Yazaki Automotive Products Poland, firma z siedzibą w Mikołowie, specjalizująca się w produkcji wiązek elektrycznych do samochodów, jest na skraju ogromnej restrukturyzacji kadrowej. Według informacji przekazywanych przez przedstawicieli związku zawodowego „Solidarność”, planowane są zwolnienia grupowe obejmujące aż 230 osób, co oznacza, że w firmie pozostanie jedynie 37 zatrudnionych.

Bezpośrednią przyczyną tak drastycznego cięcia etatów jest zakończenie kontraktu na dostawy wiązek do samochodów marki Maserati, które były głównym produktem mikołowskiego zakładu. W chwili obecnej, fabryka nie ma przed sobą nowych projektów. Informacje o planowanych zwolnieniach zostały potwierdzone podczas spotkania zarządu spółki z przedstawicielami „Solidarności”, które miało miejsce 7 czerwca. Szczegóły dotyczące regulaminu zwolnień grupowych są jeszcze omawiane.

Związki zawodowe przekazały, że redukcja zatrudnienia będzie realizowana w dwóch etapach. Nie jest to pierwszy raz, gdy fabryka decyduje się na tak drastyczne zmniejszenie liczby pracowników. W roku 2020, po zakończeniu produkcji wiązek do samochodów marki Fiat 500, z pracy odeszło aż 500 osób.

Katarzyna Grabowska, przewodnicząca „Solidarności” w Yazaki Automotive Products Poland, podkreśla, że zwolnienia są szczególnie bolesne dla pracowników, którzy liczyli na realizację wcześniejszych obietnic zarządu dotyczących inwestycji w zakład, automatyzacji produkcji i poprawy warunków płacowych. Pracownicy, którzy choć na chwilę poczuli się bezpieczni po obietnicach zarządu firmy, teraz czują się oszukani.