Koncern ABB podał do wiadomości publicznej, że planuje zaprzestać produkcji w swoim zakładzie produkującym urządzenia elektryczne niskiego napięcia w Kłodzku do końca roku 2024. Konieczność takiej decyzji wynika z dynamicznych zmian potrzeb konsumentów, jak tłumaczy przedsiębiorstwo. Mniej więcej sześciuset pracowników jest zatrudnionych w tej fabryce.

ABB podkreśla, że motywy stojące za tą decyzją są związane z adaptacją do ewoluujących potrzeb klientów i nie mają nic wspólnego z oceną osiągnięć lokalnej załogi, która na każdym etapie tego procesu będzie otoczona pełnym wsparciem ze strony firmy.

W oficjalnym komunikacie koncernu podkreślono, że ABB nadal pozostaje mocno zaangażowana w obsługę swoich klientów na terenie Polski oraz dalszą współpracę z lokalnymi dostawcami.

Zatrudniając blisko pięć tysięcy osób w wielu lokalizacjach na terenie Polski, ABB nadal prowadzi pełen zakres swojej działalności, w tym także sektor badawczo-rozwojowy. Przedsiębiorstwo posiada swoją siedzibę główną w stolicy kraju – Warszawie.

Decyzja o zaprzestaniu produkcji w zakładzie w Kłodzku została podjęta już na samym końcu 2022 roku. Zgodnie z planem stopniowego wygaszania produkcji, pracownicy będą otrzymywać wypowiedzenia aż do grudnia 2024 roku.

Około 600 osób zatrudnionych jest obecnie w fabryce. Wszyscy pracownicy fabryki otrzymają wsparcie od specjalistycznej firmy, która pomoże im w przeorientowaniu się na nowe ścieżki zawodowe po zwolnieniu. Nieruchomość, na której znajduje się zakład produkcyjny, zostanie wystawiona na sprzedaż.