojego właściciela może być interpretowane jako wyraz miłości. Kocia mama myje dokładnie swoje dzieci, pozostawiając na nich swój zapach. Tak robią też dorosłe koty w swoim stadzie – myją się wzajemnie, co oprócz zastosowań czysto praktycznych, buduje więź między członkami stada, a także pozwala na wymianę zapachów i „oznaczenie się” kocimy feromonami. To, że kot nas liże, może być wyrazem tego, że w pełni akceptuje nas jako członków swojego stada. Wyraża tym samym swoje uznanie dla nas, a także oznacza nas zapachowo, by inne koty wiedziały, do czyjego stada należymy. Kotka po urodzeniu i odchowaniu małych może też nabyć nawyk lizania swoich właścicieli czy innych kotów w domu.

Co robić, by kot nadmiernie nie lizał ludzi, szczególnie po włosach? Odpowiedź jest tu prosta: należy po prostu odganiać kota, gdy to czyni. Kot powinien pojąć, że to, co robi, nie jest pożądane przez właściciela i powinien po jakimś czasie zaprzestać lizania włosów.

Dlaczego kot gryzie swoich właścicieli?

Po pierwsze, należy odpowiedzieć na to podając już przytoczony przykład: matka kociąt, liżąc swoje małe pociechy, także je nadgryza, można więc tłumaczyć kocie naprzemienne lizanie i nadgryzanie jako wyraz pamięci czy wręcz nostalgii. Kotu po prostu takie zachowanie dobrze się kojarzy.

Kot może gryźć swojego właściciela po prostu z chęci zabawy. To doskonała frajda móc rzucić się na rękę jakiegoś człowieka i porządnie ją wytarmosić, zadając przy tym, chcący czy niechcący, ból atakowanemu człowiekowi. Znane Ci jest na pewno takie kocie zachowanie, gdy kot chwyta przednimi łapkami Twoją dłoń, a tylnymi odbija się od niej? Wygląda na to, że próbuje wtedy rozszarpać swoją „ofiarę”.

Kot może ugryźć swego właściciela wtedy, gdy zwyczajnie znudzi mu się mizianie. Może też wtedy, w ramach swoistych przeprosin, polizać potem właściciela.

To, że kot gryzie właściciela może być symptomem jakichś głębszych kocich problemów. Gdy zdarza się to nieustannie, może warto wybrać się do weterynarza czy do kociego behawiorysty, który będzie potrafił profesjonalnie pomóc Ci w tym problemie?

Czemu jeszcze kot gryzie właściciela?

Czasem zdarza się, że kot ugryzie człowieka, gdy ten niechcący sprawi mu ból – dotknie jakiegoś bolesnego miejsca lub po prostu stanie mu na ogonie. Należy oczywiście uważać, by nie dopuszczać do takich sytuacji, zwłaszcza gdy kot jest świeżo po jakimś zabiegu (np. sterylizacji bądź kastracji) – wtedy ciężko kota winić, że zachował się agresywnie.

Kot może gryźć ludzi dlatego, że został zbyt wcześniej odłączony od matki – takie przedwczesne odłączenie może rzutować na całe życie kota. Może też gryźć dlatego, że zwyczajnie nauczył się tego w dzieciństwie, np. u poprzedniego właściciela. Wiadomo, że mały nadgryzający kotek wygląda słodko, a takie ugryzienia nie bolą. Problem pojawia się wtedy, gdy kot dorośnie – wtedy ugryzienia niestety mogą być dosyć bolesne.

Co jest remedium na gryzienie przez kota?

Takim sposobem może być zakupienie licznych zabawek dla kotów: piłeczek, wędek z piórkiem, nakręcanych myszek, myszek z kocimiętką w środku, pluszaków, czy też drapaków. Kot, który może spożytkować swoją energie na czymś innym, niż na gryzieniu człowieka, będzie miał większe szanse zaprzestać swoich niecnych czynów.

Podsumowanie artykułów o lizaniu i gryzieniu przez kotów

To, ze kot gryzie i liże właściciela na zmianę może wydać się zabawne. Lecz w gruncie rzeczy to nie lada problem. Warto jak najszybciej coś z tym zrobić – im szybciej kot oduczy się niepożądanych zachowań, tym lepiej. Warto jednoznacznie pokazywać, że te zachowania nie są tolerowane. Kupienie kotu dużej ilości zabawek może sprawić, że kot oduczy się gryzienia człowieka.