Zgodnie z informacją przekazaną przez niderlandzkiego publicznego nadawcę NOS, troje obywateli Polski zostało uznanych za winnych morderstwa popularnego dziennikarza śledczego Petera de Vriesa. Wyrok zapadł w środę, a potępione osoby to: Kamil E., który otrzymał karę 28 lat pozbawienia wolności za skierowanie aktu zabójstwa, Krystian M., skazany na 26 lat za udział w zbrodni, oraz Konrad W., który za swoją rolę również został skazany na więzienie, lecz na okres 14 lat.

Dziennikarz Peter de Vries, ceniony za swoje nieugięte reportaże ujawniające mroczne zakamarki holenderskiego podziemia kryminalnego, padł ofiarą strzelaniny 6 lipca 2021 roku w stolicy kraju, Amsterdamie. Atak miał miejsce krótko po tym, jak opuścił on studio telewizji RTL4. Jego życie dobiegło końca 15 lipca w jednym z amsterdamskich szpitali.

Cała ta sprawa wstrząsnęła społeczeństwem Holandii. Prokuratura oskarżyła sześć osób o udział w zbrodni. Do grupy oskarżonych należał Delano G., Holender, który miał oddać strzał, zabijając dziennikarza. Pozostałe trzy osoby to Polacy: Kamil E., podejrzany o prowadzenie samochodu podczas ucieczki z miejsca zbrodni, Krystian M., który według śledczych stał za organizacją tego haniebnego czynu, oraz Konrad W., oskarżony o dostarczenie broni mordercom dzień przed atakiem i przekazanie im samochodu wraz z telefonem do kontaktu ze zleceniodawcą. Pozostałymi dwoma oskarżonymi byli Erickson O. i Gerower M., obydwaj obywatele Holandii, którzy sfilmowali agonizującego dziennikarza i później opublikowali nagrania w sieci.