Coraz więcej ludzi skarży się na liczne problemy trawienne i związane z tym złe samopoczucie. Nie da się ukryć, że powodem powstałej sytuacji jest nieodpowiednie pożywienie, a raczej występujące w nim toksyny i zanieczyszczenia. Żywność słabej jakości oraz błędy żywieniowe mają wpływ na pojawiającą się: biegunkę, zgagę oraz niestrawność. Zdiagnozowana kumulacja toksyn może spowodować różne choroby, a także nowotwór. Warto wspomóc swój organizm poprzez zastosowanie odpowiedniej detoksykacji. W poniższym artykule wyjaśniamy czytelnikom czym są toksyny oraz podpowiadamy co warto zastosować podczas detoksykacji organizmu.

Skąd biorą się toksyny w organizmie?

Toksyny, które występują w organizmie to substancje chemiczne. Pojawiają się w nim głównie poprzez spożyty pokarm, płyny lub powietrze. Szkodliwe substancje chemiczne mogą powstać w naszym organizmie również poprzez zachodzącą przeminę materii oraz reakcję immunologiczną. We współczesnym świecie praktycznie na każdym kroku czeka na nas żywność z licznymi szkodliwymi konserwantami oraz barwnikami. Toksyny mogą również pojawiać się w używanych przez nas ubraniach, opakowaniach produktów spożywczych, środkach czystości, a także kosmetykach. Toksyny są realnym zagrożeniem dla ludzkiego organizmu, a w szczególności dla naszych komórek.

Nagromadzenie się toksycznych substancji w ludzkim organizmie powoduje liczne zaburzenia hormonalne i enzymatyczne, osłabia odporność organizmu, a także wpływa na zmniejszenie płodności. Nadchodzący jesienno-zimowy czas dodatkowo może spotęgować zanieczyszczenie naszego organizmu i problemy trawienne, ponieważ spowalnia się nasza przemiana materii. W tym okresie ludzie więcej spożywają pokarmu zwierzęcego i nie zawsze przywiązują uwagę do jego jakości. Niestety może spowodować to kumulację antybiotyków, różnych konserwantów oraz chemii spożywczej. Oczywiście nie jest to wina tylko słabej jakości mięsa. Wiele szkodliwych dodatków występuje także w takich produktach jak np. pieczywo oraz warzywa! Jak się okazuje warzywa, które są odżywiane sztucznymi nawozami zawierają azotany. Mają one tendencję do przekształcania się w rakotwórcze związki chemiczne.

Jakie są objawy zanieczyszczenia organizmu?

Nagromadzone w ludzkim organizmie toksyny dają o sobie znać w wieloraki sposób. Przede wszystkim powodują duże uczucie zmęczenia oraz ciężkości. Wpływają na ogólne osłabienie kondycji fizycznej oraz liczne problemy skórne. Pogarszają pracę jelit, a także są powodem odkładania się zbędnych kilogramów w organizmie.

Jak usunąć toksyny z organizmu?

Istnieje wiele sposobów, na to aby pozbyć się toksyn z organizmu. Proces oczyszczania organizmu, czyli detoks polega na usunięciu z niego szkodliwych toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii. Niestety w wielu sytuacjach nasz organizm nie jest w stanie sam pozbyć się toksycznych substancji. Warto wówczas wspomóc organizm w oczyszczaniu. Niektórzy ludzie stosujący detoksykację są zwolennikami picia dużej ilości soków ze świeżych warzyw. Inni z kolei preferują kilkudniowe głodówki. Dużą popularnością cieszą się diety oczyszczające. Są też tacy, którzy korzystają ze środków na przeczyszczenie. Stosowane są także suplementy diety, które w swoim składzie zawierają naturalne składniki. Na oczyszczanie organizmu zalecane są najróżniejsze: tabletki, kapsułki, krople, soki, herbatki oczyszczające oraz zioła. Trudno wskazać, która z metod jest najlepsza. Ważne jest jednak, aby każdy ze sposobów stosować właściwie i ostrożnie. Detoksykację najlepiej skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu lub dietetykiem. Zastosowane środki, które wspomagają detoksykację powinny: regulować wypróżnianie, regulować metabolizm, wspomóc pracę wątroby, działać moczopędnie oraz wspomóc proces trawienia. Warto zaznaczyć, że wielu ludzi stosuje detoksykację na wiosnę, kiedy przyroda budzi się do życia z zimowego letargu.

Herbatki oczyszczające – domowy sposób na detoksykację

Skutecznym i zarazem bezpiecznym sposobem na oczyszczenie organizmu jest picie detoksykujących herbat pochodzenia roślinnego. Zazwyczaj herbatki oczyszczające to połączenie kilku ziół. Do najpopularniejszych ziół, z których tworzy się herbatki na oczyszczenie można zaliczyć: nagietek lekarski, zieloną herbatę, hibiskus, fiołek polny, żeń-szeń, skrzyp polny, trawę cytrynową, ślaz dziki, babkę lancetowatą. Zaleca się picie 1-2 filiżanek naparu z ziół dziennie w celu oczyszczenia organizmu. Zdecydowanie picie herbat oczyszczających poprawia samopoczucie. Nie zapominajmy także o właściwym nawodnieniu organizmu. Zawsze podstawą jest czysta woda, która powinna być dostarczana do organizmu w odpowiedniej ilości. Zaleca się minimum 2 litry wody dziennie. Nasz organizm w 70% składa się z wody. Bez jej obecności nie ma mowy o właściwym trawieniu.

Zioła oczyszczające organizm z toksyn

Istnieje wiele ziół oczyszczających organizm z toksyn. Są one niezwykle przydatne dla ludzkiego organizmu w dobie zanieczyszczonego środowiska oraz przetworzonej żywności. Jakie rośliny są najczęściej stosowane w detoksie? Dużą popularnością cieszą się liście brzozy. Ma ona właściwości moczopędne i wspomaga wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii. Działanie moczopędne wykazuje również pokrzywa. Warto również zwrócić uwagę na kurkumę, ponieważ cechuje się ona właściwościami antyoksydacyjnymi oraz przeciwzapalnymi. Powszechnym w naszym kraju surowcem jest mniszek, który wspiera pracę wątroby i pomaga w wydalaniu szkodliwych produktów przemiany materii. W procesie detoksykacji stosowany jest także: ostropest, skrzyp, fiołek trójbarwny, czystek oraz nawłoć. Jak się okazuje również niepozorna pietruszka, która wykorzystywana jest jako dodatek do wielu domowych potraw wykazuje właściwości oczyszczające. Cechuje się ona również właściwościami moczopędnymi oraz pomaga w wydalaniu zbędnych produktów przemiany materii.

Jak widać istnieje wiele sposobów oraz substancji, które wspomagają oczyszczenie organizmu. Należy jednak pamiętać, żeby każda metoda stosowana była z rozsądkiem. Jak mawiał słynny ojciec medycyny nowożytnej Paracelsus „wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną – zależy to od dawki”.